הורים לילד שלומד בצהרון בראש העין טוענים כי בנם בן ה-3.5 נפצע עם חתך עמוק בראשו, אך הסייעות לכאורה לא מיהרו לקרוא למד"א למרות הדימום הרב. "אנחנו שוקלים להגיש תביעה בנושא לבית המשפט", הם אומרים.

שלומי, אב לילד שלומד בצהרון של רשת הצהרונים העירונית,  לא שוכח את הטלפון שקיבל בסוף חודש ספטמבר האחרון בשעה 16:00 מאחת האמהות. "היא אמרה לי 'הבן שלך פצוע בראש'", מספר שלומי. "'הוא מדמם ובוכה. תגיע דחוף לקחת אותו'".

שלומי עזב את עבודתו בבהלה ותוך מספר דקות הגיע לצהרון. "לקח לי בדיוק 25 דקות להגיע. כאשר הגעתי וראיתי את הילד הסתבר לי שזה לא היה סתם פצע שטחי אלא חתך עמוק מעל ארובת העין ברמה שרואים את הגולגולת". חשוב להבהיר כי שלומי לא בא בטענות על כך שילדו נפצע. הוא זועם על כך שהסייעות בצהרון, לטענתו, לא קראו למד"א כאשר ראו כי הילד מאבד דם באופן ניכר. "הפציעה עצמה זה דבר שעלול לקרות אפילו לנו ההורים", הוא אומר. "הבעיה שלי היא ההתנהלות של צוות הצהרונים ברגע שקורה משהו. הדבר היחיד שהיה מתבקש לעשות באותו רגע הוא ללחוץ על כפתור מצוקה שכבר קיים בגן ושמחייג ישירות למד"א. תוך כמה דקות היה מגיע צוות רפואי שהיה מפסיק את הדימום, נותן טיפול ראשוני ומפנה את הילד למיון. נתנו לילד לדמם בלי לטפל בו".

מה שלום הילד היום?

"נשארה לו צלקת כנראה לכל החיים והוא זוכר היטב את המקרה. מה שמטריד אותי זה שמחר עלול לקרות מקרה אפילו יותר חמור לילד או ילדה אחרים, כמו אובדן הכרה או משהו אחר, והם לא ידווחו למד"א או לכל גורם חירום אחר. אין להם כנראה נהלים ברורים מה עושים".

לדברי שלומי, הוא שוקל להגיש בקרוב תביעה בנושא לבית המשפט. הטענות של שלומי מצטרפות לתלונות של הורים נוספים על פציעות לכאורה של ילדים אשר אירעו בצהרונים בראש העין.

בתקופה האחרונה יוזמים תושבים מהלך של  יום לימודים ארוך (יול"א) בגני הילדים, שבו הפעוטות הרכים יישארו באותה מסגרת מבלי צורך שיעברו לצהרון.

הילה חסון-אינדורסקי, תושבת פסגות אפק: "אני מאמינה בתוכנית יול"א ומנסה לקדם את התוכנית עם מחלקת החינוך בעירייה. מדובר על רצף חינוכי בין הגן לצהרון. במתכונת הזאת יש את הרצף החינוכי מהבוקר עד השעה 17:00. מבחינת התקשורת בין הגננת לסייעת, אם יש ילד בעייתי הסייעת והגננת יכולות לתקשר ביניהן ולא יהיה מה שקורה היום שאלה שני גופים מנותקים אחד מהשני. אם קורה לילד משהו בצהרון הגננת, סביר להניח, לא יודעת מזה בכלל".

יו"ר ועד הגנים, מאיה יעקבי: "אני חושבת שיש מקום לבצע שינוי. אנחנו בוחנים האם באמת דברים ישתפרו. אני בעד פרויקט יום לימודים ארוך ויותר מזה אני בעד תחרות ויש מקום לבחון הכנסה של ספקים נוספים לעיר".

תגובת רשת הצהרונים בראש העין, "מקום בלב": "מקום בלב מרכזים קהילתיים תרבות, פנאי וספורט מתחדשים ומשתפרים במטרה להעניק לתושבי העיר שירות איכותי ויעיל. בימים אלה, אנו נערכים לפתיחת שנת הלימודים החדשה. תגברנו את אגף הגיל הרך בכוח אדם נוסף, כך שהרישום לצהרונים, גני ילדים ובתי הספר יהיה יעיל הרבה יותר. הרישום יתבצע באמצעות אתר האינטרנט שלנו ונציגנו יישבו גם במכללת ראש העין. בנוסף, הקמנו כתובות דוא"ל ייעודיות לכל תחום, כדי לייעל ולזרז את נגישות הטיפול בבקשה. אנו ממשיכים בגיוס מדריכות וסייעות ובמקביל, מקיימים ימי עיון מיוחדים לכלל העובדות בצהרוניות בנושאי ביטחון, בטיחות ומתן עזרה ראשונה.

המדריכות הפדגוגיות במקום בלב עמלות על תוכניות חדשות, איכותית ומעניינות המותאמות לכל קבוצת גיל. ייעודה המרכזי של הרשת הינו מתן מעטפת למשפחות צעירות ולילדים בגיל הרך, תוך שימת דגש על חניכה לימודית וערכית, מתן ביטחון והכל בהנאה ובאהבה. הצהרונים מציעים להורים העובדים פתרון איכותי ומקצועי לילדיהם. הילדים נהנים במסגרת מוכרת וקבועה, המספקת להם ביטחון חברתי וגיאוגרפי, תכנית ערכית וחינוכית. אנו לוקחים אחריות מלאה על כל המקרים שהתרחשו בעבר ועושים את מיטב יכולתנו בכדי להימנע ולמנוע הישנות של מקרים כמו אלה, טובת הילדים עומדת לנגד עיננו".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו