חיימי. צילום: פרטי

מיזם השאלת שמלות נשף בראש העין החל לאחרונה לקרום עור וגידים. ”הנושא של תרבות השפע בכלל, ובאופן ספציפי סביב הנשף העסיק אותי מאוד אבל עד לאחרונה לא עשיתי עם זה שום דבר“, סיפרה יוזמת הרעיון, עדי חיימי. חיימי, המתגוררת בשכונת גבעת טל בעיר היא אמא לשלושה ילדים, שתיים מהן בוגרות תיכון בגין.

”כאמא לשתי בוגרות התיכון, אני רוצה להוכיח שאפשר גם אחרת“, הסבירה. ”לחגוג את האירוע המרגש הזה של נשף סיום התיכון מבלי להיסחף להוצאות מטורפות“. המיזם אינו מיועד רק לכאלה שידן אינן משגת שמלה חדשה, אלא לכל מי שחפצה בכך. ”מעבר לחיסכון הכספי יש כאן היבט ערכי: בנות צעירות לומדות משהו על נתינה ובנות אחרות רואות שאפשר גם אחרת. גם הקטע האקולוגי של השימוש החוזר, תרבות הצריכה והשפע נכנסים כאן“, המשיכה חיימי.

הרעיון יצא לפועל בעקבות פוסט שראתה בפייסבוק, בו תלמידת תיכון ביקשה לשכור שמלה לנשף. ”החלטתי לקדם את הרעיון הזה ולבקש ממי שכבר סיימה את הנשף ואין לה מה לעשות עם השמלה - להשאיל לבנות שהולכות לנשף השנה“, סיפרה עוד. לפני כשלושה שבועות פנתה חיימי לראשונה להורים ולצעירות באמצעות הרשתות החברתיות. ”לא דמיינתי איזה הדים יהיה לדבר הזה. התחיל באז סביב הנושא וקיבלתי כ-80 שמלות. המון חיילות ונשים צעירות שסיימו ללמוד לפני 4-5 שנים מביאות שמלות ומציעות עזרה. זה מאוד מרגש“.

שמלות הנשף בביתה של חיימי. צילום: פרטי

אחד החששות של חיימי היה שנערות צעירות לא ירצו לשאול שמלה וכך היא ”תיתקע“ עם השמלות. ”לשמחתי בנות מגיעות בכיף ועד עתה הושאלו 15 שמלות“, סיפרה. ”עלות כל שמלת נשף כיום עומדת על כאלף ש“ח וזה חיסכון כלכלי משמעותי להורים. לא תמיד השמלות מתאימות, כי הנערות מחפשות את אותן שמלות ספציפיות שלובשים בנשף ובדרך ככל מדובר בשמלות מקסי“.

המיזם פועל מביתה של חיימי. "היה לי חשוב שזה יהיה אצלי בבית בגלל שרציתי שהילדים הפרטייים שלי יחשפו לנתינה“, הסבירה. ”סיבה נוספת היא שהיה לי חשוב שזה ישדר משהו אישי ונעים ולא מקום עם תחושה של תרומה“.

השאלת השמלות נעשית ללא כל עלות, אך הבנות חותמות על טופס בו הן מתחייבות להשיב את השמלות נקיות ותקינות לאחר מכן, כדי שבנות נוספות תוכלנה ליהנות ממנה בשנה הבאה. ”אנחנו זקוקים לעוד שמלות, בכל טווח המידות, עם עדיפות לכאלה שסיימו י“ב בשנים האחרונות כדי שיהיו אופנתיות“, סיכמה חיימי. ”אני רוצה שכל נערה שתחפוץ בכך - תוכל לשאול מאיתנו שמלה ולהיראות הכי יפה שאפשר בנשף הסיום“.