רק כמה עשרות מטרים, הסטת מבט קלה מפרידה בין מקום מנוחת העולמים של נחמן מנדל ז"ל, שהלך אמש לעולמו בגיל 76, לבין המקום שהיה לביתו השני במשך שנים ארוכות – מגרש האימונים של מכבי פ"ת.

מאות מבני משפחתו, חבריו, מוקיריו, אנשי מכבי פ"ת בשלל ענפיה ודמויות מהספורט הישראלי כולו פקדו הבוקר (שישי) את בית העלמין סגולה ונפרדו מהאיש ששמו הפך לשם נרדף למכבי פ"ת.

ראשון ספד למנדל בנו יחידו עופר. "היית חבר ומורה דרך", אמר עופר וקולו נשבר, "אבא טוב וסבא מופלא. חשנו שאתה איתנו בכל רגע, שאתה חי רק למעננו ולמען סביבתך. כמה גאה היית בנכדיך סתיו ורואי והיית המאושר באדם בכל פעם שראית אותם".

קברו עמוס הזרים של נחמן מנדל ז"ל

עוד אמר מנדל הצעיר: "אומרים שבפרידה רואים רק את הטוב, אבל אתה, אבא, היית התגלמות הטוב. תמיד משכין שלום ומפשר. אני מבטיח לך דבר אחד – ביקשת שאשמור על אימא ועל כולם ואעשה זאת אך ורק בזכות כל מה שנתת לי. אנחנו כבר מתגעגעים".

אחריו ספד ראש העיר, איציק ברוורמן, שסיפר כי מנדל הוכתר כיקיר העיר בשנת 2015 בזכות פועלו. "קראנו לו פשוט מנדל והוא היה מזוהה עם העיר גם בתוכה וגם מחוצה לה", אמר ראש העיר, "יזם, קבלן, איש עסקים, אבל מעל לכל – איש של ספורט. ולא רק ספורט – מכבי פ"ת. למעלה מארבעים שנה הוא היה יו"ר, ייצג אותה בהתאחדות לכדורגל. תמיד עשה והרבה. היה שותף להקמת המגרשים של הקבוצה. כשבא אליי לפגישות, תמיד דיבר בשפה עדינה ובנועם. בלי אלימות. הסביר ושכנע. עשרות אלפי ילדים ובני נוער חווים לו את היכולת להגשים חלום ולעסוק בספורט שהוא כל כך אהב. הוא היה מתור הזהב של הספורט בפ"ת וכך נזכור אותו תמיד".

מאות מלווים את נחמן מנדל ז"ל בדרכו האחרונה

נציג מכבי ישראל שספד למנדל, סיפר איך בכל פעם שביקש את רשות הדיבור, השתררה דממה בחדר. "ידענו שעשינו משהו לא בסדר, שנחטוף, שפגענו ברוח מכבי שכל כך הייתה חשובה לו", סיפר, "אבל ידענו שזה יהיה שזור בהומור ואהבה. נחמן הוא המוהיקני האחרון בדור הולך ונעלם. לך לדרכך, מנדל'ה, אנחנו מתחייבים לשמור על רוח מכבי".

כשעלה אבי לוזון, שהחליף את מנדל כיו"ר מכבי פ"ת בכדורגל, השתררה דממה. רק קולו השבור של לוזון נשמע. "נחמן, מורי ורבי", פתח לוזון, "עד היום אני לא יודע אם כמו בשיר של חיים חפר, באמת החמצת פנדל. אבל אני עומד בלב שבור ובגרון ניחר ורוצה לצעוק רק שורה אחת מהשיר – "חבר'ה, רגע!". קשה המחשבה שמכבי פ"ת תישאר בלעדייך.

"התרגלנו לכך שתמיד כשהיינו זקוקים לעזרתך, תתייצב ותאמר "הנני כאן". כשחקן, כיו"ר, כאיש חזון ומעשה. מכבי פ"ת היא מסגרת חיה ונשמה, עדות לחזון שלך שהפך מציאות.

כל פיסת דשא במגרש שלנו, כל ניצחון של קבוצת במחלקת הנוער, שייכים לך.

מורה, איש אוהב מכבי, עם לב זהב שרק רצה לעשות טוב".

