טוראי דב נגל ז"ל. באדיבות: דובר צה"ל

טוראי דב נגל היה ניצול שואה, שריד אחרון מבני משפחתו שנספו. לאחר עלייתו לארץ, הוא נלחם במלחמת השחרור ונפל בקרב ליד ראש העין. נגל הוא אחד מחללי "נצר אחרון" - ניצולי השואה שנותרו שריד אחרון ממשפחתם, אותם החללים שחוו את השואה הנוראית על אדמת אירופה, עלו לארץ ונפלו בהגנתה. לחללי נצר אחרון אין משפחה שתעמוד ליד קבריהם בימי הזכרון ובשאר ימות השנה, והם סלע משמעותי בקוממיות המדינה. 

נגל נולד בדצמבר 1926, טבת תרפ"ז, בעיר מילי הסמוכה לצ'רנוביץ ברומניה. איזור בוקובינה בקרפטים, בו נולד, נלקח מרומניה וסופח בשנת 1940 לברית המועצות. ביוני 1941 רבים מיהודי מילי נרצחו על ידי כנופיות, וכעבור חודש הרומנים כבשו מחדש את האיזור. אלפי יהודים נרצחו בתקופה זו ורבים נשלחו למחנות. בספטמבר 1941 הם גורשו לטרנסניסטריה. הרומנים ריכזו באיזור מעל 150 אלף אנשים במחנות והם הועסקו בעבודות פרך שתרמו למאמץ המלחמתי של הגרמנים והרומנים. 

בין המגורשים הרבים לטרנסניסטריה היו דב, אחותו והוריו. אביו מת בדרך ואחותו ואמו מתו במהלך החורף במחנה. גופותיהן נותרו ללא קבורה עד תום החורף, מול עיניו של דב. נגל נשאר יחידי ממשפחתו, ונשבע לנקום בגרמנים. הוא הצטרף לפרטיזנים והרג 37 גרמנים נאצים. לאחר מכן, חזר לרומניה יחד עם הצבא הסובייטי, ועלה לארץ יחד עם בני נוער נוספים בשנת 1944. 

האנדרטה לזכר הנופלים בקרב. באדיבות: דובר צה"ל

בארץ הוא עבד במאפיה בחיפה ובהמשך הצטרף לארגון ההגנה. בחורף תש"ח, כאשר מלחמת העצמאות פרצה, נגל היה מהראשונים להתגייס. בהתחלה הוא שובץ בחיל השדה ומשם עבר לפלוגה בגדוד 32 בחטיבת אלכסנדרוני, חטיבה מספר 3 בהגנה. 

נגל השתתף בקרבות בדרום השרון, בלטרון, ברמלה ובלוד. דודו, שחי בארץ היה זקן וערירי, והיה זקוק לעזרתו במשק. הוא ביקש ממנו להשתחרר מהצבא כשריד יחיד למשפחה, אך נגל סירב לבקשה ואמר כי לא ינוח לפני שינקום את נקמת עמו ומשפחתו. 

ב-15 ביולי 1948, החליפה הפלוגה של נגל פלוגה אחרת מהחטיבה ממזרח לכפר קולה, סמוך לראש העין. למחרת, ב-16 ליולי 1948, ט' בתמוז תש"ח, כוחות הלגיון תקפו את המשלט כשהם מסתייעים בכוח ארטילרי רב ואלצו את הפלוגה לסגת. נגל היה בין הנופלים בקרב, בן 22 בלבד במותו. הוא נקבר בקבר אחים בבית הקברות הצבאי בנתניה.

"השנה אנו מציינים את שנת ה-70 להקמת המדינה. גם השנה נזכור ולא נשכח את חללי הנצר האחרון, אותם אנשים ששרדו את זוועות השואה, יחידים מכל משפחתם שנספתה על אדמת אירופה, שבחרו לעלות ארצה לקחת חלק בהקמת המדינה“, אמרה ראש מחלקת הנפגעים בצה"ל, אל"ם ג'וסלין בש. ”במלחמת העצמאות נלחמו אנשים אלה כתף אל כתף עם שאר הלוחמים, כשהם רואים לנגד עיניהם את המטרה - תקומת המדינה. הם נפלו בקרבות וכך נגדע זכרם וזכר משפחתם. לכל אחד מהם סיפור חיים שלא סופר ואין להם קרובים שיפקדו את קברם. כעת אנו, חיילי ומפקדי צה"ל, נהיה להם למשפחה ונעלה לקברם. נזכור ולא נשכח חללים אלה שראו לנגד עיניהם את הגנת המולדת, ונהיה אנו אלה שיספרו את סיפורם".