מעסיקים אנשים בעלי צרכים מיוחדים. צילום באדיבות סטודיו אנד ג'וי

סטודיו אנד ג'וי הוקם על ידי נדב עטיה בשנת 2007 כפרויקט חדשני ופורץ דרך בתחום התעסוקה הנורמטיבית לאנשים עם צרכים מיוחדים. הסטודיו פועל בגישה של רווח–רווחה–רוח. מתמחה בעיצוב וביצור זרי פרחים ומתנות איכות, המשלב בהתמדה עשרות אנשים עם מוגבלויות, תוך רכישת מקצוע בתפקידים שונים.

הרעיון להקמת העסק הגיע מסיפורו האישי של עטיה. "אדם עם מגבלה לא זר לי“, סיפר. "הייתי בן שנה וחצי כשאבי נפצע במלחמת יום הכיפורים וגדלתי לצד אב הלום קרב. עברתי חוויות מאתגרות ומאד לא פשוטות, ואני יודע עד כמה מקום עבודה מכבד ומעשיר חשוב, לא רק לנכה עצמו, אלא גם מקרין באופן ישיר על משפחתו הגרעינית הקרובה". 

הסיור במפעל מוגן החזיר את עטיה לרגע מסוים בילדות. "אז הלכתי לבקר את אבי בבית חולים לנפגעי נפש, והוא הגיש לי מכונית מעץ, שבנה בסדנת היצירה בבית החולים. הזיכרון המודחק חזר אליי ברגע. אותן ידיים רועדות, אותם פנים מבויישים ובסיום אותו סיור, במיוחד לאחר שהבנתי שאנשים המועסקים במפעל מוגן מתוגמלים על פי תפוקה ולא לפי שעה, בלי שום תנאים סוציאליים, החלטתי להקים את אנד ג‘וי".

עטיה השקיע את כל כספו במיזם מתוך מטרה להעניק מקום מפרנס ומעצים לאנשים עם מוגבלויות. ”התנאי העיקרי שהצבתי לעצמי הוא להמשיך ולפעול מתוך עוצמה ויצירתיות. לא רציתי להקים עמותה ולא רציתי להתבסס על תרומות ותקציבי ציבור. רציתי להקים עסק. עסק שפועל למטרת רווח – אך לא במקסום רווח. כזה שמשלב בין הפן הפיננסי לפן הסוציאלי“.

נדב עטיה. צילום באדיבות סטודיו אנד ג'וי

בסטודיו מועסקים עשרות עובדים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים, בתהליך שיקום ייחודי - העסקה ישירה בשכר מלא, עם מלוא התנאים הסוציאליים. הסטודיו לא מקבל תרומות: זהו עסק חברתי הפועל מתוך גישה של צרכנות חברתית בת-קיימא. כך מתאפשר למיזם להתנהל כ"שווים" ולשנות תפיסת עולם. יחד עם זאת, עצם הרכישה מהסטודיו, מאפשרת ללקוח להיות "שותף לדרך", אשר בזכותו בלבד מתאפשר הליך השיקום הייחודי.

המקום מתמחה בשזירת פרחים וייצור מתנות מקוריות ואיכותיות. ניתן לרכוש בסטודיו זרי פרחים מרשימים לכל אירוע, מארזי לידה שנשלחים ישירות לבית היולדות, מתנות לחגים הכוללות מארזים ייחודיים בעיצוב הסטודיו, שוקולד בוטיק איכותי, יינות עם תוויות חברתיות בשיתוף עם יקב ”תבור“, ועוד. את המבחר המלא ניתן למצוא באתר האינטנרט של המיזם הכולל למעלה מ-3000 מוצרים שונים. המכירה מתבצעת באמצעות אתר האינטרנט וניתן לבצע באמצעותו הזמנות ולשלוח לכל רחבי הארץ. בנוסף, ניתן לבצע הזמנות טלפוניות ורכישות מרוכזות.

”הצלחתי להעלות מודעות והכי חשוב“, מסכם עטיה. ”לקחת חלק בשיקום מאות אנשים עם מוגבלויות. בנוסף אני מתכוון גם לשלב נוער בסיכון, קשישים ואוכלוסיות קצה נוספות בפריסה ארצית“.

באתר האינטרנט ניתן להזמין בכל יום ובכל שעה. חנות התצוגה ממוקמת בראש העין, בפארק אפק רח' העמל 5. ימים א‘-ה' בין השעות 8:00-18:00 ובימי שישי עד השעה 12:00.