עושים סדר: איך נכון לסדר את המקרר?

באיזו תדירות אתם פותחים את דלת המקרר רק כדי להיתקל בבלגן? נמאס לכם להיתקל בירק מקולקל שמסתתר במעמקים, או להיאבק למצוא את צנצנת המיונז? אם התרחישים האלה נשמעים לכם מוכרים, אתם במקום הנכון. אימוץ אמנות ארגון המקרר יכול לחולל מהפכה בחוויית המטבח שלכם, ולהפוך אותה מחיפוש אוצרות מתסכל לתהליך חלק. מדובר בשמירה על טריות המזון, צמצום בזבוז וייעול הכנת הארוחות. מדריך מקיף זה יעזור לכם לגלות את הפוטנציאל של מקרר מסודר כראוי, תוך התמקדות באזורים העיקריים שלו: המגירות, הדלת והמדפים. בואו נשנה את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על המקרר שלנו.

ארגון מגירות מקרר

מגירות במקרר נועדו לשלוט ברמות הלחות, ובכך לסייע בשימור פירות וירקות. המגירה העליונה צריכה לשמש בעיקר לאחסון פירות. זכרו תמיד לאחסן פירות בנפרד מירקות מכיוון שפירות רבים משחררים גז טבעי, אתילן, שיכול להאיץ את קלקול הירקות. המגירה התחתונה מתאימה ביותר לירקות. עלים ירוקים ועשבי תיבול, במיוחד, נהנים מרמות הלחות הגבוהות יותר שהמגירה הזו מציעה. הסירו תמיד את עודפי האריזה לפני אחסון ירקות כדי למנוע לחות שעלולה לקדם ריקבון.

סידור דלת המקרר

דלת המקרר היא החלק החם ביותר במקרר בשל חשיפתו לאוויר בטמפרטורת החדר בעת פתיחת הדלת. הוא אינו אידיאלי עבור פריטי מזון מתכלים הדורשים טמפרטורות קרות עקביות. המדפים העליונים של הדלת יכולים לשמש לאחסון תבלינים כמו קטשופ, מיונז ורטבים לסלט. מוצרים אלה מכילים חומץ או סוכר, אשר מסייע להם להישאר נשמרים גם בטמפרטורות מעט גבוהות יותר. המדפים התחתונים של הדלת מתאימים לאחסון משקאות ופריטים מינרליים אחרים. משקאות שאינם חלביים ובקבוקי מים מתאימים כאן באופן מושלם, מכיוון שהם יכולים להתמודד עם תנודות טמפרטורה טוב יותר.

 

ארגון מדפי המקרר

מדפי המקרר מיועדים לאחסון רב-תכליתי ומציעים טמפרטורות שונות לסוגי מזון שונים. המדפים העליונים שומרים על טמפרטורה אחידה למדי, מה שהופך אותם נהדרים לאחסון שאריות, משקאות ומזונות מוכנים לאכילה כמו יוגורט, גבינה ובשרים מהמעדנייה. שמור מזונות אלה במכלים ברורים, כך התוכן שלהם תמיד גלוי. המדפים התחתונים הם הקרים ביותר והם הטובים ביותר עבור חומרי גלם הזקוקים לקירור הרב ביותר, כמו בשר נא, ביצים ופירות ים. אחסונם במדפים התחתונים גם ממזער את הסיכון של מיצים גולמיים לטפטף על מזונות אחרים ולגרום לזיהום צולב.

טיפים מיוחדים לקירור יעיל

  • פעל לפי כלל FIFO: FIFO מייצג את "First In, First Out". כשאתם קונים מצרכים חדשים, שימו את הישנים בחזית כדי שתשתמשו בהם קודם, ובכך תצמצמו את בזבוז המזון.
  • קבצו פריטים דומים יחד: זה לא רק חוסך זמן כשאתם מבשלים או אוכלים חטיף, אלא גם מונע מכם לשכוח את הפריטים בחלק האחורי של המקרר.
  • שמרו על מוצרי חלב במקום הקר ביותר: מוצרי חלב דורשים טמפרטורות קרות יותר, לכן אחסנו אותם במקום שבו המקרר שלכם הכי קר, בדרך כלל בחלק האחורי של המדף התחתון.
  • הימנעו מצפיפות: האוויר צריך להסתובב סביב המזון כדי לשמור עליו בטמפרטורה בטוחה. מקרר עמוס מדי עלול להוביל לקירור לא אחיד ולצריכת אנרגיה מוגברת.

לסיכום

סידור נכון של המקרר יכול לעשות הבדל משמעותי בשימור מזון, בטיחות ונוחות במטבח. על ידי ניצול אסטרטגי של המגירות, הדלת והמדפים, תוכלו להבטיח שהמקרר שלכם הוא לא רק מקום אחסון, אלא כלי שתורם לאורח חיים בריא ויעיל יותר. זכרו, מקרר מסודר הוא הצעד הראשון לחיים מאורגנים.

נגישות