הדמיית קריית החינוך: עיריית ראש העין

למרות תנופת הבנייה האדירה בעירייה והעובדה כי אוכלוסיית העיר צפוייה לשלש את עצמה תוך מספר שנים, העבודות להקמת חטיבות ביניים ובית ספר תיכון נוספים טרם החלו.

”לפני שנה בדיוק, בעקבות פרסום על אישור תחילת עבודות פיתוח התשתית עבור קריית החינוך שתוקם על מגרש 815, העליתי את הנושא החשוב הזה, כדי שלא ניתפס שוב לא מוכנים“, פרסם בפייסבוק אילן שתיוי, תושב העיר.

לדבריו, בקריית החינוך בשכונת פסגות אפק צפויות לקום שתי חטיבות ביניים ובית ספר תיכון. כיום בראש העין פועלות שתי חטיבות המיועדות לציבור החילוני ”גוונים“ ו“היובל“ ותיכון אחד - ”בגין“. לאחרונה הפכו הכיתות בבתי ספר אלה לצפופות מאוד. בחלק מהשכבות הגדילו את מספר הכיתות ובמקומות אחרים יש מעל 40 תלמידים בכיתה.

בשנה שעברה פרסם שתיוי פוסט דומה ואז כתבה לו מחזיקת תיק החינוך, סיגל שיינמן: ”קריית חינוך על יסודית צומחת מתוכננת ב-2018. מספר התלמידים בעל יסודי מצטמצם בשנים האחרונות וההשפעה של השכונות החדשות על בתי הספר העל יסודיים כרגע אינה משמעותית. לאור זאת שבתי הספר היסודיים אינם מאוכלסים על פי הצפי המקורי, משרד החינוך לא ממהר לתקצב חטיבה עליונה עד שלא יראו צורך. אני מבינה את דאגתך, ומציעה שתשאיר לנו לדאוג בשבילך“.

המצב בשטח כרגע. צילום: אילן שתיוי

חלפה שנה מאז ניסיונות ההרגעה של שיינמן, אך העבודות בשטח טרם התחילו. ”עכשיו, שנה אחרי, אני עדיין דואג“, הוסיף שתיוי. ”אם הכיתה של הבת שלי בחטיבה צמחה ל-40 תלמידים בכיתה, אין ספק שזה יבוא על חשבון התלמידים וההישגים שלהם בלימודים. במקרה האופטימי קריית החינוך תהיה מוכנה בשנת 2021 או 2022 ולא נראה לי שבשנת 2018 נזכה לחנוך אותה.

בקצב אכלוס של 2500-3000 משפחות בשנה, צפויים להיות אלפי ילדים בגילאים שונים שיצטרכו להיות במסגרות החינוך כולל מסגרת על יסודית“.

בהמשך, תהה שתיוי היכן ילמדו התלמידים. ”האם יאלתרו מבנים ארעיים ויעשו מהם תיכון וחטיבת ביניים וייצפו שתלמידים ילמדו שם לבגרויות? מדוע לא מתחילים בבנייה? האם משרד החינוך עדיין לא תקצב את קריית החינוך או שסתם נהנים להיות בלחץ של הרגע האחרון?“.

בתגובה לפוסט כתב מי שהיה ממלא מקום וסגן ראש העירייה, בני בית אור (בנגה): ”במתחם C החלו להכין תשתיות רק עכשיו. חייבים להכין תשתיות לפני בניית מגורים ומוסדות ציבור. אין קשר בין מוסדות החינוך של חטיבות עליונות לצפיפות אוכלסיה של מתחם זה או אחר. תלמידים מכל העיר ילמדו בכל המוסדות. שיבוץ תלמידים יהיה לפי מגמות ולא לפי מקומות מגורים“.

מהעירייה נמסר בתגובה: "ברובעים החדשים יוקמו 4 קריות חינוך. קריית החינוך הראשונה במגרש 815 במתחם A בשלבים מתקדמים של תכנון. המגרש נמצא בשלבים מתקדמים של פיתוח המבוצע ע"י משרד השיכון. המכרז לביצוע חטיבת הביניים הראשונה מתוכנן לצאת בתוך כחודשיים ופתיחת חטיבה זו צפויה בקיץ 2019."