ד"ר נגיסט מנגשה. צילום: מימי מנגשה

דרך ארוכה: ד"ר נגיסט מנגשה, מגוללת בספר זה את סיפור חייה כנערה מתבגרת שנולדה בכפר גונדר באתיופיה, כסטודנטית במכללת אווסה, כעובדת הסוציאלית באתיופיה, ואת חלומה ושאיפתה לעלות לישראל ולהגיע לירושלים, להתחתן ולהקים משפחה.

הספר מתאר את הגשמת החלום לעלות לארץ-ישראל, הלם הקליטה בארץ, האיחוד עם משפחתה שנותרה באתיופיה, טבילת האש המקצועית כעובדת סוציאלית אתיופית בארץ, התוודעות לתופעת הגזענות בבתי הספר, הקמת עמותת 'פידל' לחינוך ושילוב חברתי של יוצאי אתיופיה, ועד להדלקת המשואה בהר הרצל בירושלים ביום העצמאות החמישים למדינה.

הספר הינו מסמך חברתי נוקב בו מעמידה המחברת מראה של החברה בישראל המשקפת את הטוב, את השפע, את הנתינה וגם את האפליה, הגזענות, ואת חוסר ההכלה של החברה הישראלית לבני קהילת יוצאי אתיופיה.

בספר זה מציגה נגיסט את העולם בו גדלה, את הערכים המשפחתיים, המסורת והתרבות של הקהילה האתיופית, את האתגרים וההצלחות של משפחתה ושלה.

הספר של מנגשה. צילום: מימי מנגשה

ד"ר מנגשה ילידת אתיופיה, נשואה לאספה ולהם ארבעה ילדים. בעלת תואר דוקטור בחינוך מאוניברסיטת סאסקס מאנגליה, תואר שני בעבודה סוציאלית מהאוניברסיטה העברית בירושלים ותואר ראשון בעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר-אילן. בוגרת בית הספר למנהיגות חינוכית "מנדל" ירושלים, ובעלת תעודת הוראה. כיהנה כחברת מליאת רשות השידור כחברה בוועדת התוכן ועדת האתיקה , חברת דירקטוריון בחברת עמיגור לשעבר.

על פעילותה הרבה קיבלה פרסים רבים ובהם: פרס רוטברג לחינוך יהודי מהאוניברסיטה העברית, פרס עמותת "אומץ", ומפרס מנהיגות לשנת 2015 מאוניברסיטת בר-אילן, בשנת 2014, ד"ר מנגשה זכתה בתואר עמית כבוד של האוניברסיטה הפתוחה. והדלקת משואה בטקס העצמאות ביובל 50 שנה בהר הרצל. היא ייצגה את מדינת ישראל בוועידת האו״ם נגד גזענות בעיר דרבן בדרום אפריקה.