צילום המחשה: shutterstock

מדוע חוגים עירוניים שמועברים דרך ”מקום בלב“, רשת המתנ"סים של עיריית ראש העין, יותר יקרים מאותם חוגים כשהם פרטיים? את השאלה הזאת שואלים תושבים בעיר, שביקשו לרשום את ילדיהם לחוגים וגילו שלמרות שמדובר בגוף עירוני - החוגים בו עדיין יותר יקרים.

בדרך כלל חוגים עירוניים אמורים להיות זולים יותר מכיוון שרשת המתנ"סים מעבירה אותם במתקני הרשות המקומית. אך מתברר שבראש העין זה עובד קצת הפוך.

רוצים דוגמאות? בבקשה: חוג ג‘ודו שמתקיים בכיתה רגילה בבית הספר בראש העין (ולא באולם ספורט או בחדר מותאם) עולה 260 ש“ח בחודש עבור פעמיים בשבוע ו-185 ש“ח בחודש עבור פעם בשבוע.

לעומת זאת בחוג פרטי שמתקיים בקיבוץ עינת, שנמצא כמה דקות נסיעה משם, המחיר עבור פעמיים בשבוע עומד על 230 ש“ח בחודש ועבור פעם בשבוע הוא כבר 170 ש“ח בחודש. בנוסף, הנרשמים לחוג בקיבוץ יכולים לקבל חליפת ג‘ודו או חודש מתנה.

”חלק מהחוגים ברמה טובה“, אמר הורה נוסף. ”אבל לחלק מהחוגים קשה לקרוא באמת חוג. בחוג כדורסל למשל, האימונים בחוץ עם סלים ניידים קטנים על רצפת אקרשטיין בחצר בית הספר. מה יהיה ביום גשום? יעבירו אותם לשחק כדורסל במסדרון בית הספר? חוג הבלט בבית הספר מתקיים בכיתה ללא מראות ועם מוטות ברזל ניידים. על דבר כזה ההורים משלמים 180 ש“ח בחודש. למה חייבים את המונופול של מקום בלב? במקום שידאגו לרווחת התושבים ויסבסדו את החוגים - זה הפך לעסק כלכלי שהתושבים כלל לא מעניינים אותו“.

”מקום בלב משלמים שכירות בסך 55 ש“ח לחודש לכל חוג בבית הספר“, מסביר הורה שילדיו לומדים בבית הספר ”שמעון פרס“ ושבירר אודות החוגים. ”במחיר האפסי הזה מקום בלב מקבלים את המקום עצמו, חשמל, מים, מזגן, מנקה ועוד“.

לדברי מפעילי חוגים, חלקם נמנעים מלעבוד עם רשת מקום בלב משום ששם דורשים מהם 30% מהכנסותיהם מהחוג. ”פניתי אליהם כמה פעמים ובכל פעם אמרו לי שזה התעריף“, אמר מפעיל חוגים. ”אני עובד בלא מעט יישובים באזור ובאף מקום התעריף לא כל כך גבוה. זה הופך את הפעלת החוג ללא כדאית עבורנו ולכן מפעילים רבים פשוט לא מוכנים להגיע לכאן. אני יודע על כאלה שפשוט חייבים דריסת רגל ולכן המחיר של החוג גבוה יותר ממקומות אחרים“.

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "למקום בלב אין מונופול על החוגים בעיר. מקום בלב מפעילה עשרות חוגים מגוונים לגילאים שונים וההסכם העסקי בינה לבין המפעילים נעשה בהסכמה בין שני הצדדים.

"למקום בלב יש חוגי בלט בכל המרכזים הקהילתיים בעיר. כדי לספק שירות נוח יותר לתושבי השכונות החדשות, מקום בלב פתח חוג בלט בבית ספר שמעון פרס. אנו מודעים לכך כי התנאים בבית הספר לא מיטביים לחוג, אולם בשיתוף עם בית הספר שמעון פרס, אנו עובדים לשפר את התנאים.

"חוג הכדורסל אינו שייך למקום בלב אלא למחלקת ספורט. בבית הספר שמעון פרס אין אולם או מגרש ספורט וכיוון שמחלקת הספורט מעוניינת להנגיש את ענף הכדורסל גם לתלמידי ביה"ס המעוניינים בפעילות כדורסל, המחלקה הציבה סלים ניידים לצורך האימונים. עלות החוג הוזלה משמעותית ל-130 ש"ח לחודש במקום 200 ש"ח לחודש ונפתחה הרשמה לכדורסל. בשנה החולפת התקיימו שני חוגים: כיתות א'-ב' וכיתות ג'-ד' שהותאמה במהלך כל השנה והופעלה בחוץ פרט לשלושה אימונים שהתקיימו במרחב הסגור בביה"ס במהלך החורף. יש לציין כי הפתרון הינו זמני עד לקליטת מגרש ספורט".