כמה פעמים שמעתם על בני נוער שנוצלו במקומות העבודה שלהם? יותר מדי. בני הנוער בראש העין החליטו לקחת יוזמה בנושא ולעבור בין מקומות העבודה של בני הנוער על מנת להעלות אצלם את המודעות לנושא החשוד.

"מדובר על פרוייקט שבו תלמידי כיתה י"ב מגיעים למקומות שבהם עובדים בני הנוער כדי שהם יידעו את חוקי העבודה", אומר מחזיק תיק נוער וצעירים עומר שכטר. "אנחנו דואגים להעלות את המודעות שלהם לזכויות כדי שיתנו להם את כל מה שהם צריכים לקבל מהמעסיקים".

כחלק מסיירת הזכויות, אותו יזמה תנועת הנוער העובד והלומד, יעברו הנערים בבתי קפה מוכרים ומסעדות מזון מהיר וידריכו את העובדים הצעירים כיצד לוודא שאף אחד לא מנסה לנצל אותם בניגוד לחוק.

"סיירת הזכויות" של בני הנוער בראש העין היא רק אחת מפעילויות ההתנדבות הרבות שנערכות בעיר. בראש העין מתנדבים כ-1700 בני נוער במסגרת תכנית משרד החינוך "התפתחות אישית ומעורבות חברתית". מדובר תכנית תלת-שנתית שבה בני הנוער מתנדבים בהתנדבויות אישיות וקבוצתיות, כשהמעורבות החברתית שלהם הינה תנאי לזכאות לתעודת בגרות.

ראש העין הינה עיר קהילתית ובעלת מעורבות חברתית. בני הנוער המתנדבים נותנים שלוש שנים מעצמם  למען הקהילה בעיר במסגרות שונות. יצוין כי בשנה שעברה זכה תיכון "בגין" כמצטיין מחוז מרכז בתחום של התנדבות ומעורבות חברתית. אחד מהפרויקטים היפים בעיר הוא "ילדים מלמדים ילדים", שבו תלמידים מכיתות גבוהות מלמדים ילדים מכיתות נמוכות יותר לאחר שעות הלימודים.

"הפרויקט נולד בבית הספר נופים", מספרת מחזיקת תיק החינוך סיגל שיינמן. "מדובר על יוזמה של הורה שהחליט על דעת עצמו להקים מרכז למידה בבית הספר שבו ילדים מכיתות ה'-ו' יושבים ומלמדים ילדים מכיתות נמוכות יותר אחרי שעות הלימודים. בנוסף מגיעים תלמידים מתיכון בגין בעיר ומלמדים את הילדים הבוגרים יותר מתמטיקה ומדעים. הפרויקט תפס כמעט בכל בתי הספר והביא הצלחה גדולה לתלמידים מבחינת המוטיבציה של הילדים ללמידה ומבחינת רמת ההישגים של הילדים בפועל".

רינת מגידו שעייה, מנהלת התנדבות רשותית בחינוך מטעם העירייה, אמרה: "כל שנה אני רואה איך בני נוער מעצימים את עצמם ומגלים יכולות שלא ידעו שקיימים בהם. אני רואה בני נוער שלא זכו מעולם לקבל הצטיינות בלימודים אך הם מסיימים שנה כמצטיינים במקום ההתנדבות ובכך חוזרים מועצמים גם בביה"ס".  

כאן המקום לציין כי ראש העין זכתה בשנה האחרונה יחד עם עוד חמש רשויות בארץ להוביל את התכנית "לשם שינוי", הדוגלת בלקדם נוער מתנדב עם צרכים מיוחדים דרך ההתנדבות ודרך המעורבות בקהילה. במסגרת המעורבות החברתית של בני הנוער בעיר אפשר למנות גם את פרויקט "פיזיקאים צעירים", שבו בני נוער ממגמת פיזיקה מעבירים חוגים לכיתות ד'.

שחר נוי (15), חניכה בצופי ראש העין,  מתנדבת בפרויקט התנדבותי שנקרא "האח הגדול". מדובר בפרויקט שבא לעזור בעיקר לילדים של נשים חד הוריות. הפרויקט נולד מתוך הבנה כי גם ילדי האימהות החד הוריות זקוקים לסיוע. "אני מרגישה סיפוק אמיתי לעזור לילדה בשיעורים, לנסות לקדם אותה, לארח לה חברה. אני מרגישה הכי טוב בעולם לתרום ולתת מעצמי".