בואו נעשה סדר בחוק: מה חשוב לדעת על חנייה בכחול לבן?

כל עיר בארץ מאפשרת לתושביה חנייה מוסדרת, לרוב בתשלום. בדרך כלל החנייה המותרת מסומנת בצבעים כחול ולבן, כפי ששמה מרמז, והיא מפוזרת ברחובות הערים וגם בחניונים מוסדרים. החנייה היא בתשלום ברוב שעות היום וניתן לשלם עליה במגוון דרכים. במאמר הבא ננגיש מידע חשוב על הנושא ונפרט.

חנייה בכחול לבן

ברחבי הערים מפוזרות חניות המסומנות בצבעים כחול ולבן. צבעים אלה מסמנים את המוסכמה שמותר לחנות במקום בתשלום. סימון נוסף המופיע בין כל מקטע חנייה הוא שלט האומר כי בין שעות מסויימות החנייה מותרת בתנאי שהחונה משלם באחת מהאופציות המוצעות. בעבר, היו מפוזרים מטחנים אשר היו מכווננים לפרק זמן מסויים וכאשר הזמן מגיע לסופו המטחן היה מאפס את החנייה. כך שאם לא הגעתם בזמן להזיז את הרכב, או לכוון מחדש את המטחן, כאילו לא שילמתם ופקח היה יכול לתת דו"ח. בעיה נוספת במטחנים היא שהיה צריך להכניס מזומן, ומאוחר יותר אשראי, למטחן.

כיום, נמצא לבעיה זו פתרון. עם ההתקדמות הטכנולוגית ניתן בקלות לשלם באופן מקוון גם כשאתם רחוקים מרכבכם. האפשרות הנפוצה ביותר היום היא אפליקציית פנגו, אליה אתם מכניסים מספר רכב, מספר כרטיס אשראי ומיקום רכבכם בעיר. החנייה מוגבלת בזמן, אז זכרו להיכנס שוב ולהפעיל את החנייה מחדש.

פקחים רבים מסתובבים בערים השונות מטעם הרשויות המקומיות ומוודאים כי רכבים חונים בצורה חוקית ומבלי להפריע לתנועה. בעזרת מכשור טכנולוגי הם בודקים שבעל הרכב אכן משלם עבור החנייה. רכבים שלא יחנו כחוק יקבלו דו"ח שנע בין 100 ש"ח ל-250 ש"ח. חנייה שלא כחוק בחניית נכים תגרור דו"ח של 1000 ש"ח.    

מקרים מיוחדים

כפי שאמרנו, החנייה בכחול לבן מותנית בתשלום, אך ישנם מקרים יוצאי דופן:

  • בעלי תו נכה: אנשים בעלי תו נכה מורשים לחנות בכחול לבן מבלי לשלם על שעות החנייה.
  • ימי חג: ימי חג מסויימים כמו יום העצמאות נחשבים לימים מיוחדים בהם הרשויות המקומיות יכולות להרשות לתושבי העיר חנייה ללא עלות. כמובן, דבר זה לא מעוגן בחוק אלא נתון לשיקול הרשות המקומית.
  • תושבי העיר: חנייה חינם לתושבי העיר לעיתים מתאפשרת על ידי הרשויות המקומיות, בחלקים מסויימים של העיר. מקרה זה נכון גם לגבי תושבי שכונה מסויימת שמוקצים לה מספר חניות או מקטע דרך.
  • שעות ספציפיות: חנייה בכחול לבן בדרך כלל מוגבלת לשעות העומס, כלומר בין השעות הכי עמוסות שבהן עלול להיווצר מחסור בחנייה. ברוב המקרים, יהיה זה בין השעות שש בבוקר לשבע בערב. כאשר לא בין השעות הנ"ל, ניתן לחנות ללא צורך בתשלום.
  • מקטעי דרך: הרשויות המקומיות לעיתים מאפשרות חנייה בכחול לבן חינם במקטעי דרך מסויימים. כך למשל, עיריית ראש העין מציעה חנייה חינם לתושבי העיר במקטע ברחוב שבזי, ב-12 חניות בלבד, כאשר אחת מהן היא חניית נכים. הכי טוב להתעדכן באתר העירייה.

לסיכום

אם אתם מסתובבים בעיר ומחפשים חנייה ולא בטוחים היכן מותר לחנות, שימו לב לסימנים: מדרכה הצבועה בכחול לבן, שלט המציין אם אפשר לחנות או לא וחניות מסומנות כמו חניית נכים. זכרו להוריד לסלולרי שלכם את אפליקציית התשלום והכי חשוב, זכרו להפעיל את החנייה ביציאה מהאוטו. דבר חשוב נוסף הוא לזכור לכבות את התשלום באפליקצייה כשאתם מסיימים לחנות.

נגישות