מחלוקת בין תושבים חילונים לדתיים בראש העין סביב סגירת הבריכה העירונית החדשה בשבתות ובחגים: העירייה חתמה על הסכם עם חברת יזמות להקמת קאנטרי קלאב ראשון בעיר. בהודעה מסרה העירייה כי הבריכה לא תפעל בשבת "כדי לשמור על הסטטוס קוו".

בראש העין לא קיימת בריכה עירונית כבר שנים רבות, בגלל שהשטח הישן אינו בשימוש יותר. בשנים האחרונות בחנה העירייה אפשרות להקים קאנטרי קלאב חדש ובשבוע שעבר סוף סוף נחתם הסכם להקמת המבנה המודרני ברחוב האצ"ל. 

על פי תכנית העירייה, בשלב הראשון תיפתח בריכה עירונית ובשלב השני יתווסף חדש כושר עם מתקני ספורט חדישים. בהמשך יוקם פארק מים מאובזר וחדשני הכולל בריכה אולימפית, בריכה לפעוטות, 2,000 מטרים של מדשאות , אזורי פנאי, קפיטריה ומקום המשמש לאירועים משפחתיים. במקום ייפתח גם בית ספר לשחייה. במתחם הבריכה יפעלו מתקני מים מתקדמים לשעשועים ובריכות השחייה יצויידו במערכות בטיחות מהמתקדמות בעולם, בין היתר באמצעות מצלמות תת-ימיות המזהות מקרי טביעה.

על כל התיאור האידיאלי שהבאנו לעיל מעיבה העובדה שבשלב זה הקאנטרי יהיה סגור בשבתות ובחגים, שהם כידוע המועדים הפופולאריים בהם תושבי העיר החילוניים וילדיהם פנויים להגיע ולהשתכשך במים.

תושבים רבים מחו ברשתות החברתיות על הכוונה לסגור את הבריכה בסופי שבוע וחגים לטובת הציבור שומר המסורת בעיר. "זה רק אני או שיש כאן דאגה יתרה לציבור הדתי?", כתב אחד התושבים. "גם סגור בשבתות וחגים וגם מגבילים אותנו. הרי אין עוד בריכה עירונית בראש העין". גולשת אחרת ציינה: "זה ממש לא בסדר. העיר מעורבת ולא רק דתית, צריך לתת פתרון לכולם ולא להגביל אוכלוסייה שלמה שרוצה לנוח וליהנות וכל פעם נאלצת לנסוע לעיר אחרת. הלכו צעד קטן קדימה, שני צעדים אחורה. למה אלפי תושבים בשכונות החדשות לא ייהנו מבריכה בשבת?". 

מרשת "מקום בלב" נמסר כי ההרשמה לקאנטרי תחל בחודש מרץ 2018 והפתיחה עתידה להיות במאי 2018. הקאנטרי החדש צפוי לפעול בחודשי הקיץ בין השעות 8:00-23:00. הציבור הדתי יוכל ליהנות מהבריכה בשעות נפרדות מהציבור החילוני בעיר. עוד נמסר, כי תינתן הנחה של עשרה אחוזים במחיר לכלל תושבי העיר.

"בוקר אחד נודע לנו שיש כוונה לארגן בריכה כשרה עם ימים לגברים ולנשים", אומרת חברת המועצה מהאופוזיציה אביבה שקד. "איך לא שיתפו את הציבור במיזם? זה בעיניי שערורייה שהנושא אפילו לא הובא לשולחן המועצה. עשו את זה בלי לשתף את הציבור, בלי להגיש תכניות, בלי הבנה שיש כאן עיר שהולכת להיות חילונית ברובה בעוד 3 שנים, בלי חשיבה לטווח רחוק. בעיני זה חמור מאוד".

חבר המועצה עומר שכטר (מרצ) הביע גם הוא תמיהות בנוגע לסגירה הצפויה של הבריכה בשבתות. הוא פנה במכתב לראש העירייה, שלום בן משה, והציג לו מספר שאלות: "האם נעשה שיתוף של הציבור בקביעת אופי הפעילות של המקום?".

