12 צעדים לטיפול בהתמכרויות: איך זה עובד?

בין אם נאבקים בתלות באלכוהול, אכילת יתר, פורנוגרפיה, סמים, הימורים או התנהגויות כפייתיות אחרות, תוכנית 12 הצעדים מציעים מסגרת מובנית ותומכת להחזרת השליטה על החיים שלכם. אם תהיתם מה הצעדים האלה כוללים וכיצד הם יכולים לחול על סוגים שונים של התמכרויות, המשיכו לקרוא. בואו נבחן כל שלב בתוכנית ונגלה כיצד היא יכולה לעזור לכל מי שנאבק בהתמכרות למצוא תקווה, ריפוי והתחלה חדשה.

שלב 1: הודאה בחוסר אונים

הצעד הראשון בתוכנית 12 הצעדים לטיפול בהתמכרויות כרוך בהודאה בכך שהמכור חסר אונים מול ההתמכרות שלו ושחייו הפכו לבלתי ניתנים לניהול. הכרה זו היא קריטית מכיוון שהיא מסמנת את תחילתו של מסע ההחלמה.

שלב 2: אמונה בכוח עליון

בשלב השני, אנשים מתחילים להאמין שכוח גדול מהם יכול להחזיר אותם לשפיות. כוח עליון זה יכול להיות כל דבר שהאדם בוחר להאמין בו, לספק תקווה וכוח להחלמה.

שלב 3: העברת השליטה

הצעד השלישי כרוך בקבלת החלטה להעביר את רצונו וחייו של המכור לטיפולו של כוח עליון. שלב זה עוסק בוויתור על שליטה ואמון בתהליך ההחלמה.

שלב 4: ביצוע חשבון נפש

שלב רביעי דורש חיפוש עצמי וחשבון נפש חסרי פחד של עצמכם. המכורים מפרטים את הטינות, הפחדים וההתנהגויות המזיקות שלהם, ומקבלים תובנות לגבי שורשי ההתמכרות שלהם.

שלב 5: הודאה בחטאים

בשלב החמישי, אנשים מודים בפני עצמם, בפני הכוח העליון שלהם ובפני אדם אחר את טבעם המדויק של חטאיהם. צעד זה עוסק ביושר ובשקיפות ובהפחתת רגשות אשמה ובושה.

שלב 6: הכנה לשינוי

השלב השישי בתוכנית 12 הצעדים כרוך במוכנות מוחלטת לכך שהכוח העליון יסיר את כל פגמי האופי. נכונות זו מעידה על נכונות לשחרר תכונות והתנהגויות שליליות.

שלב 7: בקשת הסרת חסרונות

בשלב השביעי, מכורים מבקשים בענווה מהכוח העליון שלהם להסיר את החסרונות שלהם. צעד זה מדגיש את הענווה ואת הרצון לשיפור עצמי.

שלב 8: רישום חטאים

השלב השמיני כרוך בהכנת רשימה של כל האנשים שנפגעו מההתמכרות ולהיות מוכנים לתקן את כולם. צעד זה מתמקד באחריות ובכוונה לתקן מערכות יחסים.

 

שלב 9: ביצוע תיקונים

בשלב התשיעי, אנשים מתקנים ישירות את אלה שהם פגעו בהם, למעט כאשר הדבר יפגע בהם או באחרים. צעד זה עוסק בלקיחת אחריות ובטיפוח ריפוי.

שלב 10: המשך חשבון נפש

השלב העשירי הוא להמשיך לעשות חשבון נפש ולהודות מיד כשטועים. צעד זה מבטיח מודעות עצמית מתמשכת ותיקון התנהגויות.

שלב 11: חיפוש אחר צמיחה רוחנית

הצעד האחד-עשר כרוך בחיפוש באמצעות תפילה ומדיטציה לשיפור הקשר המודע עם הכוח העליון, בקשת הרצון להשתפר והכוח לבצע אותו. צעד זה עוסק בשמירה על קשר עם הכוח העליון ובחיפוש הדרכה.

שלב 12: יישום העקרונות

השלב האחרון עוסק בנשיאת המסר של 12 הצעדים לאחרים הסובלים מהתמכרות ותרגול עקרונות אלה בכל תחומי החיים. צעד זה מדגיש שירות ושיתוף היתרונות של התאוששות עם אחרים.

סוגי התמכרויות ש-12 הצעדים יכולים לטפל בהם

תוכנית 12 הצעדים היא רב-תכליתית וניתן ליישם אותה על מגוון התמכרויות של חומרים ממכרים והתנהגויות מזיקות. הינה כמה מהסוגים הנפוצים:

  • התמכרות לאלכוהול: אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) הייתה הקבוצה הראשונה שהשתמשה בתוכנית 12 הצעדים, מה שהופך אותה מתאימה היטב לאנשים הנאבקים בתלות באלכוהול.
  • התמכרות לסמים: מכורים אנונימיים (NA) מתאימים את 12 הצעדים לטיפול בהתמכרות לסמים, ומספקים תמיכה ונתיב מובנה להחלמה עבור המכורים לסמים.
  • אכילת יתר: ארגון Overeaters Anonymous (OA) משתמש ב-12 הצעדים כדי לעזור לאנשים עם התנהגויות אכילה כפייתיות, ומספק מסגרת לטיפול בהיבטים פיזיים ורגשיים של אכילת יתר.
  • פורנוגרפיה והתמכרות מינית: מכורים למין אנונימיים (SAA) וסקסוהוליקים אנונימיים (SA) מיישמים את 12 הצעדים לטיפול בהתנהגויות מיניות כפייתיות והתמכרות לפורנוגרפיה, ומציעים נתיב להחלמה ומערכות יחסים בריאות.
  • הימורים: מהמרים אנונימיים (GA) משתמשים בתוכנית 12 הצעדים כדי לעזור לאנשים להתגבר על הימורים כפייתיים ולקדם יציבות פיננסית והתנהגות אחראית.

התמכרויות התנהגותיות אחרות

ניתן להתאים את 12 הצעדים גם להתמכרויות התנהגותיות אחרות כמו קניות, משחקים והתמכרות לאינטרנט. קבוצות תמיכה ומלגות שונות קיימות כדי לטפל בנושאים אלה תוך שימוש באותם עקרונות יסוד.

לסיכום

תוכנית 12 הצעדים מציעה מסגרת מקיפה ומותאמת לטיפול במגוון רחב של התמכרויות. על ידי ביצוע הצעדים המפורטים במאמר, מכורים יכולים למצוא נתיב להחלמה, לצמיחה אישית ולחיים בריאים ומספקים יותר. בין אם ההתמכרות היא לאלכוהול, לסמים, לפורנוגרפיה או כל התנהגות כפייתית אחרת, עקרונות 12 הצעדים מספקים הדרכה ותמיכה לאורך מסע ההחלמה.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות