הצפה בגן אגס. צילום: באדיבות ההורים

לפחות שישה גני ילדים בשכונת פסגות אפק בעיר הוצפו במהלך הגשם שירד אתמול (יום שני). ככל הנראה, גנים נוספים הוצפו אך בגלל חופשת חג הסוכות הגננות לא בדקו את היקף הנזקים.

מדובר בגנים: ”תפוז“, ”אגס“, ”מנגו“, ”רימון“, ”משמש“, ו“קיווי“. ”התרענו לא מעט פעמים שהגשם הראשון יגרום להצפות בגני הילדים בשכונה“, אמר אחד ההורים. ”המזל הגדול שלנו הוא שבגלל מחדל הצהרונים - לא התקיימה פעילות בגנים בחול המועד. בחלק מהגנים תקרת הגבס קרסה והכובד של תקרה כזאת, בשילוב הרטיבות, היו יכולים להרוג ילד“.

אם נוספת אמרה כי היה מדובר במקרה ידוע מראש. ”לא הפסקנו להתריע שאי סיום הבנייה בקומה השנייה מעל חלק מהגנים תגרום לנזקים כבר בגשם הראשון“, ציינה. ”בגנים אחרים ראינו שפשוט אין איטום ובעירייה כל הזמן אמרו לנו שיהיה בסדר והם דואגים לזה. הבטיחו לנו איטום אבל זה לא בוצע. אני לא מפסיקה לחשוב מה היה קורה אם הגשם הראשון היה יורד בעוד שבוע או שהיו בחופש צהרונים. זה מחדל שאין כדוגמתו אשר היה עלול לעלות בחיי הילדים שלנו“.

מהעירייה נמסר בתגובה: "בגנים המפורטים בכתבה מתוכנן בית כנסת בקומה העליונה מעל כיתות גני הילדים והעבודות בקומה העליונה טרם הסתיימו בין השאר בגלל היענות לבקשות ההורים שלא לעבוד בקומות העליונות למרות שננקטו אמצעי הבטיחות. תחזית מזג האוויר היתה ידועה והיה ידוע כי אין לימודים בגנים בחופשת הסוכות ולא נשקפה בשום שלב סכנה או בעיה בטיחותית. לא היתה שום קריסה של שום תקרה באף גן ילדים אלא רטיבות באריחים של תקרות אקוסטיות. אריחי התקרות האקוסטיות עשויים מחומר קל שתפקידו בידוד וגם כאשר הוא נספג במים ומתפרק ונופל אפילו על ראש של אדם הוא אינו גורם לסכנה כפי שספוג ספוג מים שנופל לא גורם לפגיעה וסכנה.

"הגשם שהיה כאמור צפוי איפשר לבחון באופן מדויק את המקומות הבעייתיים שבהם חודרים המים למבנה מהקומה שבה לא הסתיימו העבודות ובהתאמה מבוצע טיפול כדי למנוע נזקים בגשמים הבאים. כל האריחים בתקרה האקוסטית שספגו רטיבות וניזוקו יוחלפו לפני חזרת הילדים לגנים ביום א הבא. 6 כתות הגנים האמורים צפויים להתפנות מאתר זה לגני הקבע בהתאם לאזורי הרישום של אותם ילדים במבנה אחר הנמצא בשלבי סיום והצפוי להתאכלס בסוף אוקטובר וכך ניתן יהיה להשלים את העבודות בקומה העליונה ולהקים את בתי הכנסת מעל הגנים שאליהם חדרה הרטיבות וכשאין פעילות ושימוש בקומה התחתונה.
בנוסף נערכו סיורים ובדיקות בכל האתרים האחרים של מוסדות החינוך גני הילדים ובתי הספר ואין בהם הצפות ו/או נזקים (מלבד תקלות נקודתיות שיגרתיות לגשם ראשון)".