אשוול. צילום: נופר חן

עשרה דוקטורנטים מצטיינים מכל הארץ התבשרו לפני כשבועיים שזכו במלגת נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. אחת מהן היא רחלי אשוול, נשואה ואם לשלוש מראש העין, שעבודת הדוקטורט שלה על יחסי חילונים-חרדים במדינה ועל המיזם הארצי, פלוגתא, שהצליח לייצר שיח בין חרדים לחילונים בכל הארץ, נחשבת לפורצת דרך בתחום.

ההיכרות עם פלוגתא והמחקר הובילו את אשוול להציע לקיים את המיזם גם בראש העין והוא אכן פועל בעיר מספר חודשים בהובלת שלי בר יוסף ואהרון קפלן. 

"העבודה עוסקת במה קורה למערכת היחסים בין חרדים לחילונים ברגע שהם נפגשים ואיזה סוג שיח נוצר בכל מיני סיטואציות של גישור", הסבירה אשוול. בעבודתה חוקרת אשוול את מיזם פלגותא שבו מתקיימים סגנונות מפגשים שונים והמשתתפים בו עוברים הכשרת גישור משותפת של חילונים וחרדים. בנוסף, מתקיימים במיזם מפגשים שונים שבהם נערכים דיונים על המחלוקות שבמרכז השיח הציבורי: שבת, שוויון בנטל, מעמד האישה ועוד.

אשוול עובדת כמגשרת והיא גם מייסדת שותפה בסטראט-אפ אגריאוןליין ליישוב סכסוכים דיגיטלי. את עבודת הדוקטורט שלה היא עושה במסגרת התוכנית לניהול ויישוב סכסוכים באוניברסיטת בר אילן.

"לפני כשבועיים התקשרו אלי מבית הנשיא ובישרו לי על הזכייה", היא מספרת. "זה מאוד מרגש ואפילו אי אפשר לתאר עד כמה כי עבודת המחקר שלי על יחסי חילונים-חרדים במדינה משמעותית עבור הנשיא ושם רואים בה ערך רב.

"אני באמת באמת אסירת תודה על הכבוד שניתן לי בזכות לעסוק בסוגיה כל כך חשובה ולנסות לייצר מציאות אחרת בין חלקי העם שלנו או לפחות לפחות את ההבנה שכותרות העיתונים הן לא חזות הכל. שיש פנים וחיים ויחסים שנראים אחרת. שיש רבים שמדברים אחרת".

בעוד כשלושה שבועות יתקיים הטקס בבית הנשיא ומלבד תעודה, תקבל אשוול מענק כספי ומלגה למימון הדוקטורט.