ארקדי ריבקין ז"ל היה אחד מגדולי מאמני הכדורסל שהיו בפתח-תקוה. דורות על גבי דורות של שחקנים התחנכו תחת ידיו של המאמן הוותיק, שעלה עם רעייתו ורוניקה ובתו נטע, שהפכה לגדולת המתעמלות האמנותיות בישראל ופרשה לפני מספר חודשים. מסנט פטרסבורג לישראל ב-1990. מי שבברה"מ היה שחקן ומאמן, שסבל מאנטישמיות שעצרה את התקדמותו, מצא עצמו מהר מאוד גם בישראל עולה על הפרקט ומתחיל לאמן. "כשהיה צעיר ושיחק כדורסל בסנט פטרסבורג, הוא היה לוקח מפתחות של האולם ונשאר שעתיים אחרי האימון כדי להמשיך לעבוד לבד", סיפרה בעבר בתו, "הוא המודל לחיקוי, ההשראה שלי. כמוני, הוא חלם מאוד גבוה, אבל הוא נתקל באנטישמיות קשה שעצרה את הקריירה המקצועית שלו. כשסיים לשחק, הוא החל לאמן ילדות. היה לו חיבור מדהים לילדים. בכל מקום אליו הגיע, ילדים היו קופצים עליו ולפעמים הייתי מוצאת עצמי מקנאה בהם. הוא שלי!"

ארקדי ריבקין זכרו לברכה. צילום: באדיבות המשפחה

קרוב ל-20 שנים הוא אימן במכבי פ"ת, עד שנכנע בשנת 2010 למחלה קשה והלך לעולמו. חניכיו לא שכחו אותו ושנתיים אח"כ יצא לדרך מפעל ההנצחה הראוי ביותר לארקדי – ליגת ארקדי. הקבוצות שאימן מתאחדות מחדש ומתחרות בינהן על הזכייה בתואר הראוי. אתמול (ראשון) יצא לדרך בתיכון "ברנר" הטורניר החמישי. שמונה קבוצות מתמודדות על התואר – שש קבוצות שארקדי אימן ושתי קבוצות הנוער של מכבי פ"ת, שלא זכו להכיר את ארקדי, אבל צמחו על המורשת שהנחיל במועדון. "אנחנו מחכים לרגע שהליגה תתחיל כל השנה", סיפר רז אלבז, שמארגן יחד עם נטע את הליגה, "הכל נעשה בהתנדבות גמורה. הציפייה של השחקנים, שנפגשים מחדש, עולים לפרקט ומשחקים יחד, החזרה הזאת לילדות היא מה שמחזיקה את הליגה כל השנים".

אלבז משחק בקבוצת "הסקוררים של יותם 1987", הקרויה על שמו של יותם חכם ז"ל, שנהרג יחד עם אחיו הצעיר יואב בתאונת דרכים ב"ציר המוות", רחוב ז'בוטינסקי בפ"ת בשנת 2013. יותם הספיק לשחק בטורניר הראשון לזכרו של ארקדי. "כולנו פה, בראש ובראשונה, כדי לזכור את ארקדי", הוסיף אלבז, "הייתה בו ייחודיות. אדם שקט, שלו, צנוע. תמיד בגישה טובה. יש מאמנים שצועקים, משתמשים בכח כדי להנחיל את מה שברצונם להעביר. ארקדי מעולם לא היה כזה. תמיד בטוב. הוא נגע בכולנו והיווה מודל מדהים לחיקוי".

נטע ריבקין. מנציחה את אבא. צילום: ריאן

נטע ריבקין סיפרה כי "הטורניר שאנו עורכים בכל שנה מנציח את אבא שלי בצורה הכי טהורה ויפה שאפשר. הכדורסל היה חלק מאוד גדול מחייו והוא אהב את המשחק ואת שחקניו אהבה טהורה ואמיתית. אני מדברת עם השחקנים שאימן והם מספרים על האישיות שהוא היווה עבורם, הרבה מעבר להיותו מאמן מדהים שלימד אותם לשחק כדורסל. הוא היה הדמות ממנה למדו איך להיות בני אדם וערכים כמו כבוד וחברות. אבא היה דמות שביססה את האישיות שלהם ומבחינתי זה אומר הכל".

המשחקים ייערכו בשבועיים הקרובים (לו"ז מצורף). שמונה הקבוצות חולקו לשני בתים בני ארבע קבוצות ושתי הראשונות בכל בית יעפילו לחצי הגמר, שייערך ב-23/5. יומיים לאחר מכן ייערך אירוע הסיום ומשחק הגמר של ליגת ארקדי. הכניסה חופשית.

במשחקים שנערכו אמש, ניצחה נבחרת "שווארמות 85-6" את נוער א' של מכבי פ"ת בתוצאה 58:67. במשחק השני גברה "מיקס 88" על "איילים 90" 43:54.

לוח משחקי הטורניר