אלון ברק. צילום: מהאלבום המשפחתי

אלון ברק, גיטריסט, מלחין, ומפיק מוזיקלי מפתח־תקוה, יצר לכבוד יום כיפור עיבוד אינסטרומנטלי חדש לפיוט הנודע "אדון הסליחות", לו הוא נותן פרשנות עדכנית משלו. את העיבוד הוא מקדיש לסבו המנוח, שהיה חזן בבית הכנסת בירושלים, ומבחינתו מדובר בסגירת מעגל מרגשת.

"סבא היה אדם דתי". הוא מספר. "חיפשתי משהו שאפשר לעשות לו עיבוד מחדש, והשיר הזה עלה לי בראש. הוא הזכיר לי את הילדות. הפכתי אותו למשהו חדש, אבל לכזה ששומר בכל זאת על הייחודיות של המקור. משמיעים אותו ברדיו וברשת ואני מקבל הרבה פרגון".

בינתיים, הוא עסוק בכתיבת מוזיקה לסרטים ולסדרות, ובקרוב ייצא מופע חדש שלו עם הרכב חשמלי תוסס.

"דרך עצמאית"

ברק (37), שגדל בירושלים, הוא בוגר האקדמיה למוזיקה בבירה, ומתגורר כיום בפתח־תקוה עם אשתו ושני ילדיו. "התחלתי לנגן בגיל 15". הוא מספר. "בגיל 16 כבר הופעתי על במות בירושלים. כשחברים שלי מלצרו לפרנסתם, אני ניגנתי ג'אז. את הכסף הראשון שלי הרווחתי שם ממוזיקה".

מאז הוא כותב, מפיק ומקליט מוזיקה אינסטרומנטלית למדיות שונות, כולל לפרסומות, לסרטים ולסדרות בארץ ובחו"ל. "אני עוסק יותר במוזיקה ופחות במילים", הוא מסביר. "זה העיסוק העיקרי שלי היום". במקביל, הוא מפיק מוזיקה לאמנים ישראלים באולפן המצוי בביתו.

עד לפני מספר שנים הוא עבד גיטריסט, והופיע על במות גדולות בארץ לצידם של אמנים כמו עידן עמדי, אריאל זילבר, בועז מעודה ועוד. "הייתי גיטריסט מלווה והופעתי הרבה בטלוויזיה", הוא משחזר. "היה מעניין, אבל היום אני לא עושה את זה. זה פחות מדבר אליי. רציתי לצאת לדרך עצמאית יותר".

לפני כשנה יצא אלבום הסולו הראשון שלו "CoreValues" (ערכים בסיסיים, בעברית), שכולל 11 קטעים אינסטרומנטליים מקוריים, המוקדשים כולם לגיטרה האקוסטית בפרט, ולמוזיקה אקוסטית בכלל. האלבום, אותו הקליט באופן עצמאי באולפן הפרטי שלו, מהווה נקודת מפנה עבורו - חזרה לשורשים, ולפשטות.

"קראתי לאלבום 'קור־ווליוז' בגלל שזו היצירה הראשונה שלי שעשיתי בשביל עצמי ולא בשביל מישהו אחר", הוא אומר. "המוזיקה משקפת את מי שאני ומה שלקחתי איתי לדרך".  

האלבום הצליח?

"רכשו ממני הרבה מאוד קטעים, בעיקר בחו"ל. בארץ זה פחות מושמע כי זה ז'אנר שהוא פחות מבוקש אצלנו. לא ציפיתי שזה יתנגן ברדיו כי זה יותר אמנותי, יותר רוק, ג'אז, פולק ואינסטרומנטלי, פחות מלל".

עובר לפרונט

לפני כמה ימים ברק הוציא לאור שיר ראשון פרי עטו בשם "ער", שאותו הוא גם מבצע. מדובר בסנונית ראשונה מתוך פרויקט סולו חדש עליו הוא עובד. "הרגשתי צורך לעשות את זה", הוא מסביר. "לא שרתי לפני זה, זו הפעם הראשונה. עשיתי הרבה קולות ליווי, אבל לא הייתי בפרונט. הרגשתי שזה משקף משהו שאני רוצה להוציא החוצה, וזה יצא".

בקרוב הוא מתכנן להוציא מיני אלבום אינסטרומנטלי - ארבע יצירות מקוריות, שנכתבו בהשראת פסקולים וסרטים, שהשפיעו עליו רבות במהלך השנה האחרונה. במקביל, הוא מקדיש בימים אלו חלק נכבד מזמנו לחזרות על מופע עם הרכב חשמלי חדש, שמבוסס על חומרים אינסטרומנטליים עם השפעות מעולם הפוסט רוק, אותם כתב במהלך השנתיים האחרונות.

"בקרוב אעלה מופע, שירוץ בכל הארץ עם הרכב שמתגבש עכשיו, ויושמעו בו חומרים שכתבתי בשנים האחרונות", הוא אומר. "אני מאוד מתרגש, זה הולך להיות דבר גדול מבחינתי".

יש במקצוע פרנסה?

"כן, אבל צריך להיות יצירתי ונחוש. לא אשתמש במילה קשה, אלא במילה מאתגר. צריך משמעת וחלום, להיות עם ראש בעננים ורגליים על הקרקע. כשעובדים, מצליחים לייצר פרנסה. כל הקלישאות האלה של לעשות מה שאתה אוהב נכונות עבורי. כשאתה קם כל בוקר עם האנרגיות האלה, זה דבר מדהים. אני מחכה ליום ראשון ואוהב את מה שהשבוע מזמן לי".