תושבים דתיים שמתגוררים בעיר תומכים, מטבע הדברים, בהחלטה לא לפתוח את הבריכה בשבת: "זו זכותנו לקבל את השירות של הבריכה ואנחנו רוצים שהיא תהיה כשרה כדי שגם אנחנו נוכל להגיע אליה", אמר אחד מהם. "מי שחילוני יכול לנסוע לערים אחרות".

עיריית ראש העין מסרה בתגובה: "התהליך לבחירת מפעיל לבריכה נעשה ברשות ובסמכות של כל הגורמים המשפטיים והאחרים בשקיפות מלאה עפ"י כללי המינהל התקין. השטח המדובר כשטח הבריכה הינו שטח של כ-3 דונם, השייך ל'סוכנות היהודית' שנתנה ל'מקום בלב' זכות שימוש בקרקע שהייעוד שלה הוא לבריכה. מכאן שהגוף המשפטי הרשאי להתקשר בנושא הבריכה זה 'מקום בלב'. ההסכם מותנה באישורה של הסוכנות היהודית להסכם וכך גם נכתב בהסכם עצמו.

"ב- 10 השנים האחרונות, פורסמו לפחות 3 מכרזים להקמת הבריכה, השניים האחרונים היו ב- 2013 והשני ב-2015 כשבכולם צויין ליזמים שלא תינתן האפשרות להפעיל את הבריכה בשבת וזאת בשל סמיכות הבריכה לשכונה דתית. יש לציין כי הבריכה ברחוב אצ"ל פעלה במשך שנים רבות במשך כל השבוע ולא פעלה בשבת. ב- 2015 פורסם מכרז שהתבסס על המכרזים הקודמים ונערך ע"י יועץ מהנדס בריכות ועו"ד ממשרדו של היועץ המשפטי שתחום התמחותו הינו מכרזים.

"מס' גורמים התעניינו במכרז שפורסם, יזם אחד רכש את מסמכי המכרז, אבל אף אחד לא הגיש הצעה עד למועד בו נדרשו עפ"י המכרז להגיש את ההצעות להקמת הבריכה. בעקבות המצב ומכיוון שאחרי 3 פעמים שפורסם מכרז ולא התקבלו הצעות, בעצה עם היועץ המשפטי הובא הנושא להנהלת החברה ב- 2015 ואז הוחלט לפרסם קול קורא, לפנות למציעים לעניין אותם בהקמת הבריכה. הפניות הביאו מס' גורמים ויזמים להתעניין בהקמת הבריכה, אבל כולם הביעו חוסר עניין בגלל השיקולים הכלכליים. בסוף 2015 תחילת 2016 נוצר קשר עם נציג היזם הנוכחי, שהביע את הסכמתו להקים בריכה שלא תופעל בשבת, שמתאים לתפיסה העסקית שלו. המו"מ התארך והתמשך מכיוון שעמדנו על כך שהבריכה תיתן מענה לכל התושבים ולא תיפגע בתושבים הדתיים המתגוררים בסמוך לבריכה. המו"מ התמשך ואחרי דיונים רבים שעברו בין עו"ד, סוכם הנוסח שהבשיל לחתימה בחודש 12.16. בשל בעיות טכניות ושהייתו של היזם בחו"ל נדחה מועד החתימה ל- 05.01.17 ההסכם הינו הסכם טיוטה עם היזם וצריך להביאו לאישור הדירקטוריון ואת אישור הסוכנות היהודית, בעלת הקרקע.

"חשוב להדגיש כי לכלל הציבור, פועלת הבריכה בהולמס פלייס בכל ימות השבוע. במקביל, מתוכנן בעתיד לקום מתחם ספורט פנאי ונופש ברובעים החדשים ובכלל זה, קאנטרי עם בריכה ומגרשי ספורט שיפעלו בכל ימות השבוע".