"מיזם 100", שהוקם על ידי שלומי צ'צ'קס מפתח־תקוה ומתנדבים נוספים מהעיר כדי ליצור גשר בין הציבור למשטרה למען רווחת בעלי החיים, מציין בימים אלו שנה להיווסדו. מתברר כי הרעיון הפך להצלחה מסחררת, וחלק מאמצעי התקשורת אף מכתירים אותו כפרויקט השנה.

כך, למשל, טופלו בשנה החולפת מעל לעשרת אלפים פניות הנוגעות, בין היתר, להתעללות ולאיתור בעלי חיים. בנוסף, הצטרפו לארגון 98 מתנדבים.

"רוב פעילי המיזם הם אנשי משטרה בדימוס, והיתר הם גורמים משפטיים ואנשי מקצוע מעמותות בעלי חיים שונות", מסביר צ'צ'קס. "הפונים אלינו זוכים לקבל התייחסות מקצועית ביותר לאור הניסיון הרב של הצוותים שלנו".

איך עלה הרעיון להקמת המיזם?

"במהלך ערב ל"ג בעומר אשתקד הצלחנו ליצור שיתוף פעולה מצוין עם המשטרה, שהקצתה במיוחד ניידות לטובת הפגנת נוכחות ובולטות במטרה למנוע אירועי התעללות. הגברת האכיפה בשטח ויצירת ההרתעה הובילו לכך שהערב הסתיים בהצלחה רבה וללא אירועים חריגים, בניגוד לאירועי התעללות קשים שהתרחשו בעבר. בנוסף, כחלק משיתוף הפעולה נענתה המשטרה לבקשתנו לכתוב פקודת היערכות מיוחדת בנוגע למניעת עבירות צער בעלי חיים ואף הקצתה צוותי בילוש כדי לאכוף וליישם את הפקודה בשטח. לכן חשבתי על הקמת מודל אזרחי, שיצליח לחזק את שיתוף הפעולה בין הציבור למשטרה, לא רק בערב ל"ג בעומר, אלא גם ביומיום".

באיזה הישג אתה הכי גאה?

"אחד ההישגים הכי חשובים שלנו הוא שהצלחנו לשים קץ להמתת כלבים בהסגרים בערים רבות בישראל וליצור שיתוף פעולה מצוין גם עם העיריות".

מה האירוע המרגש ביותר שנתקלת בו?

"כל הצלה מרגשת בפני עצמה. אבל אם לבחור מה הכי ריגש אותנו, הרי שמדובר במקרה בו הצלחנו לאתר ולהציל כלב שנגנב מניצולת שואה ערירית. לראות את השמחה של האישה המבוגרת והכלב בחיבור המחודש ביניהם היה רגע שלא אשכח לעולם".

מה היה הרגע הכי קשה שלכם?

"במהלך גל השריפות בצפון הארץ הכרזנו על מתכונת חירום, וצוותים רבים שלנו נרתמו כדי להתגייס ולסייע לצד כוחות המשטרה והכיבוי באיתור לכודים והצלת חיי אדם ובעלי חיים. הצוותים שלנו ביחד עם גורמי האכיפה הצליחו להציל 193 בעלי חיים, לרבות עשרות חיות בר ומשק. לצערי, הרגע הקשה ביותר היה לראות מספר מוקדי שריפה, שבהם נפגעו בעלי חיים וחלקם לא שרדו. בזמן הזה, מטה המיזם ביחד עם העמותה "פתח תקווה אוהבת חיות" אירחו משפחות עם בעלי החיים שלהם, שנותרו ללא קורת גג".

במסגרת המיזם נפתח השנה מדור מיוחד בשם "יצאת צדיק!", שבו תושבים מרוצים ממליצים על שוטרים מצטיינים ואלו זוכים לפרסום ותעודות הוקרה המועברות לפיקוד המשטרה. "מדובר במדור מיוחד שנועד לתת במה לשוטרים הראויים לכך ולהוכיח להם שקיים ציבור גדול בישראל שכן יודע להעריך את עבודתם הנאמנה מסביב לשעון תוך סיכון חייהם", מסביר צ'צ'קס.

תן דוגמא למקרה שבו שוטר יצא צדיק.

"שוטר הסיור, רס"מ מקסים ביגלמן ממרחב איילון, עצר במהלך סיור שגרתי את הניידת כדי להגיש עזרה לציפור פצועה שראה. הוא אף דאג להסיעה למחלקה הווטרינרית בחולון. היה מקרה נוסף שבו השוטרת גל קדם עצרה במיוחד את התנועה בנתיבי איילון כדי להציל כלבה שנמצאה בשולי הכביש. מדובר בכלבה שאבדה לבעליה שחיפשו אחריה זמן רב. בזכות השוטרת היא ניצלה ושבה הביתה".

מה המטרות לעתיד?

"לצמצם ככל שניתן את תופעת ההתעללות בבעלי החיים בישראל ולהוביל שינוי עתידי גם בהחמרת הענישה בפועל, כך שכל מי שמעז להתעלל בחסר ישע יידע כי יש רשויות אכיפה חזקות הנחושות לשים ידיהן עליו".