(צילום ועריכה: עמית לרנר)

תושבים שומרי מסורת מראש העין מתלוננים על כך שהם נאלצים לחלל שבת בשביל להגיע למוקד רפואה דחופה. בנוסף, הורים לילדים קטנים צריכים לנדוד לערים אחרות כדי לקבל טיפול למחלות חום ושלשולים. הסיבה: אין בעיר אפילו מקום אחד שבו אפשר לקבל שירותי חירום החל מיום שישי בצהריים ועד ליום ראשון בבוקר. שר הבריאות, יעקב ליצמן, מסר לmynet בתגובה כי הוא "מבטיח לטפל בכך באופן אישי".

כמעט בכל עיר בישראל קיים מוקד לרפואה דחופה, מקום אליו יכולים להגיע אנשים שסובלים ממחלות שאינן מצריכות הגעה לבית חולים ומעוניינים לפגוש רופא ולקבל טיפול תרופתי מהיר. בראש העין, עיר שמתקרבת לחמישים אלף תושבים שצפויה להכפיל את עצמה בשנים הקרובות, לא קיים אפילו מוקד אחד כזה.

המצב הנוכחי קשה במיוחד עבור הורים לתינוקות וילדים. הסיבה לכך היא שבגיל הרך שכיחות ההופעה של שלשולים, חום, אבעבועות ומחלות ילדות אחרות גדולה יותר. במקרה שיש צורך בטיפול רפואי בשעות הערב והלילה או בסופי שבוע ההורים נאלצים לנסוע לערים אחרות כמו הוד השרון, רמת השרון או בית החולים "שניידר" בפתח תקוה. חלק מהם צריכים לוותר על השירותים הרפואיים בגלל שיש להם עוד ילדים בבית ואין מי שיישאר איתם.

"לא הגיוני שבעיר עם כל כך הרבה תושבים אין מוקד רפואי אחד שפתוח בשבת", אומרת מירב שרת. "לאן אני אמורה ללכת עם תינוק בן שנתיים?". בשבת האחרונה נאלצה מירב לקחת את בנה במזג אוויר סוער לבית החולים שניידר לאחר שסבל מקשיי נשימה כל הלילה וחום גבוה.  "בנס הגעתי אל בית החולים. כל הנסיעה הייתי מרוכזת בבני שבשלב מסוים היה אפתי לסביבה".

לנה, תושבת העיר, רותחת מזעם: "הייתי חייבת להגיע בשבת בבוקר לרופא אחרי שביתי לא שתתה רוב היום והיתה עם חום גבוה. היה חשש לאיבוד נוזלים, נאלצתי להזמין מונית ולשלם 300 שקלים כדי להגיע למוקד בכפר סבא. לא לכל המשפחות יש רכב או את האפשרות לנסוע במונית בשבת, זה עולה לא מעט כסף וגם להם מגיע שירותי רפואה. לכולנו מגיע".

אביב רובינשטיין נאלץ לנסוע עד בית החולים שניידר בפתח תקוה בעקבות פציעת בנו במהלך משחק בביתו. "במהלך משחק בחצר הבית החליק בני ופתח את הראש", הוא מספר. "מאוד נלחצתי לאור העובדה שהוא דימם בלי הפסקה. כשהתקשרתי אל המוקד של 'מאוחדת' נאמר לי שפתוח רק בפתח תקווה ברחוב נורדאו. הגעתי לשם והמקום היה סגור, נאלצתי לנסוע לבית החולים שניידר. שם תפרו לו  את המקום. זה פשוט מחדל שאין לנו מוקד חירום ביישוב".

אחד המגזרים שסובלים הכי הרבה מהמצב הוא המגזר שומר המסורת, שרבים מתושבי ראש העין משתייכים אליו. "למה בשביל לנסוע לרופא מכריחים אותנו לחלל שבת?", אומר אחד התושבים. "אם היה לנו מוקד לרפואה דחופה בעיר היינו יכולים להגיע ברגל".

