צילום: נדין בן יוסף

בשנים האחרונות אנו שומעים חדשות לבקרים על מצבם העגום של שורדי השואה בארץ. בעיריית ראש העין ובחברה העירונית מקום בלב, החליטו לא להזניח את הניצולים והשורדים ולדאוג להם גם בבגרותם. 

לפני כשנה נפתח בשכונת גבעת הסלעים בעיר מועדון מופ“ת לטובת השורדים. במשך שלושה ימים בשבוע מגיעים למועדון 35 שורדי שואה בהסעות מרחבי העיר. ”הניצולים שמגיעים לכאן הם אלה שלא סיעודיים ושיכולים להשתתף בפעילות“, הסבירה נדין בן יוסף, מנהלת המועדון. 

סדר היום של הניצולים במועדון עשיר מאוד וכולל ארוחות בוקר וצהריים אותן מכינים בן יוסף ומתנדבים (חלקם מקרב הניצולים), מגוון פעילויות כמו: התעמלות, אמנות שימושית, הרצאות במגוון תחומי עניין ומדי פעם מתקיימות גם פעילויות חיצוניות כמו סיורים וביקורים במוזיאונים בומקומות אחרים. עם תום הפעילות, חוזרים השורדים לבתיהם בהסעה מאורגנת.

פעילות במועדון. צילום: נדין בן יוסף

”יש לנו גם מתנדבים שמלמדים עברית, אנגלית, אמנות שימושית ועוד מגוון תחומים“, הוסיפה בן יוסף. הניצולים עושים דברים מדהימים ועושה להם מאוד טוב להגיע לכאן“.

הניצולים מהללים את בן יוסף. ”אין כמוה“, אמרה חיה בקר, המגיעה בקביעות לפעילות במועדון. ”היא מסורה ודואגת לנו מכל הלב. רואים שהיא עושה את זה ממקום טהור ולא רק כדי לעשות וי על העבודה שלה. היא עושה עבורנו המון, ממש כמו שאמא דואגת לילדים שלה“.