כיצד אפשר לאבחן פוסט טראומה אצל ילדים?

תארו לעצמכם ילדים שחוו אירוע טראומטי, כגון תאונת דרכים, או שהיו עדים לאלימות. הם עשויים להיראות מסוגרים, רדופים בגלל זיכרונות מטרידים, והם אף מתקשים להתמודד עם חיי היומיום. זוהי המציאות עבור ילדים רבים עם הפרעת דחק פוסט טראומטית. למרות שכיחותה, PTSD בילדות לעיתים קרובות נעלמת מעיני המבוגרים, וכך נשארים הילדים ללא התמיכה שהם זקוקים לה נואשות. במאמר זה תוכלו להכיר את הנושא של PTSD בילדות, לגלות את הסיבות, הסימפטומים, והכי חשוב, איך לאבחן ולטפל בפוסט טראומה. באמצעות הבנת האתגרים הייחודיים העומדים בפני ילדים אלה, אפשר לעזור להם להחלים ולחיות באיכות חיים טובה יותר. שנתחיל?

מהי הפרעת דחק פוסט טראומטית אצל ילדים?

PTSD אצל ילדים מתרחשת כשהם חווים או עדים לאירוע טראומטי, כגון התעללות, תאונות, אסונות טבע או אלימות. אירועים אלה עלולים להכריע את יכולת ההתמודדות של הילדים, ולהוביל למגוון קשיים פסיכולוגיים ורגשיים. ילדים עם PTSD עשויים לחוות תגובות אינטנסיביות וארוכות טווח לאירוע הטראומטי המשפיעות על תפקודם היומיומי ועל רווחתם הכללית.

הגורמים להפרעת דחק פוסט טראומטית אצל ילדים

מספר גורמים תורמים להתפתחות PTSD אצל ילדים. חומרת הטראומה ומשכה, קרבתם של הילדים לאירוע ומערכת התמיכה שלהם משחקים תפקיד חשוב. ילדים שחוו טראומות מרובות או שיש להם היסטוריה של הזנחה או התעללות רגישים יותר לפתח PTSD. בנוסף לכך, היסטוריה משפחתית של מצבים נפשיים או היעדר תמיכה חברתית יכולים להגביר את הסיכון.

 

 

תסמינים של הפרעת דחק פוסט טראומטית אצל ילדים

זיהוי הסימפטומים של PTSD אצל ילדים חשוב לזיהוי מוקדם והתערבות. עם זאת, תסמיני PTSD עשויים להשתנות בין ילדים. כמה תסמינים נפוצים הם:

 • חוויה מחדש של הטראומה: ילדים עם PTSD עשויים לחוות זיכרונות מטרידים, סיוטים או פלאשבקים של האירוע הטראומטי. הם עשויים גם להגיב בעוצמה לתזכורות לטראומה.
 • הימנעות: הילדים עשויים להימנע ממצבים, מקומות או אנשים שמזכירים להם את הטראומה. הם עשויים לסגת חברתית, להתנתק או לאבד עניין בפעילויות שפעם נהנו מהן.
 • עוררות יתר: PTSD יכול לגרום חרדה מוגברת, עצבנות, קשיי ריכוז ובעיות שינה. ילדים עשויים להפגין דריכות יתר או תגובות בהלה מוגזמות.
 • שינויים רגשיים והתנהגותיים: ילדים עם PTSD עשויים להציג רגשות מוגברים, כמו פחד, אשמה או עצב. הם עשויים גם להציג שינויים בהתנהגות, כגון תוקפנות, התנהגויות רגרסיביות או קשיים לימודיים.

כיצד לאבחן הפרעת דחק פוסט טראומטית אצל ילדים?

אבחון PTSD אצל ילדים כרוך בהערכה מקיפה המבוצעת אצל איש מקצוע מוסמך בתחום בריאות הנפש. תהליך האבחון כולל בדרך כלל את השלבים הבאים:

 • הערכה קלינית: איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יאסוף מידע על ההיסטוריה של הילדים, חשיפה לטראומה ותסמינים. ראיונות עם הילדים והמטפלים בו חשובים אף הם להשגת הבנה מקיפה של המצב.
 • כלי תצפית ומיון: איש המקצוע עשוי להשתמש בכלי סינון מתוקפים שתוכננו במיוחד עבור ילדים כדי להעריך את נוכחותם וחומרתם של תסמיני PTSD. כלים אלה יכולים לעזור לאשר את האבחנה ולעקוב אחר התקדמות הסימפטומים לאורך זמן.
 • אבחנה מבדלת: חשוב לשלול מצבים אחרים שעלולים להופיע עם תסמינים דומים. איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יעריך אם הסימפטומים של הילד מוסברים טוב יותר בהפרעה נפשית אחרת או במצב רפואי.

כיצד לטפל בהפרעת דחק פוסט טראומטית אצל ילדים?

טיפול ב-PTSD בילדים כרוך בדרך כלל בשילוב של פסיכותרפיה, ובמקרים מסוימים, תרופות. הינה כמה גישות טיפול נפוצות:

 • פסיכותרפיה ממוקדת טראומה: טיפולים מבוססי ראיות, כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי ורגישות ועיבוד מחדש של תנועות עיניים, יעילים בטיפול ב-PTSD בילדות. טיפולים אלה מסייעים לילדים לעבד ולהבין את החוויה הטראומטית תוך פיתוח אסטרטגיות התמודדות בריאות.
 • טיפול במשחק: עבור ילדים צעירים יותר, טיפול במשחק מספק סביבה בטוחה ותומכת להביע את רגשותיהם ומחשבותיהם על הטראומה. מטפלים במשחק משתמשים בטכניקות שונות, כגון אומנות, סיפור סיפורים ומשחקי תפקידים, כדי להקל על ריפוי והחלמה.
 • מעורבות הורים: שיתוף ההורים או המטפלים בתהליך הטיפול הוא קריטי. הסברה להורים על PTSD, הקניית מיומנויות התמודדות ומתן תמיכה מגבירים את החלמתם של הילדים. טיפול משפחתי יכול גם לטפל בכל דינמיקה משפחתית או בעיות שעשויות לתרום למצב הנפשי של הילדים.
 • תרופות: במקרים מסוימים, הרופא המטפל עשוי לרשום תרופות כדי להקל על סימפטומים ספציפיים הקשורים ל-PTSD או להמליץ על טיפולים נוספים, כגון חרדה או הפרעות שינה. יש לעקוב בקפידה אחר תרופות ולהשתמש בהן בשילוב עם פסיכותרפיה.

לסיכום

באמצעות הכרה בהשפעה של הפרעת דחק פוסט טראומטית אצל ילדים ונקיטת צעדים פרואקטיביים לאבחון וטיפול בה, אפשר לחולל שינוי משמעותי בחייהם. זיהוי מוקדם והתערבויות מתאימות חיוניים לרווחתם ולהחלמתם לטווח ארוך. בעזרת טיפולים ממוקדי טראומה, טיפול במשחק, מעורבות הורים ומטפלים, ובמידת הצורך, תרופות, ניתן לספק את התמיכה הדרושה כדי לעזור לילדים להחלים ולהחזיר את תחושת הביטחון והחוסן שלהם. באמצעות זיהוי הסימנים, הצעת אמפתיה ויישום אסטרטגיות טיפול יעילות, אפשר להעצים ילדים אלה ולעזור להם להתגבר על האתגרים של PTSD.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות