אחרי ההחמרות בחוק: איך מבררים זכאות לדרכון פורטוגלי?

זכאות לדרכון פורטוגלי הוא נושא שמעניין אנשים רבים בשנים האחרונות. בכדי לממש זאת, חיוני כמובן להתמצא בפרטים ובדרישות השונות ובתהליך השגת דרכון מיוחד זה. עם זאת, התנאים משתנים מדי פעם וחיוני להיות מודעים לכך. כך קרה במרץ 2022, בשינוי דרמטי למדי, אשר הביא לשינויים וגם החמרה בדרישות לקבלת הדרכון.

המהפך ב-2022 – שינויים והחמרת תנאים

בשנת 2022 נוצר משבר מסוים בקהילה היהודית בעיר פורטו, בהקשר סיוע למבקשי אזרחות פורטוגלית. מבלי להיכנס לפרטים, השורה התחתונה כעת, היא שקהילה זו לא מסייעת יותר לקבלת האזרחות. מי שעושה זאת כיום, היא רק הקהילה היהודית בליסבון. בהמשך נסביר במה מדובר. אך משמעותי יותר, לדעת שהתנאים שממשלת פורטוגל מציבה לקבלת אזרחות כזו הוחמרו ושונו בדרכים מסוימות ב-2022. אם אתם צאצאים של מגורשי ספרד, אתם עדיין עשויים להיות זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי. אך חשוב להתעדכן בהתפתחויות שהזכרנו. גם במקרה שבו כבר התחלתם תהליך מסוים בכיוון זה, כולל מול הקהילה היהודית בעיר פורטו. וגם כמובן, במצב שבו אתם רק שוקלים להתחיל בתהליך כזה.

עיקרי השינוי

בעקבות מה שהתרחש ב-2022, תמצית השינויים הראשיים היא כזו:

 • מי נותן אישורים לקשר לקהילה? – הקהילה בפורטו הפסיקה לעסוק באישורים. רק קהילת ליסבון עושה זאת.
 • הדרישות להוכחת קשר למדינה – הוחמרו הדרישות להוכחת קשר אפקטיבי עכשווי לפורטוגל.
 • הדרישות להוכחת מוצאבעקבות פרשת רומן אברמוביץ' הוחמרו הדרישות להוכחת מוצא ספרדי.

 

 

אז איך מבררים זכאות?

בכדי לברר אם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי, דרושים

 • פנייה למומחים – באמצעות פנייה לגוף מקצועי שמסייע בנושא זה, תוכלו לוודא שאתם מקבלים את המידע העדכני ביותר וגם לברר זכאות בצורה הזריזה ביותר. כך תקבלו גם ייעוץ איכותי שעשוי לחסוך לכם טרחה רבה וכסף וכמובן, תקבלו גם סיוע בתהליך השגת הדרכון עצמו.
 • בדיקת זכאות לפי שם משפחתכם – יש כמובן שמות משפחה שקשורים לאירועים ההיסטוריים של יהדות פורטוגל, בעוד אחרים בהחלט לא קשורים לכך. כך שזו היא בדיקה פשוטה ומהירה יחסית.
 • איתור מסמכים רלבנטיים – בכדי להיות זכאים לדרכון פורטוגלי, אתם צריכים להיות בין צאצאי יהודים, אשר עזבו את פורטוגל או גורשו ממנה. זאת, החל מסוף המאה ה-15. חשוב להבין, שדרושים מסמכים שמוכיחים זאת.
 • אישור מהקהילה היהודית – כעת יש לקבל אישור מהקהילה היהודית בליסבון, אשר מוכיח שגם לפי רישומיהם, אתם מצאצאי מגורשי ספרד. קבלת אישור כזה לוקחת בדרך כלל חודש עד חודשיים.

לגבי השינויים שהוכנסו, שימו לב שתצטרכו גם

 • הוכחת קשר עכשווי לפורטוגל – בדמות זכות בירושה על נכס מקרקעין במדינה זו, ירושת נכס הוני אחר או הוכחות שמעידות על כך, שנסעתם לעתים קרובות לפורטוגל.
 • הוכחת מוצאכם הספרדי – גם באמצעות אינדיקטורים כגון יכולת דיבור בלדינו, צילומי קברים או תעודות רשמיות ישנות בספרדית.

מדוע מתעניינים בדרכון זה?

כתזכורת קצרה, אלה כמה סיבות לכך שישראלים מתעניינים בדרכון פורטוגלי:

 • ניידות קלה באיחוד האירופי – דרכון פורטוגלי מספק גישה לכל מדינות האיחוד האירופי – לנסוע, לגור, ללמוד ולעבוד, בקלות רבה.
 • גישה קלה לארצות מחוץ לאיחוד – דרכון של פורטוגל, כמדינה חברה באיחוד האירופי, גם מקל להיכנס למדינות מחוץ לאיחוד.
 • טוב לעבודה – מעבר לניידות הרבה באירופה לצרכי עבודה, תוכלו להנות גם מהאמנה שישנה בין פורטוגל לישראל למניעת כפל מס. זאת, במקרה שבו אתם עובדים בשתי הארצות.

לסיכום

התנאים אמנם הוחמרו מעט, הרקע לכך היה מעט דרמטי וכל השינויים התחוללו במהירות בשנה אחת (2022). אך בשורה התחתונה, עדיין ניתן לקבל במקרים רבים דרכון פורטוגלי וייתכן בהחלט שאתם זכאים לכך.

נגישות