מוקדי הרפואה הדחופה מופעלים על ידי קופות החולים כדי לתת  שירות לחברי כל קופות החולים. במוקדים לרפואה דחופה ניתן לקבל כמעט כל שירות רפואי כגון צילום רנטגן, חבישות שונות, בדיקות א.ק.ג., בדיקות דם, תפירות והדבקות פצעים. המוקדים פועלים בפריסה ארצית ובערים מרכזיות.

השבוע פנה תושב העיר, עו"ד אמנון אבידר, במכתב לשר הבריאות יעקב ליצמן. בפנייתו כותב עו"ד אבידר: "עשרות אלפי תושבים נזקקים מדי יום ביומו לשירותי רפואה דחופה בשעות הערב והלילה ולצורך כך עליהם לכתת רגליהם ליישובים הסמוכים בשעות הערב והלילה. אני פונה אליך בקריאה, בשם פורום התושבים, לפעול בדחיפות המרבית כדי לפתוח לאלתר מוקד לרפואה דחופה אשר ייתן שירות ומענה רפואי לעשרות אלפי המבוטחים בקופות החולים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ראש העין הינה עיר שתגדיל את מספר התושבים שלה בשנים הקרובות בצורה משמעותית. משרד הבריאות תומך כספית בפתיחת מוקדי לילה ביישובים רבים ומצפה כי קופות החולים יתנו מענה הולם למבוטחי יישובים כדוגמת ראש העין בהתאם לאחריותן החוקית. שירות זה יכול להינתן באמצעות מוקדי לילה, שירות רפואי לבית המטופל או שירותי רפואה מרחוק. שעות פעילות המרפאות הינו באחריות קופות החולים ואמור להינתן על ידן".

משירותי בריאות "כללית" נמסר בתגובה : "'כללית' פועלת רבות להרחבת השירותים בעיר ראש העין ובחודשים הקרובים תיפתח מרפאה נוספת של 'כללית' בשכונה החדשה, פסגות אפק. כמו כן, מתוכננת הקמתן של מרפאות נוספות והרחבה של השירותים בעיר. זאת כדי לתת מענה שירותי לנוכח הגידול במספר התושבים בעיר. נושא הקמת מוקד לרפואה דחופה נמצא בדיונים עם העירייה והחברות המפעילות מוקדי חירום מזה מספר חודשים ובמהלך 2017 צפוי להתפרסם מכרז להפעלת מוקד חירום בעיר".

מקופת חולים "מאוחדת" נמסר בתגובה: "מאוחדת הפעילה בעבר מוקד רפואי חירום בראש העין, אלא שבשל היעדר ביקוש נאלצה לסגור אותו. לאור מגמת הפיתוח בשכונות החדשות, מתוכננת הקמת מוקד רפואי שאמור לשרת את לקוחות כלל קופות החולים בעיר".

מקופת חולים "מכבי" לא נמסרה תגובה רשמית אך בשיחה עם גורמים בקופה נאמר לנו כי הקופה בעד הקמת מרכז ייעודי לרפואת חירום, במידה שיהיה מבנה ייעודי לכך בעיר.

מלשכתו של שר הבריאות יעקב ליצמן (אגודת ישראל) נמסר כי "השר ביקש לקבל את הפרטים והבטיח לטפל בכך באופן אישי".

מעירית ראש העין נמסר בתגובה: "ראש העירייה שלום בן משה יזם פנייה לפני כשנה לחברת 'טרם איכילוב' המפעילה בארץ כשלושים מרכזים לרפואה דחופה. בימים אלה, נמצא המו"מ בין חברת 'טרם איכילוב' לבין בעל הנכס בשלבים מתקדמים. ראש העירייה, שלום בן משה, עוקב מקרוב אחר התקדמות המו"מ. אנו מקווים כי המו"מ יסתיים בשבועות הקרובים וכי המרכז החדש ייפתח בחודשים הקרובים לרווחת תושבי העיר".