מסביבות העבודה הנפוצות בשנים האחרונות: למה כדאי לעבוד באופן ספייס?

אופן ספייס (חלל פתוח) הוא אחד מסביבות העבודה הנפוצות ביותר בשנים האחרונות – במקום שכל אחד ישב לבד במשרד משלו, כולם מתאחדים לסביבה אחת המספקת סוג של פרטיות אך גם מאפשרת שיח ער ופורה בין כל העובדים. במאמר שלפניכם תוכלו לקרוא עוד על אופן ספייס ולהבין מדוע הוא הפך לבחירה פופולרית של חברות ועסקים רבים.

מהו אופן ספייס?

סביבת עבודה בחלל פתוח היא למעשה פריסה משרדית הממזערת את השימוש במשרדים, במחיצות ובקירות פרטיים. במקום משרדים או תאים בודדים, העובדים עובדים זה לצד זה בשולחנות משותפים או בתוך אזורים מוגדרים בבירור. חללים אלו נועדו לטפח שיתוף פעולה, שקיפות ותחושת קהילה. לעיתים קרובות הם כוללים אזורים משותפים, טרקלינים, אזורי הפסקה וחללים רב תכליתיים המעודדים עבודה ומנוחה.

למה כדאי לעבוד באופן ספייס?

  • טיפוח שיתוף פעולה ועבודת צוות: בסביבת חלל פתוח, המחסומים הפיזיים בין העובדים מוסרים. זה מקדם דיונים ספונטניים, מפגשי סיעור מוחות ואינטראקציות לפתרון בעיות. כאשר צוותים יכולים לקיים תקשורת בחופשיות וביעילות, הם יכולים לשתף רעיונות ולשתף פעולה בפרוייקטים בקלות רבה יותר. זוהי הסיבה שעובדים בהייטק במגוון חברות נמצאים במשרדים המעוצבים באופן ספייס – כך היעילות שלהם בעבודה עולה לצד התחושות החיוביות של עבודת צוות טובה.
  • מגביר את השקיפות והאמון: כשכולם עובדים באותו חלל, יש שקיפות מובנית. מנהלים וראשי צוות הופכים לנגישים יותר, ויש ירידה בתחושת ההיררכיה. זה יכול להוביל לשיפור האמון בין חברי הצוות, כיוון שכולם יכולים לראות על מה אחרים עובדים.
  • ניתנים להתאמה וגמישות: בדרך כלל משרדים בחלל פתוח ניתנים לארגון מחדש כך שיתאימו לגדלי צוותים משתנים, לצורכי הפרויקט או למבני המחלקות בעסק. אם יש צורך ליצור צוות פרויקט חדש או להכניס עמדות לעובדים חדשים, זה בדרך כלל פשוט יותר בפריסת חלל פתוח מאשר במשרד רגיל עם קירות וחדרים קבועים.
  • רווחת עובדים משופרת: חללים פתוחים מאפשרים לעיתים קרובות כניסה של כמות רבה יותר של אור טבעי וזרימת אוויר טובה יותר, ותורמים לסביבת עבודה בריאה יותר. גם האזורים הייעודיים להפסקה ולהתרעננות משפרים את מצב הרוח והתחושה הכללית של העובדים.
  • חסכוני: משרדים בחלל פתוח יכולים להיות חסכוניים יותר משום שהם אינם דורשים משרדים פרטיים ובניית קירות רבים.

תוכלו לקרוא מידע נוסף על אופן ספייס ועל היתרונות שלו באתרים כמו Dogether, המציעים למגוון פרילנסרים ועסקים חללים להשכרה לעבודה מזדמנת או קבועה.

טיפים לעבודה בחלל פתוח

אם אתם שוקלים מעבר לחלל פתוח או שכבר ביצעתם את המעבר, הינה כמה טיפים שיעזרו לכם למקסם את הפרודוקטיביות ולהבטיח סביבת עבודה הרמונית:

  • השקיעו באוזניות באיכות טובה: בחלל פתוח, רעש יכול לפעמים להיות בעיה. אוזניות מבטלות רעשים איכותיות יכול לעזור לכם להתמקד במשימות הדורשות ריכוז רב.
  • הציבו גבולות: גם בסביבה פתוחה, חשוב לכבד את המרחב האישי של כל אחד. אם מישהו שקוע עמוק בעבודה שלו או שיש לו אוזניות, קחו את זה כסימן שהוא נמצא ב'מצב מיקוד' והימנעו מלהפריע לו.
  • שמרו על הסדר במשרד: עם שולחנות עבודה ואזורים משותפים, חשוב לשמור על סביבת העבודה נקייה וללא עומס. הקפידו לפנות את סביבת העבודה שלכם בסוף היום ועודדו תרבות של ניקיון.
  • קחו הפסקות והשתמשו באזורים משותפים: כדי למנוע שחיקה ולהבטיח שתישארו פרודוקטיביים, קחו הפסקות קבועות להתרעננות ולקימה מהעמדה. השתמשו באזורים משותפים כדי להתמתח, להירגע או אפילו לפטפט עם קולגות. זה יכול לספק את הריענון הנפשי הדרוש כדי להתמודד עם משימות ביעילות.
  • תקשורת: במרחב פתוח, תקשורת ברורה היא חיונית. אם אתם חושבים שהיבטים מסוימים מאתגרים, שוחחו עליהם עם הקולגות או עם המנהלים. מפגשי משוב קבועים יכולים לעזור לטפל בכל חשש ולמטב את חוויית החלל הפתוח לכולם.

לסיכום

סביבת העבודה באופן ספייס מתגלה כמקום מעולה לשיתוף פעולה, לשקיפות ולהסתגלות. על ידי פירוק מחסומים מסורתיים ופיזיים, חללים אלו הופכים לכור היתוך ליצירתיות וסינרגיה. היתרונות מתרחבים מעבר ליעילות עבודה בלבד, ומתבטאים גם ברווחה משופרת של העובדים ובדינמיקה מלוכדת בצוות. הסתגלות לסביבה כזו עלולה להציב אתגרים, אך תחושת הקהילתיות הנובעת ממנה והגישה הקלה לשיחה עם קולגות הופכות את הסידור הזה לכדאי מאוד לעובדים עצמם ולעסק כולו.

נגישות