רוצים להתקין מערכת סולארית? השלב הראשון הוא בדיקת ההיתכנות

אנרגיה סולארית, המנצלת את אור השמש לייצור חשמל, הפכה בשנים האחרונות לאחד ממקורות האנרגיה המתחדשים המובילים בעולם. יתרונותיה הרבים, וביניהם העובדה שהיא מקור אנרגיה נקי, זמין ובלתי מתכלה, לצד ירידה מתמשכת בעלויות התקנת מערכות סולאריות, הופכים אותה לאטרקטיבית למשקי בית, לעסקים ולארגונים. במאמר זה נבין איך עובדת המערכת, מה היא חוסכת לכם ומהם התנאים ההכרחיים להתקנתה. בואו נתחיל!

מהי אנרגיה סולארית ולמה נדרשת בדיקת היתכנות?

המטרות של אנרגיה סולארית

למעבר לאנרגיה סולארית יכולות להיות מטרות שונות. זה יכול להיות הרצון להפחית את טביעת הרגל הפחמנית, להבטיח עצמאות אנרגטית ואפילו ליצור חיסכון בעלויות לטווח ארוך. בתוך בדיקת ההיתכנות לביצוע הפרויקט יש צורך להתאים את כיוון הפרויקט למטרה שבחרתם, לבחון את המאפיינים של המיקום ולעבוד תוך יישום גישה המתאימה לצרכים ולשאיפות הספציפיים של הפרויקט.

בדיקות היתכנות סולארית

אז למה בכלל יש צורך בבדיקת היתכנות לפני התקנת המערכת? הבדיקה תספק לכם הערכה מפורטת ומציאותית שמסבירה למה אתם צריכים לצפות ממערכת האנרגיה הסולארית הפוטנציאלית, כדי שתוכלו לקבל החלטות מושכלות לגבי הכדאיות והרצון להתקדם לשלב הבא. בדיקת ההיתכנות מונעת חוסר ודאות וממזערת את הסיכונים הקשורים להשקעות סולאריות, כך שכל האתגרים שזוהו מטופלים עוד לפני פריסת המערך הסולארי. בדיקת ההיתכנות מבוצעת על ידי צוות מיומן של חברות כמו קדמה סולארי, המייצגות מחויבות לאיכות ולאמינות בתעשייה הסולארית המתפתחת. החברה מבטיחה מקצועיות ודיוק בהתקנת המערכת, זאת לאחר צבירת ניסיון במאות פרויקטים מגוונים ושונים.

ממה מורכבת בדיקת ההיתכנות?

חשיפה לאור השמש

אחד הרכיבים העיקריים שבדיקת ההיתכנות הסולארית מעריכה הוא חשיפת המקום לאור השמש. מומחים יכולים לקבוע את מספר שעות שיא השמש במקום, שהוא גורם חשוב בהתקנת המערכת. הבדיקה גם לוקחת בחשבון את דפוסי צריכת האנרגיה של המקום כדי לוודא את היקף המתקן הסולארי הנדרש ולענות ביעילות על צורכי האנרגיה.

דרישות שטח למתקנים סולאריים

רכיב חשוב נוסף הוא השטח הפנוי על הגגות או על הקרקע, שכן יש צורך בכמות מספקת של שטח פנוי ויציב כדי להציב את הפאנלים הסולאריים. בדיקת ההיתכנות בוחנת מקרוב את האתרים הפוטנציאליים ומוודאות שהם יכולים להכיל מספיק פאנלים כדי לייצר את האנרגיה הנדרשת, תוך התחשבות במכשולים ובמקורות צל סמוכים.

