הורים רבים מסרבים לרשום את ילדיהם לבית ספר חדש בשכונת פסגות אפק בראש העין שאמור להיפתח בשנת הלימודים הבאה. הסיבה לכך היא חשש מסמיכות לקו מתח ארצי של חברת החשמל, המכונה "פרוזדור החשמל", אשר עובר בסמוך למוסד החינוכי ולבתי התושבים. "אני ממש חוששת שהבן שלי ילמד במקום שיש בו קרינה אלקטרומגנטית חזקה כל כך", אומרת אם לילד.

בתקופה האחרונה נאבקים תושבי שכונת פסגות אפק בקו המתח הארצי (קו 400) שעובר במרכז השכונה. חלק מתושבי השכונה מכנים אותה "שכונת החשמל", בגלל הקרבה לקו המתח. ההורים חסרי אונים מול הממסד שאינו ממהר לספק תשובות ענייניות וקוראים לעירייה להתעורר ולפעול להרחקת פרוזדור החשמל אל מחוץ לעיר.

לטענת תושבי השכונה, מודד של המשרד להגנת הסביבה הוזמן למקום מטעמם ומצא כי בדרך המובילה לבית הספר החדש נמצאה רמת קרינה אלקטרומגנטית של 12 מיליגאוס.

אחת מתושבות השכונה אמרה: "אנחנו לא מוכנים לקבל את רוע הגזרה ודורשים להסיט את קו המתח העליון העובר בסמוך לבתי ספר, גני ילדים, גני שעשועים , צופים , שטחי מסחר, שטחים ציבוריים ומגורים. מדובר בשכונה חדשה וחייבים להרחיק את פרוזדור החשמל כדי שילדינו לא ייחשפו באופן יומיומי שעות על גבי שעות לקרינה זו. במצב כזה לא נרשום את ילדינו לבית הספר בשנה הקרובה". תושבת אחרת אמרה: "אני לא מתכוונת לסכן את ילדיי ולרשום אותם לבית ספר שנמצא ממש מתחת לקו מתח גבוה של חשמל".

לטענת גל עוז, מודד קרינה שמתגורר באזור, הוא מצא כי קרינת הרקע בתוך בית הספר החדש גבוהה יותר ממקום רגיל, כנראה בעקבות השפעת כבלי המתח והקרינה. "ככל שהתקרבנו לכיוון כבלי המתח רמת הקרינה עלתה ל-12 מיליגאוס", הוא אומר.

אז מה הפתרונות האפשריים לסוגיית פרוזדור החשמל בראש העין? בפגישה שנערכה השנה בין נציגי "פורום מאבק שכונת החשמל" לבין ראש העירייה ונציגיו הוצגו מספר פתרונות אפשריים. בין הפתרונות שנבחנים בימים אלה: הטמנת קו החשמל מתחת לאדמה, הסטת הקו לכיוון כביש  444 והסטת כבל החשמל 500 מטר מזרחית מהבתים. "בינתיים מדובר רק על פתרונות שקיימים על הנייר ואנחנו חיים בתוך שכונה מחושמלת", אומרים התושבים.

ח"כ איתן כבל, המתגורר בראש העין, מסר כי הוא יהיה מוכן להעלות את הנושא לדיון בוועדת הכלכלה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "עמדת המשרד להגנת הסביבה ככלל היא שיש להטמין את קווי הולכת החשמל העוברים בסביבה מאוכלסת או שנועדה לאכלוס. מדובר בתשתית חיונית בה יש לנהוג כפי שנוהגים בשאר התשתיות החיוניות כגון מים, גז, תקשורת קווית וביוב - כתשתיות תת קרקעיות. יצוין, כי במדינות שבהן נבדקה הטמנת קווי הולכת החשמל מבחינת עלות תועלת למשק הלאומי, נמצא שהדבר כדאי מבחינת שיפור אמינות אספקת החשמל, חיסכון בקרקע ובמגבלות בניה בצדי הקווים, שיפור החזות ושרידות הרשת. בהתאם לעמדתנו זו, המשרד תומך בדרישת התושבים ועיריית ראש העין להעביר את קווי המתח אך כאמור, העדפה היא להטמנה תת קרקעית שתהווה פתרון ארוך טווח ויעיל יותר לכלל המשק, הסביבה והאוכלוסייה. בכל הקשור לחשיפה לקרינה ובפרט בנוגע לחשיפה במוסדות חינוך, המשרד בתיאום עם משרד הבריאות ממליץ על מניעת מצבים בהם תתרחש חשיפה ממוצעת ביום עם צריכת חשמל שיא העולה על 4 מיליגאוס. למיטב ידיעתנו, בהתבסס על מדידות בפועל ועל הערכת רמות החשיפה, אין מצבים כאלה בראש העין".  

גורם בחברת החשמל מסר בתגובה: "יש לציין שבמשך הזמן הבניה התקרבה לפרוזדור ולא להפך. חברת החשמל הבהירה לפני שנים שאינה יכולה לממן העתקת הקווים האלו. לאחרונה פתחה עיריית ראש העין הזמנה בחברת החשמל להעתקת 2 קווים הקיימים. משרד השיכון הבטיח לממן את העתקה. חברת החשמל בודקת חלופות לפרוזדור חדש בשיתוף פעולה עם עיריית ראש העין, מתכננת מחוז מרכז במשרד הפנים וגורמים רלוונטיים בשטח. חברת החשמל בודקת שני חלופות: חלופה מזרחית ומערבית. חלופה מזרחית שאמורה להיות מעבר לקו הירוק בינתיים תקועה מכיוון שעיריית ראש העין לא מקבלת הסכמות מגורמים מיו"ש. חברת החשמל מקדמת חלופה מערבית ונכנסה לתכנון המפורט. ברצוני לציין שתכנון הפרוזדור לשם העתקת הקווים הינו מסובך וייקח זמן. רשות החשמל תעזור בכל דרך לקדם את התכנון הסטטוטורי והעתקת הקווים הנ"ל".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "פרוזדור החשמל הורחב מעבר לדרישה בתב"ע המקורית. הליך ההרחבה לווה על ידי אדריכל ראשי של משרד השיכון  ובהתייעצות עם הממונה על הקרינה במשרד הגנת הסביבה. מקדמי הבטיחות שנקבעו מחמירים יותר מרוב מדינות העולם, יחד עם זאת בהסכם הגג עם משרד השיכון נקבע כי המדינה תפעל להעתקת פרוזדור החשמל מהעיר. העירייה פנתה לחברת חשמל לתכנן תוואי חליפי לפרוזדור, והחברה התחילה בבדיקת חלופות. נערך דיון בוועדה המחוזית לגבי העתקת הפרוזדור. מתקני ספורט שאינם מגורים והשהות בהם זמנית, מותרים אף מתחת לקווים. לא ידוע על סכנה להולכי רגל שהולכים מתחת לקווים".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו