פוטבול בפתח-תקווה הוא לא עניין חדש וזה כבר כמה שנים שה"טרופרס" המקומיים שמים את העיר על מפת המשחק בארץ.

אלא שכעת מתחדשת העיר בשתי קבוצות חדשות – נוער ונערים, שמתחילות בימים אלה בפעילותן ומזמינות את הרוצים להתרשם ולהצטרף לעשות זאת.

אחרי שמונה שנות אימון, ישמש העונה רביב דורון כמנהל המקצועי של קבוצות הפוטבול בעיר והוא מספר על השינויים וההתפתחויות.

"האבירים" על קו הזינוק. צילום: צייץ לוינגר

תחילה נספר על ה"טרופרס", קבוצת הבוגרים, שאשתקד הציגה את עונת השיא שלה, כשסיימה במקום השני את הליגה הסדירה והודחה בחצי גמר הפלייאוף. "יכולנו גם לזכות באליפות, אבל פציעות של שחקני מפתח ובראשם דני איסטמן, פגעו לנו בתוכניות", אמר דורון, "העונה אנחנו רוצים ללכת עוד שני צעדים קדימה ולהביא את האליפות לפ"ת".

"האבירים" בפעולה. צילום: עירא יערי

לצורך זאת, מונה אבי איסטמן, אביו של הכוכב דני, למאמן הקבוצה. איסטמן האב כבר זכה בשני תארי אליפות עם ה"מורדים" של יהודה ויחד עם הסגל מהעונה שעברה, בתוספת חיזוק של שחקנים חדשים ואחרים שהגיעו מתוך הליגה, מאמינים, כאמור, בקבוצה שהעונה תגיע האליפות לראשונה בהיסטוריה לאם המושבות. הליגה תיפתח בחודש דצמבר, כמה שבועות אחרי פתיחת משחקי הקדם-עונה.

בגילאים הצעירים יותר – תכירו את ה"אבירים", קבוצת הנוער של פ"ת, לבני 14-18. "האבירים היו הסיירת של מלחמות העבר, אלה שהלכו בראש המחנה, האמיצים ביותר", מסביר דורון את הבחירה בשם.

הקבוצה תצטרף לליגת הנוער המפותחת ומכילה כבר 12 קבוצות, שמשחקות כבר מספר שנים 11 על 11 (בשונה מליגת הבוגרים שתעבר לשיטה זו רק בעונה שבפתח). לתפקיד המאמן מונה דני איסטמן, כוכב הבוגרים. אימוני הקבוצה נפתחים בימים אלה וכל המעוניינים להצטרף, יוכלו להגיע בימי שני ורביעי בשעות 18:30-20:00 למגרש האימונים הסמוך לאצטדיון "המושבה". "אני מאמין שדני ייקח את הקבוצה קדימה ושחקנים יגיעו לקבוצה הבוגרת הכי מוכנים שאפשר", ניבא דורון, "האימונים החלו, אבל אנחנו עוד לא בסגל מלא ואפשר בהחלט להצטרף. מה המטרות? עונה ראשונה היא תמיד קשה, אבל עם המאמנים הטובים והתמיכה האדירה שנותנים שחקני הבוגרים, שמגיעים לאימונים, אני מאמין שאנחנו יכולים להגיע רחוק. לא נהיה בשר תותחים". ליגת הנוער תיפתח לקראת סוף חודש דצמבר.

"האבירים" באימון. לא יהיו בשר תותחים. צילום: צייץ לוינגר

בנוסף, דורון שוקד בימים אלה על הקמתה של קבוצת נערים, בגילאים 12-14. בארץ קיימות כיום שלוש קבוצות ופ"ת צפויה להיות הרביעית. "אנחנו עובדים על הקמת ליגה, על משחקים בין הקבוצות, שכולן נמצאות באזור המרכז", סיפר דורון. בינתיים מתאמנים הילדים יחד עם הנערים וכשיתאפשר, יפוצלו הקבוצות וימונה מאמן נוסף, מבין שחקני הבוגרים. "לא היינו מסוגלים להרים את כל הדברים האלה ללא העזרה של אגף הספורט של העירייה", אמר דורון.

דורון משוכנע כי כל צעיר שיצטרף לקבוצות יזכה להרבה יותר מחוויה ספורטיבית מהנה ומבטיח להורים המודאגים כי בריאות השחקנים תישמר. "הליגה הזאת מוגנת על ידי חוק הספורט והשחקנים עולים עם ציוד הגנה מקיף", סיפר, "ברור שיש מכות ופה ושם סימנים כחולים. זה משחק אגרסיבי, אבל זה ממש לא מה שנדמה. אין יותר פציעות מאשר בקבוצת כדורגל או כדורסל, למשל.

מעבר לכך, פוטבול הוא משחק מאוד קבוצתי, עם חבר'ה מאוד איכותיים. אנחנו בונים לילדים משמעת חזקה גם מחוץ למגרש, הם לומדים ערכים, עזרה הדדית ועבודת צוות. בפוטבול אי אפשר לעבוד לבד".

עוד מוסיף דורון: "בנוסף, הקבוצה שלנו מקבלת את כולם. תמצא אצלנו יהודים דתיים, חרדים, חילונים, ערבים, נוצרים, ימנים ושמאלנים. על המגרש כולם חברים וגם כשיושבים אחרי המשחק לשתות משהו, הפוליטיקה נשארת בחוץ, כולם מכבדים אחד את השני".

ליגת הבוגרים, אגב, היא בבעלותו של רוברט קראפט, יהודי אמריקאי ובעליה של קבוצת הניו-אינגלנד "פטריוטס", האלופה הנוכחית של הליגה האמריקאית. "הוא מספר שמאז שהתחיל לתרום לליגה בארץ, הוא לא מפסיק לקצור הצלחות", אמר דורון בחיוך ומוסיף "מי שמשקיע, עובד ומצליח, יוכל להגיע גם לקולג'ים בארה"ב, עם מילגה. בכל שנה יוצאים שחקנים מהליגה שלנו, כשקראפט הבטיח שיעזור במידה ויוכל".