(צילום ועריכה: עמית לרנר)

ילדים בעלי מוגבלויות, שלומדים בחינוך המיוחד בראש העין, אינם יכולים להגיע לבתי הספר בגלל שהעירייה ביטלה את ההסעות מסיבות תקציביות. הילדים, שחלק מהם לקויי ראייה, נותרו חסרי אונים וההורים דורשים להחזיר את ההסעות לאלתר.

בראש העין קיימות כיתות בבתי הספר שמיועדות עבור החינוך המיוחד. בכיתות אלה לומדים תלמידים בעלי מוגבלויות פיזיות, כגון לקויות ראייה ושמיעה. כמו כן לומדים בחינוך המיוחד תלמידים עם בעיות רגשיות שונות. בדרך כלל מדובר על כיתות קטנות עם טיפול פרטני בכל תלמיד. מתברר כי ההגעה אל הכיתות הפכה השנה למסובכת במיוחד, מה שמשאיר חלק מהילדים בבית בגלל חוסר הנגישות.  

על פי הנחיות משרד החינוך ילדים מהחינוך המיוחד זכאים להסעות חינם בהתאם לקריטריונים שנקבעו על ידי משרד החינוך. השנה חלק מההורים נאלצים להשאיר את הילדים בבית או לשלם סכומים גבוהים על מוניות מכיוון שהעירייה הודיעה להם על אי התאמה לקריטריונים.

נירית (השם שמור במערכת) היא אם לשתי תאומות שסובלות מליקויי ראייה, אסטמה חריפה ובעיות בריאות קשות. בנוסף הילדות גם סובלות מבעיות קשב וריכוז. על מנת לשלוח אותן לבית הספר נירית צריכה לממן בכל יום מוניות הלוך וחזור, מכיוון שהעירייה ביטלה השנה את ההסעות. השבוע היא סיפרה על המצוקה הגדולה שבה היא והבנות נמצאות: "בשנה האחרונה חלה התדרדרות במצבה של אחת התאומות. התאומות לא מקבלות הסעות והבנות נאלצות ללכת מרחק רב ברגל ולהשתמש בתחבורה ציבורית. הגשתי את כל הניירות שדרשו ממני בזמן". נירית מוסיפה: "אני במצב בריאות לא קל, מרגישה שאני נלחמת בקירות, אין לי עזרה. מגיע לבנות האלה, פשוט מגיע, הן לא צריכות להגיע ללא אוויר לבית הספר, זה משפיע עליהן בהמשך היום. עד מתי אוכל לממן מוניות לילדות האלה?".

איך את מסתדרת עם ההוצאות הגדולות על המוניות?

"כשאני בבית אני משתדלת לקחת אותן. אני עובדת בשתי עבודות וקשה לי מאוד להסתדר, בלית ברירה רוב המשכורת שלי הולכת על מוניות ותשלומים לבית הספר".

 

גם מיכל, אם לילד שלומד בחינוך המיוחד, סובלת מהביטול של ההסעות: "בני לומד בחינוך המיוחד וקיבל בשנים הקודמות הסעות לבית הספר. השנה מישהו בעירייה החליט להפסיק את ההסעות ואנחנו סובלים. אמרו לנו בעירייה שאנחנו לא עומדים בקריטריונים, למרות שהמרחק בין בית הספר לבית שלי עולה על 3 קילומטר. כהורים שיודעים מה המורכבות של ילד בחינוך המיוחד וכמה קשה להכין ילד כזה להתמודדות עם נסיעה באוטובוס אנחנו מבקשים שידברו איתנו, כי אנחנו קורסים כלכלית ונפשית. אנחנו לא יכולים לממן הסעות פרטיות".

מה אמרו לכם בעירייה?

"העירייה סוגרת אוזניים למשמע זעקותינו. אני ובעלי על סף ייאוש".

במערכת mynet התקבלו פניות נוספות מצד הורים לתלמידים בחינוך המיוחד שנמצאים במצוקה עקב ביטול ההסעות. "בתחילת השנה התברר לנו כי לבני לא מגיע הסעות לבית הספר למרות שעד השנה בני קיבל הסעה באופן קבוע", מספרת אמא לילדה נוספת שלומדת בחינוך המיוחד. "זו שערורייה. העירייה עושה קיצוצים על חשבון ילדי החינוך המיוחד. אני אם חד-הורית שבקושי שורדת את השבוע. עם ביטול ההסעות אני משלמת מידי חודש מאות שקלים עבור חופשי-חודשי לי ולילד". האם ממשיכה לספר: "בעלי בשיקום, חולה לב, ואינו מתפקד. המשכורת היחידה שנכנסת הביתה זה שלי, אני ללא רכב ולבני יש בעיה רגשית חמורה, הוא מפחד לעלות על האוטובוס".

אמא לילד באחד מגני הילדים בעיר סיפרה שהיא נאלצת להשאיר את בנה בבית: "בגן שלנו יש עשרה ילדים ולחמישה מהם הודיעו שתופסק ההסעה. פתאום העירייה החליטה שאנחנו לא עומדים בקריטריונים. אין לי אפשרות לקחת אותו לבית הספר. זה לא מרחק הליכה ואין לי יכולת כלכלית לשלוח אותו במונית. מדוע העירייה פוגעת דווקא בילדים האלה? למה מישהו בחר לקצץ דווקא  לילדי החינוך המיוחד?".

גם עדי, שגרה ברחוב העצמאות בעיר וילדיה לומדים בחינוך המיוחד, סובלת מהמצב: "השנה נאמר לי מהעירייה שאין תקציב להסעות. פניתי במכתב שמגולל את הצורך בהסעה לבני מספר פעמים לעירייה ולא קיבלתי כל התייחסות".

מעיריית ראש העין ומשרד החינוך טרם נתקבלה תגובה.