עסקת גולן טלקום - אלקטרה - סלקום שנחתמה היום בין הצדדים מגיעה על רקע רצונם של בעלי המניות בגולן טלקום לממש את השקעתם ולא לבצע השקעות משמעותיות בתשתיות סלולר כפי שהתחייבה במכרזי הדור השלישי והרביעי שזכתה בהם.

לפני כשלוש שנים החלה גולן טלקום בפירוק תשתיות הדור השלישי שהקימה והתבססה על מודל עלויות קבועות ללקוח.  האסטרטגיה של גולן הביאו אותה להציע מחירים אגרסיביים שוברי שוק שגררו את כל הענף לתחרות קשה. השחקניות הוותיקות התיישרו למחירים שצנחו למטה.

כיום, הבעלים הקודמים של גולן טלקום, יצאו מהתמונה ובמקומם נכנס שותף אסטרטגי של סלקום בדמות אלקטרה, שאף קיבלה הלוואה של 130 מיליון שקל על מנת לממן את רכישת גולן בעסקה של כ-350 מיליון שקל.

 מלבד ההלוואה מסלקום, ההסכם כולל גם הבנות באשר לשיתוף אתרים בין סלקום לגולן טלקום - שבו התחייבה אלקטרה בשם גולן להשקיע בתשתיות סלקום סכום מוערך של כ-210-200 שקל בשנה במהלך 10 השנים הקרובות. מכאן שהמכירה צפויה להוביל לשינוי במגמת התחרות כפי שהכרנו בשנים האחרונות, מה שצפוי להביא לעליות מחירי שירותי הסלולר הנמוכים אליהם התרגלנו.

אבל....במקביל ענף התקשורת צפוי לקלוט שחקן נוסף, שישי במספר, "אקספון" שגם היא הגיעה להבנות עם סלקום בקשר לשיתוף אתרי הסלולר צפויה להיכנס לענף הסלולר בשנת 2017. בין אם אקספון תיכנס לענף הסלולר ובין אם לא עדיין מדובר בחמישה - שישה שחקנים מתחרים כך שלא סביר שמחירי הסלולר יעלו לרמות שהכרנו לפני כמה שנים אך בהחלט ניתן לצפות לעליית מחירים משמעותית.