הנפקת רישיון נהיגה: איך עושים את זה – ומה חשוב לדעת לפני שנותנים גז?

אם אתם נמצאים רגע לפני הנפקת רישיון נהיגה, אנחנו כאן כדי לעשות לכם קצת סדר. מה חשוב לדעת לפני שמוציאים רישיון, מה זה טופס ירוק ואילו שלבים אתם חייבים לעבור בדרך? כל התשובות.

למה בכלל צריך רישיון נהיגה?

זו אולי נשמעת כמו שאלה מצחיקה, שהרי ברור שצריך להנפיק רישיון נהיגה כדי לקבל היתר לנהוג כחוק. אבל באילו מצבים נצטרך להשתמש ברישיון הנהיגה? למשל, תצטרכו רישיון נהיגה כדי לפנות לשירותי השכרת רכב בארץ אם תצטרכו לשכור רכב, או כדי להראות אותו לשוטר שעוצר אתכם בצד. רישיון נהיגה הוא למעשה תעודה המציגה את שמכם ואת סוג הרישיון שלכם, והיא מצביעה על ההיתר שלכם לנהוג ברכב באופן חוקי. אז מאיפה מתחילים?

מוציאים טופס ירוק

טופס ירוק הוא למעשה סוג של הצהרת בריאות שבלעדיה לא תוכלו להוציא רישיון רכב ולעבור לשלב הבא, שלב התיאוריה. על מנת להוציא טופס ירוק אתם צריכים לעבור בדיקה של שני גורמים רפואיים. הגורם הראשון הוא רופא עיניים, שתפקידו לוודא שאתם לא סובלים מליקוי חמור שעלול להשפיע על הנהיגה שלכם. הגורם השני הוא רופא המשפחה, שתפקידו לוודא שאתם לא סובלים מבעיה רפואית שעלולה לפגוע בכושר הנהיגה שלכם.

בנוסף, עליכם להצטלם באחת מחנויות הצילום על מנת שהרישיון שתפיקו יכיל גם את התמונה המזהה שלכם. חשוב לציין שהצילום עצמו לא כרוך בתשלום ויש לא מעט חנויות שבהן תוכלו גם להצטלם וגם לעשות את בדיקת הראייה, זה חוסך לא מעט זמן כמובן. רק לאחר שתמלאו את ההצהרה הרפואית הזו תקבלו הזמנה למבחן התיאוריה.

 

 

ניגשים לתיאוריה

מטרת מבחן התיאוריה היא לבדוק את השליטה שלכם בכל חוקי התנועה וכן בתפעול הכללי של הרכב. המבחן הזה אורך 40 דקות ואתם תבצעו אותו על מחשב. במבחן יש 30 שאלות אמריקאיות ואם תענו על 26 שאלות נכונות מתוך 30, תעברו את המבחן בהצלחה. יש מגוון תחנות שבהן תוכלו לבצע את התיאוריה, חשוב לציין שעליכם להגיע למבחן עם תעודת זהות. לפני שאתם ניגשים אתם צריכים לשלם אגרה, תוכלו לעשות את זה באופן מקוון כמובן.

שיעורי נהיגה מעשיים

עברתם את התיאוריה בהצלחה? אתם יכולים לגת לשיעורים מעשיים אצל מורה נהיגה. יש מינימום של 28 שיעורים, אך רוב התלמידים זקוקים לכמות גדולה יותר לפני שהם ניגשים לטסט. במסגרת השיעורים המעשיים המורה ילמד אתכם לתפעל את הרכב, לשלב את התפעול הזה תחת חוקי התנועה הנוקשים וכמובן יכין אתכם לטסט, שהיא הבחינה החשובה ביותר שבזכותה תוכלו להנפיק רישיון. טיפ שלנו, קבעו את השיעורים לחלק הראשון של היום ואם אפשר אז ממש לבוקר, כך תגיעו הכי מרוכזים שאתם יכולים.

טסט

לטסט, שהוא המבחן המעשי, אתם תוכלו לגשת אך ורק אם מורה הנהיגה שלכם סבור שאתם מוכנים אליו. בכל מקרה אחר, הוא ימליץ לכם להמשיך את שיעורי הנהיגה המעשיים עד שתהיו מוכנים. למבחן המעשי אתם צריכים להירשם דרך בית הספר לנהיגה שלכם ופני שאתם ניגשים אליו, תצטרכו לעבור טסט פנימי. טסט פנימי מדמה למעשה את הטסט הרשמי, אותו תעברו אצל מורה אחר שלא מכיר אתכם. הוא כמובן יעביר את הרשמים שלו למורה האישי שלכם ומכאן תיפול ההחלטה האם אתם מוכנים לטסט או לא.

קבלת היתר נהיגה

אם עברתם את הטסט בהצלחה אתם תקבלו היתר נהיגה רשמי, ותוכלו לקחת את הרכב שלכם לאן שתרצו וליהנות מניידות ומזמינות, להתרווח במושב שלכם ולהאזין למוזיקה ולתחנת רדיו שאתם אוהבים, כמו למשל רדיו דרום. כמו כן, ההיתר הזה נקרא היתר לנהג חדש צעיר למשך חצי שנה שבמהלכה תצטרכו לנסוע ברכב שלכם בליווי מבוגר. רק בתום התקופה הזו תוכלו לקבל את היתר הנהיגה הרשמי והקבוע. חשוב לציין, נהיגה בליווי מבוגר מחויבת כחוק ואם תבחרו שלא להישמע לתקנה הזו אתם צפויים לעונשים קשים, קחו זאת בחשבון.

לסיכום,

במאמר זה למדנו אילו שלבים כלולים בתהליך הנפקת רישיון נהיגה. כפי שאתם רואים, יש לא מעט שלבים שתצטרכו לעבור בדרך ואם תיישמו אותם בקפידה, אנחנו בטוחים שהדרך להנפקת הרישיון תהיה קצרה מתמיד.

נגישות