(צילום ועריכה: עמית לרנר)

בעלי העסקים בשדרות שלמה המלך בראש העין מיואשים וזועקים לעזרה בגלל ירידה חדה בהכנסות וקריסה כלכלית. בשלושה חודשים האחרונים עורך תאגיד המים "עין אפק" עבודות תשתית ברחוב, שסגור בשני הכיוונים. כתוצאה מכך העסקים הנמצאים בציר הכניסה המרכזי לעיר מרגישים מחנק כלכלי ומנסים לשרוד את היום.

"אני בקושי גומר את החודש", אומר בעל העסק למשקאות רונן לוי. "התחלתי להשתמש בחסכונות שלי אבל גם זה הולך להיגמר. "לקחתי הלוואת גישור מהבנק בשביל לשרוד את החודש".  לוי מוסיף: "עד שהתחילו העבודות עבדנו בצורה טובה. מרגע שסגרו את הכביש התחילו הבעיות. אדם שרוצה לבוא אלי עושה את החשבון אם כדאי לו להקיף את כל ראש העין כדי לקנות משקה, ובסופו של דבר הוא מעדיף ללכת למקום שיש לו גישה טובה יותר. ככה אנשים מפסיקים לבוא והיום אנחנו מוצאים את עצמנו בקושי מרימים את הראש".

גם שחר כהן מ"מלך הפלאפל" את הירידה החדה בכמות האנשים שנכנסים אליו לעסק מאז תחילת העבודות: " אנחנו חיים על הלוואות, בלית ברירה נאלצתי לשלוח שני עובדים הביתה. יש לנו ירידה של 70 אחוז במכירות בשלושת החודשים האחרונים ומאוד קשה לנו. הבעיה שאין פה עבודה רצופה ותנועה ולכן כל ביצוע העבודות מתעכב. כשהיה חם הם לא עבדו בגלל שחם, כשקר הם גם לא עבדו, כשירד גשם אי אפשר לעבוד. עבודה של כמה ימים נמשכת שלושה חודשים. זה מטורף".

דינון רטא מ"דינון בשרים" פותח את העסק מדי יום למרות שבחודשים האחרונים הוא לא מרוויח: "פתחנו במבצע של מנת שווארמה שניה בשקל כדי לגרום ללקוחות בכל זאת לחזור ולהחיות את העסק. גם אם אני מפסיד אני רוצה לפחות לראות ניצוצות של לקוחות. למרות המבצע ישנה ירידה מאוד משמעותית, לאנשים קשה מאוד להגיע לכאן. אין פה גישה למקום, לא מתוך ראש העין ולא מחוץ לעיר. אין לקוחות, אנחנו שורדים את היום יום, המצב לא פשוט".

כשהגענו לחנות "אילן אספקה טכנית" מצאנו סוף סוף לקוח אחד, שאמר: "חצי שעה אני מסתובב כדי למצוא חנייה נורמלית. בושה וכלימה. למה צריך לחכות שלושה חודשים שיפתחו את  הכביש?".

ברחוב מצאנו גם כמה עסקים שהתייאשו וסגרו את עסקיהם לזמן מה. "סגרנו לכמה ימים כדי שלא נפיל את המשפחה למקומות שאף אחד לא רוצה להיות בו", אמר אחד מהם בקול שבור.

איתי ונה, יו"ר עמותת "עסקים מצליחים בראש העין", דורש מהעירייה לקדם נוהל שלפיו אם מתבצעים שיפוצים ברחוב כאשר לא קיימת נגישות לעסקים יש להקל על בעלי העסקים בנושא הארנונה והמיסוי. "לגבי העסקים המדוברים בשלמה המלך הזיכוי צריך להיות רטרואקטיבית", אומר ונה. "אני קורא לתושבים לבוא ולקנות ברחוב שלמה המלך כדי להרים את העסקים בחזרה ולמנוע מהם לקרוס כלכלית".

יו"ר תאגיד המים "עין אפק", רזיאל אחרק, מסר בתגובה: "סלילת הנתיבים ברחוב שלמה המלך תתבצע ביום ראשון הקרוב. במסגרת העבודה המורכבת ברחוב הוחלפו כל תשתיות המים והביוב עד החיבורים לבתי התושבים. לגבי העסקים ברחוב, אני מבין ויודע כי נגרם לעסקים אלה נזק כספי כבד. כמובן שיש לעזור ולסייע לעסקים אלה באמצעות מתן הנחה משמעותית בארנונה והקמת קרן תמיכה. נפגשתי עם ראש העיר והצעתי לו על הקמת קרן תמיכה כספית, כפי שעשו בתל אביב וזאת בכדי לסייע לעסקים אלה בתקופת קשות ולקבל הלוואה בתנאים משתלמים".

מעיריית ראש העין טרם נתקבלה תגובה.