לאחר חשיפת "ידיעות האחרונות", לפיה תחזית שגויה של ארגון הבריאות העולמי גרמה לכך שהחיסון לא כלל השנה חלק מהזנים שגרמו להכי הרבה תחלואה - והשפיע רק במחצית מהמקרים - במשרד הבריאות מבקשים להנמיך את גובה הלהבות.  

צילום: shutterstock

בחודשים האחרונים התקבלו פניות רבות במשרד הבריאות בבקשה לקבוע את יעילות חיסון השפעת השנה לעומת שנים קודמות. הודגש על ידי משרד הבריאות כי אין בידיו נתונים מספקים כדי לקבוע זאת אך נמסר על ידם: "חיסון השפעת מקנה חסינות רחבה כנגד מכלול של זנים. גם אם יש שינוי מסוים וחלקי בזן (כפי שנצפה השנה) עדיין הנוגדנים והחסינות שנוצרת יכולה למנוע תחלואה קשה. אדם שלא חוסן יכול לפתח סיבוכים קשים ואף למות לעומתו, אדם שחוסן יפתח מחלה קלה יותר גם אם קיבל חיסון נגד זן אחר".

מספר החולים במצב קשה ונפטרים עם שפעת בעונה 2016 2017

נתוני משרד הבריאות מצביעים על ירידה משמעותית השנה בסיבוכים ובתמותה בהשוואה לשנים קודמות, נתון זה תומך ביעילות טובה של החיסון. הרכב חיסוני השפעת נקבע עבור חצי כדור הארץ הצפוני על ידי ארגון הבריאות העולמי בפברואר, תשעה חודשים לפני הופעת תחלואת השפעת בישראל. הזן הפעיל A/H3N2 נמצא בהרכב החיסון, אך עבר שינויים גנטיים מסוימים שעלולים להשפיע על יעילות החיסון.

העומס על חדרי המיון גבוה אך אינו חריג. מספר הביקורים בחדרי המיון בחורף זה דומה לזה של השנים האחרונות. משרד הבריאות ממליץ לציבור לקבל חיסון נגד שפעת כל שנה בסמוך לתחילת עונת השפעת.