שיקולים טכניים וגורמי רגולציה

כשבוחנים את ההיתכנות להתקנת המערכת צריך לבחור טכנולוגיה סולארית מתאימה ורכיבים המותאמים לתנאים של האתר הספציפי שבו רוצים למקם אותה. האפשרויות הטכנולוגיות כוללות פאנלים פוטו-וולטאיים (PV), מערכות אנרגיה סולארית מרוכזת (CSP) וכן טכנולוגיות זמינות אחרות, כאשר המטרה היא להבטיח ביצועים אופטימליים ואריכות ימים. הבדיקה מתייחסת גם לגורמי רגולציה שונים, כמו חוקי בנייה, תקנות תכנון ותקנות אחרות שעשויות להשפיע על התקנה ותפעול של מערכת אנרגיה סולארית.

 

 

ניתוח פיננסי ואפשרויות מימון מגוונות

בדיקת היתכנות להתקנת מערכת אנרגיה סולארית דורשת ניתוח פיננסי מעמיק המתייחס לחישוב עלויות ההשקעה מראש, חיסכון פוטנציאלי בחשבון האנרגיה והתשואה הצפויה על ההשקעה. הינה כמה מההיבטים החשובים:

עלות מול תועלת, תמריצים והחזרים אפשריים

חשוב לבצע ניתוח של עלות מול תועלת, משום שהוא קובע את האטרקטיביות הכלכלית של הפרויקט הסולארי המוצע. הניתוח כולל את השוואת העלויות הצפויות – כולל התקנה ותחזוקה – עם הרווחים הצפויים מחיסכון באנרגיה לאורך זמן. הוא מעריך את תקופת ההחזר ואת שיעור התשואה של מערכת האנרגיה הסולארית, תוך התחשבות במשתנים פיננסיים חשובים כמו אינפלציה צפויה ועליית מחירי החשמל. גם זיהוי התמריצים וההחזרים הזמינים לפרויקטים היא חשובה במסגרת הניתוח הפיננסי, והיא כוללת זיכויי מס פוטנציאליים, החזרים כספיים ותוכניות סיוע פיננסי אחרות. הבדיקה משלבת אותם במודלים הפיננסיים שלה כדי לספק תחזית מציאותית של היתרונות הכלכליים ושל לוח הזמנים להחזר על ההשקעה.

מודלים מימוניים וכדאיות כלכלית ארוכת טווח

יש לא מעט עסקים וארגונים שאין להם את ההון הנדרש כדי לממן פרויקט סולארי מראש, וכאן בדיקת ההיתכנות הסולארית חשובה במיוחד. היא בוחנת אפשרויות מימון שונות הקיימות בשוק, כמו למשל הסכמי רכישת חשמל, חכירות סולאריות ותוכניות הלוואה שונות, כאשר כל אחד מהמודלים הפיננסיים הללו מציע יתרונות ייחודיים הניתן להתאים לצרכים של הארגון. בנוסף, בדיקת ההיתכנות מסתכלת מעבר לעלויות הראשוניות והרווחים בטווח הקצר, ובוחנת את ניתוח עלויות מחזור החיים ואת הוצאות התחזוקה הצפויות לאורך חיי המערכת. היבט זה מבטיח שהתכנון הפיננסי לפרויקט הסולארי יהיה יציב וישמור על ההשקעה מפני אי ודאות עתידית.

לסיכום

השימוש באנרגיה סולארית נהיה פופולרי יותר ויותר עם הזמן. המעבר לשיטה זו הוא אטרקטיבי במיוחד, ורגע לפני ההתקנה חשוב לבצע בדיקת היתכנות לשילוב ולשימוש במערכת סולארית. בדיקה זו עשויה להיות מה שיגרום ליישום ולתפעול להיות מוצלחים, מתאימים ומדויקים, וכן למנוע תקלות פוטנציאליות עתידיות. מדובר בפרויקטים מורכבים ומסובכים בעלי השלכות פיננסיות לא מעטות, ולכן דילוג על שלב זה עלול להוביל למכשולים בלתי צפויים. זכרו את כל הדברים הללו כשאתם מתחילים בתהליך וצאו לדרך החדשה של אנרגיה ירוקה ומתחדשת.

נגישות