יפית-שחר כהן (31), תושבת העיר שמתמודדת עם מחלה נדירה, ביקשה באמצעות mynet ראש העין לסייע לה בהשלמת מימון ההוצאה לאור של סדרת הספרים שכתבה. היא לא האמינה שבתוך יממה תצליח לגייס סכום כסף מכובד שתרמו לה אנשים טובים מכל הסביבה וכך תצליח להגשים את חלומה.  

שחר מתמודדת עם מחלת ניוון שרירים נדירה שפגעה קשות בפלג גופה השמאלי ומונעת ממנה כמעט לחלוטין את יכולת הדיבור. במקום לשבת בבית ולבכות על מר גורלה, החליטה שחר שהמגבלה תהיה המקפצה שלה בחיים. היא ביקשה אתמול מהציבור שיעזור לה לגייס את הכסף למען הפרויקט שלה, שיוכל לסייע גם לילדים אחרים. "השקעתי לילות כימים בכתיבת הספר, במחשבה ובעיצוב ואף בתשומת הלב לפרטים הקטנים ביותר. כחלק מהפרויקט שאני שותפה בו דרך אתר האינטרנט 'הד סטארט', הייתי צריכה בתוך 48 שעות להשיג עוד פחות מ-10 אלף שקלים כדי שהספרים יצאו לאור".

כאמור, בזכות הגולשים היקרים שלנו שחר תוכל להוציא את הספרים שלה לאור והילדים יוכלו להנות מהם. "אני רוצה להודות לכל מי שתמך וסייע", אומרת שחר. "זה לא מובן מאליו. לא רק שהעפלנו לקו הסיום עם 100% תמיכה - גם עברנו את סכום היעד. רק עם צבא מאמינים ותומכים זה יכל לקרות, וזה אכן קרה. אתם אלופים אמיתיים. עוד רגע והמסר המדהים הזה יופץ בעולם. וירים, וירפא, ויחזק, וידרבן, ויחבק, ויחלחל, ויעטוף אלפי ילדים בעולם. ביחד הכל אפשרי, הכל! הוכחנו את זה יחד. ניפגש שוב אחרי קו הסיום, חכו לי". 

עד שהספרים ייצאו לאור, שחר מזמינה את כולם להכנס לבלוג האישי שלה ולהנות מהכתיבה והסיפורים היפים. 

סיפורה של שחר מעורר השראה. כשכל הרופאים אמרו שזה רק "עניין של זמן" והסיכוי שלה לחיות הוא נמוך, יפית הוכיחה ההיפך. היא בחרה לחיות. כבר 31 שנה שהיא מתמודדת עם מחלה נדירה וחשוכת מרפא המשתקת את פלג גופה השמאלי.  

כאשר חולים רבים בניוון שרירים החליטו להשלים עם המחלה ולחיות איתה, שחר בחרה ללמוד, לכתוב, לצייר, ליצור, לעבוד, ולעשות ספורט. "אני פשוט אני ולמרות המגבלות יש בי מנוע שמונע רוב הזמן", אמרה לנו שחר. "הזינוק שלי הוא יתרון, לכן פיתחתי את 'חוק הסמיילינג' שנותן אור גדול על כוחו ועוצמתו של החיוך. שם הכל מונע  וזה בעצם מניע את האדם לעשות הכל למרות המגבלות". 

יפית-שחר כהן. צילום: ימית מני-חדד

"יצאתי לאוויר העולם כשאין לי ממש קול לשוחח עם אנשים אבל החיוך שלי כובש אותם וככה אני מצליחה לתקשר עם כולם", היא אומרת. יפית-שחר נולדה לפני 31 שנה לתוך מאבק נשימתי קשה. הרופאים לא נתנו לה סיכוי לחיות אבל שחר שברה את כל המוסכמות והחליטה לא לוותר על החלום שלה לחיות. ולא סתם, לחיות הכי טוב שרק אפשר למרות המגבלות והקשיים: קשיי נשימה, קושי בהליכה, קשיי בדיבור ותנועה.

היא מספרת בקול חלש שלמרות שנלקחו ממנה יכולות פיזיות רבות כל כך, את הבחירה והחופש הפנימי ליצור אף אחד לא יכול לקחת ממנה. "במהלך חיי יכולתי לשבת בבית ולבכות על מר גורלי ולהתנוון עד שהמחלה תנצח את הגוף. לקום כל יום בבוקר עם הכאבים הפיזיים הנוראיים, קשיי הנשימה הקושי בלדבר, הבושה ממה יגידו המגבלה והמוגבלות ולקום ולעשות. באופן אבסורדי החלטתי שהמגבלה שלי בעצם היא המקפצה שלי. לא משנה מה לעשות, העיקר לעשות".

יפית-שחר כהן. צילום: יובל טריסקר

יפית-שחר נולדה עם פגיעה קשה במיתרי הקול שמקשה עליה בדיבור: "שני מיתרי הקול שלי פגועים ואחד משותק", היא אומרת. "מיתר הקול היחיד הוא חלש וצרוד. לעיתים קשה לשמוע אותי. היום יש לך מזל שאני מצוננת אז יותר קל לשמוע אותי".

ספורט הוא מוטיב מרכזי בחייה של יפית-שחר, במיוחד שחייה. "אני שוחה למרות האתגר לנשימה ולגוף שלי", היא אומרת. "הגעתי לתחרויות ארציות ובינלאומיות". שחר גם אוהבת נסיעה באופניים וג'ודו: "התאמנתי, הפכתי למדריכה ומדי שבוע אי לא מפספסת את ספורט האג'יליטי יחד עם דנדן, לברדור בן השנתיים, כלב טיפולי שעוזר לי להוציא אנרגיה במשך היום. זה דורש ריצה ועידוד בלתי פוסקים למרות שאני לא רצה ובטח לא צועקת. דןדן הוא ברמת תקשורת מאוד גבוהה איתי".

עכשיו, לאחר שהשיגה את הכסף לצורך הוצאת סדרת הספרים שלה, שחר תוכל להגשים עוד חלום גדול שלה - להיות סופרת. רק השמיים הם הגבול, שחר. אנחנו מאמינים בך. צילום: ימית מני-חדד