לוזון עצר פעם אחרי פעם. בוכה, מתייפח, רק בקושי מצליח לדבר ומדי פעם עוצר, לוגם קצת מים ומנסה להירגע. מנסה לשווא. הכאב ניכר בכל מילה שלו. "אנשים מסיימים את חייהם בתקווה שהצליחו להעמיד בית אחד", המשיך וסיפר לוזון, "אתה הצלחת להעמיד שתי משפחות שהן אות וסמל. המשפחה שלך, אשתך, הילד, רואי המצטיין בכדורגל וסתיו שסיימה טירונות.

המשפחה השנייה היא יצירת מופת אמיתית. אלפי ילדים והורים שרואים בך מושא להערצה".

לוזון נשבר שוב כשסיפר על תגובתו של מנדל, כשסיפר לו כי ייטב, בנו של אבי, עומד להינשא. "רקדת בכסאך ושימחת אותי עד דמעות", סיפר, "כמה רציתי שתשמח איתי. ביום ראשון, עוד דיברנו על התוצאות של הנוער, הכי חשוב לך היה לשמוע על זה. כמה שמחת שניצחנו בדרבי הנוער.

דור העבר, ההווה והעתיד ימשיכו להעצים את מפעל חייך. אנחנו נמצא את הדרך להנציח אותך כפי שמגיע לך".

נחמן מנדל ז"ל בטקס הפרידה שערכה עבורו מכבי פ"ת כשפרש מתפקיד היו"ר. צילום: עוז מועלם

אבי כצנברג, איש מחלקת הכדורסל של האגודה ספד: "איך אפשר לסכם 76 שנים של עשייה ולב גדול? גידלת דורות של ספורטאים ושמרת על הגחלת של מכבי, בעיקר בזמנים הקשים. אף פעם לא קיטרת, תמיד בראש מורם והיית אופטימי ברגעים הכי קשים.

רק בחודש האחרון, התקשית עם הידיעה שתומכים בך. אמרת שככה אתה לא רוצה לחיות. נדע לזכור ונלך בדרכך עד קץ הימים".

תמי, שאחותה נשואה לבנו של מנדל, סיפרה על האבא והסבא הנפלא. "איש המוכן להילחם עבור אחרים, שלימד אותי המון על דרכי העולם ועמד לצידי כל העת", סיפרה, "בצער רב, עוד מקור לאהבה ואופטימיות נפרד מהעולם".

שמעון היבש, היסטוריון מכבי פ"ת ומראשי הועד למען מכבי פ"ת, שמנדל היה ממקימיו, סיפר על ראשית דרכו של מנדל, כבר בגיל 27, עם מורו ורבו מרדכי בן דרור. "מעולם לא רדף אחרי פרסום ותהילה", סיפר היבש.

אחרון המספידים היה סלע מנדל, אחיו הצעיר של נחמן. "הספדת עשרות לאורך חייך והיום המעגל נסגר ואנחנו מספידים אותך", אמר האח הנרגש וסיפר על ילדותה של המשפחה, שעלתה מרומניה והגיעה לפ"ת, לבית בו חיו שתי משפחות ועשר נפשות. "לקחו אותנו למכבי פ"ת, לא ידענו בכלל מה זה ושם החלו חייך", נזכר מנדל, "תחילה כמדריך במכבי הצעיר ואז כשחקן".

"כשהפרנסה הייתה קשה לך, עזרנו לך והחזרת את הכל ובגדול. בזכותך, המשפחה נהנית מרווחה עד היום. לפני שלושה שבועות אמרת לי שהייתי אח טוב. אתה היית אח טוב. עשית הכל בדרך ובמו ידייך. אלוהים אוהב אותך. כנגד כל הסיכויים והערכות הרופאים, סירבת לניתוח והיו לך עוד שלוש שנים של זמן פציעות, אבל השופט העליון שרק לסיום המשחק שלך במגרש המקומי. עכשיו אתה עובר לגן עדן".

ביום ראשון, לפני פתיחת משחקה של מכבי פ"ת מול הפועל ב"ש תיערך דקת דומיה לזכרו של נחמן מנדל ושחקני הקבוצה יענדו סרטים שחורים על חולצותיהם.