מאז חזרה הפועל פ"ת לליגת העל בכדורסל נשים, בראשית העשור הנוכחי, מעט מאוד שחקניות נקשרו והתחברו למועדון כמו הקפטנית בעונה החולפת, ירדן גוט. בענף כולו בכלל, ובפ"ת בפרט, נדיר למצוא שחקנית שתישאר בקבוצה אחת במשך שלוש עונות ברציפות, כפי שעשתה.

אולם כמו בחיים, גם בכדורסל, לכל דבר טוב יש סוף. בסיום העונה החולפת, שהסתיימה בירידה מאכזבת של פ"ת לליגה הלאומית בפעם השנייה ברציפות (ובסופו של דבר, בעלייתה של קבוצת המשנה, הפועל "רוני" פ"ת לליגה הבכירה) ואחרי לבטים ארוכים, החליטה גוט כי הסתיים פרק הפועל פ"ת ובינתיים גם פרק הכדורסל הישראלי בחייה. "לעת עתה", היא מדגישה.

גוט (בתכלת) במדי הפועל פ"ת, מול יעל אהרונוב מרמה"ש. היא עוד תשוב? צילום: עודד קרני מנהלת הליגה

"הפועל פ"ת תמיד תהיה הבית שלי בכדורסל", הכריזה הקפטנית במיל., "אין מקום כזה בליגה. קיבלתי שם במה נהדרת, סמכו עליי והאמינו בי. הצוות המקצועי, ההנהלה, כל מי שסביב לקבוצה נתן לי כל מה שרק רציתי ואפילו יותר. בהחלט ייתכן ואשוב לשחק בה כשאשוב לארץ". וכן, כפי שהבנתם, היא עוזבת את הארץ ועולה על טיסה בכיוון אחד לקנדה. הטיסה חזרה תצא בעוד ארבע שנים.

ירדן גוט (26) הגיעה להפועל פ"ת בראשית עונת 2014/15', אחרי שלוש עונות בגליל עליון. קודם לכן שיחקה באבן יהודה (שם החלה את קריירת המשחק בגיל 16), מכבי חדרה, רמה"ש, נתניה וכאמור בגליל. החיבור עם המאמן דאז, רועי לזר, היה מיידי ואחרי כמה מחזורי התאקלמות, הפכה לאחת השחקניות הכי דומיננטיות בקבוצה שהייתה להפתעת הליגה. השנתיים הבאות היו פחות מוצלחות עבור הקבוצה, כשגוט סובלת מרצף של פציעות שבשלב מסוים אף איימו על המשך הקריירה שלה. "בסיום העונה הייתי בצומת דרכים, גם המחשבה על סיום הקריירה עברה בראשי", הודתה גוט, "רציתי להמשיך ולהתמקד בלימודים אקדמיים, אולם אז העלה הסוכן שלי, ערן סלע, את האופציה לנסוע ולשלב בין לימודים ומשחק בחו"ל".

האפשרות לשחק בקולג' אמריקאי לא הייתה על הפרק, כיוון שעל פי חוקי הליגה, רשאיות לשחק בה רק שחקניות שאין להן עבר מקצועני. אולם צפונית מארה"ב, בקנדה הקפואה, אין הגבלה דומה וגוט החליטה לנסות ולממש את החלום. "כבר בגיל 20 רציתי לצאת לשחק וללמוד בחו"ל, אבל הרגשתי שאני לא בשלה מנטאלית לעזוב את הארץ והבית", הודתה. בגיל 26 האפשרות כבר קסמה יותר.

גוט שלחה קטעי וידאו עם מבחר ממהלכיה ואף משחקים שלמים למספר אוניברסיטאות וקיבלה תשובה חיובית מכמה מהן. כולל מזאת שרצתה יותר מכל – אוניברסיטת ווינזדור שבאונטריו. "הם מדורגים במקום התשיעי בעולם בלימודי פיזיותרפיה, התחום אותו אני רוצה ללמוד", הסבירה, "כשנודע לי שקיבלו אותי, הבחירה הייתה קלה מאוד".

גוט הבינה כי מדובר בשדרוג משמעותי הן לקריירת הכדורסל והן לקריירה האקדמית והחלה מיד בהכנות. זה מספר חודשים שהיא עובדת עם מאמן אישי, ינון ריאטי, המתמחה בהכשרת ספורטאים היוצאים לשחק בחו"ל. "הקצב בקנדה גבוה הרבה יותר מזה שבארץ ואני צריכה להיות מוכנה לכך", סיפרה, "האימונים קשים מאוד, לא פעם מגיעים עד לדמעות, אבל אני רוצה להגיע מוכנה ולכן עובדת הכי קשה שאפשר".

בשבוע שעבר כבר המריאה לקנדה, בה נפתחת שנת הלימודים האקדמית בראשית חודש ספטמבר. בימים אלה היא מתחילה את השנה הראשונה מתוך ארבע. "ההתרגשות גדולה, יש הרבה מאוד חששות, אבל כל התחלה היא כזאת", סיפרה, "האתגר לא פשוט, אני מאמינה שבהתחלה יהיה אפילו קשה, אבל המטרה והרצון להגשים חלום יעזרו לי להתגבר על כל קושי".

הדבר הראשון אליו תצטרך להתרגל יהיה הקור. בימים אלה הטמפרטורה במקום נוחה למדי, בסביבות 20 מעלות, אולם בחורף נצבע הכל בלבן והטמפרטורה צונחת עד למינוס 25 מעלות. לא משהו שהיא מכירה מביתה שבאבן יהודה ואפילו לא מהשנים שהתגוררה בגליל העליון. תתפלאו לשמוע, אבל אלה דווקא יכולות להיות בשורות טובות. "אי אפשר באמת להתכונן לקור כזה", אמרה והוסיפה בחיוך "אבל זה הקל על האריזה. אין שום מעיל שמתאים לארץ ויכול להתמודד עם קור כזה. אצטרך לקנות מלתחה חדשה, חמה במיוחד, בקנדה".

עזיבתה של גוט את פ"ת משלימה סופית את המהפך שעובר סגל הקבוצה. בעונה הקרובה תשחק בהפועל רק שחקנית אחת, הדר רפאל, שהייתה במועדון בעונה שעברה, כששיחקה בהפועל "רוני" פ"ת, שתשחק בעונה הקרובה בליגת העל.  אופיר לביא עברה למכבי רמת חן וחברותיה לנבחרת העתודה, שיר לוי ועמית טולמן ישחקו במדי העולה החדשה בני יהודה. לירז קניג הצפינה מעט ותלבש את מדיה של מכבי רעננה ואביטל צוובנר תשחק בליגה הלאומית, במדי רמת השרון. גם שלוש הזרות ששיחקו בקבוצה בעונה שעברה עזבו וקריסטל ברדפורד, שהגיע לארץ באמצע העונה, תישאר בארץ הקודש ותשחק באליצור חולון. פ"ת השלימה בשבוע החולף את הסגל בצורה כמעט סופית, עם החתמתה של שחקנית נבחרת הנערות, רעות מסילתי, שהגיע אחרי שלוש שנים באקדמיה לכדורסל בוינגייט.

גוט וחברתה אופיר לביא. האחת המריאה לקנדה, השנייה לרמת חן. צילום: פרטי