דורה איזנשטיין. צילום: נדין בן יוסף

הנציגה שלנו: השבוע התקיים אירוע מרגש לכבוד שורדות השואה "גיבורות היופי 2019" שנערך באוניברסיטת בר אילן. מדובר במיזם חברתי שמובילה אותו זו השנה השנייה אל"מ במיל' רונית לב. את ראש העין ייצגה שורדת השואה ותושבת העיר דורה איזנשטיין.

איזנשטיין בת ה-86 נולדה במוסקבה, כשהיתה בת שמונה פרצה מלחמת העולם השנייה ואביה גוייס לצבא הרוסי, בעוד אמה נשארה איתה ועם אחותה הקטנה מילה. האם שרצתה להגן על בנותיה, העבירה אותן לנדיה, אישה נוצריה באוקראינה, אשר לקחת את איזנשטיין תחת חסותה, בעוד האחות הצעירה אומצה אצל משפחה נוצריה שבתם נפטרה, עד לתום המלחמה.

את רוב שנותייה במלחמה העבירה איזנשטיין ללא קרובי משפחה, בנדודים בין ביתה של נדיה, מחנה עבודה (ממנו הצליחה לברוח), לבין כפרים שונים באוקראינה בהם אנשים טובים סייעו לה להתחבא. בתום המלחמה, כתבה איזנשטיין מכתב לאמה שנותרה במוסקבה ואושפזה בבית חולים פסיכיאטרי מצער כי בנותיה אינן בחיים, על כך שהיא ואחותה בחיים.

האם והאב ששב מהמלחמה הגיעו לאוקראינה לאיחוד מרגש עם הבנות ויחד חזרה המשפחה למוסקבה. במוסקבה המשיכה איזנשטיין ללמוד ולפרוח, בגרה ונישאה ובשנת 1990 עלתה ארצה עם בעלה. כיום היא אוחזת בתואר סבתא רבתא ואף כתבה ספר על השואה.

באירוע השתתפו 34 שורדות שואה מכל רחבי הארץ, משפחות השורדות, שרים, ח"כים, ראשי ערים, נציגי ערים, חיילים וילדי גן יסמין מקרית אונו.

זו השנה השנייה שמועדון מופ"ת לניצולי שואה מאגף לאזרחים ותיקים של החברה העירונית "מקום בלב", שולח לטקס גיבורת יופי. השנה ייצגה את העיר בכבוד דורה איזנשטיין.

הגיבורות התקבלו בחיוכים וחיבוקים וזכו לתשומת לב ואהבה כמו כן, זכו ליום פינוק שכלל טיפול פנים, איפור, לק ועוד. לכל שורדת התלוו שתי חיילות שיותר מכל סימלו את המשמעות "משואה לתקומה".

הגיבורות הביאו את שמחת ליבן כי לא היה מדובר בעוד טקס זיכרון העוסק אך ורק בזוועות העבר, אלא שם במרכז את הנשים שהן כיום, שעברו את התקופה הקשה, הקימו משפחות, קריירות וחיים מלאי משמעות.

את הערב הנחו הגברת תמר ברקוביץ ושורדת השואה הגברת דבורה ויינשטיין. בחלק האומנותי הופיעו להקת חיל הים, הזמרות עדנה לב ואורנה דץ והזמרים מצדה ולואי שזכו בתוכנית "אייל קורא לך" .

השמחה וההתרגשות הגיעה לשיאה עם חלוקת הפרחים על ידי ילדי הגן והענקת "סרט הגיבורה" לדורה. בסופו של יום כל שורדת יצאה עם שלל מתנות ותחושה שזוכרים אותן ומוקירים תודה על פועלן.