פרסום הפרוטוקולים של ועדת החקירה בעניין היעלמות ילדי תימן לא הרגיע את ראש עיריית ראש העין לשעבר, יגאל יוסף (67). הוא עדיין מחכה לרגע שבו יפגוש את אחותו הקטנה אסתר, שנעלמה בשנת 1952. יוסף מבטיח להמשיך לחפש אותה כל עוד נפשו בו, במטרה להבין מה בדיוק קרה שם. "אין לי כל ספק שאחותי ושאר ילדי תימן נחטפו", הוא אומר. "אני זוכר את אימי מתחננת בצעקות אימים שיתנו לה לראות את ביתה".

במשך עשרים שנה היה יגאל יוסף ראש עיריית ראש העין. במהלך כהונתו, בין השנים 1983 ל-2003, הפכה המועצה המקומית הקטנה לעיר, שהתפתחה בצורה מרשימה עם הקמת השכונות החדשות במזרחה. רבים מתושבי העיר הוותיקים עדיין זוכרים את הימים הקשים ההם, שבהם העולים החדשים מתימן ישנו באוהלים ובתנאים קשים. מאז שנת 1952 סוחב עימו יוסף צלקת עמוקה, שנפתחה מחדש בעקבות פרסום הפרוטוקולים לפני מספר ימים.

יוסף סיפר לנו השבוע בגילוי לב על החוויות הקשות שהוא נוצר בליבו מאז שהיה ילד: "אחותי הקטנה אסתר נעלמה בשנת 1952 מבית החולים רמב"ם. הייתי בן 4 והיא בת חצי שנה. בבית החולים טענו שהיא נפטרה ממחלת מעיים, אבל היא לא היתה חולה בכלל. אני זוכר היטב את אימי צועקת צעקות אימים ממש ובהתמוטטה נפשית. היא התחננה שיביאו לה לראות את אחותי אסתר, אבל אנשי בית החולים זרקו אותה מבית החולים בברוטליות".

לדברי יוסף, "יש הרבה פרטים לא ברורים וחסרים עד היום. מצד אחד יש לי תעודת פטירה ורישיון קבורה שקיבלתי בזמנו ומן הצד השני לפי רישומי משרד הפנים היא חיה וקיימת. כמו כן, יש פער של שמונה ימים בין  מסמך המעיד על כך שהיא נפטרה לבין היום שבו היא נעלמה".

יגאל יוסף מדגיש כי חשיפת המסמכים בפרשה היא רק תחילת הדרך. "יש כ-400 אלף מסמכים שחייבים להיבדק ולהיחקר", הוא אומר. 

יש קצה חוט בעניין החיפוש אחר אחותך?

"הלכתי למשרד הפנים וקיבלתי מענה לשאילתא שהגשתי. אני יותר מקבל מסמכים ועדויות שהיא חיה מאשר שהיא לא חיה. קיבלתי לא מזמן ידיעה שהיא נמצאת ברחוב צלאח שלום 91 בפתח תקוה. הלכתי לשם והתברר שבאותה כתובת המספרים מסתיימים ב-47".

מה אתה אומר על כל מיני טענות שעלו ברשתות החברתיות שכביכול משפחות קיבלו כסף בזמנו כדי לשלוח ילדים לאימוץ?

"משפחות שקיבלו כסף? זאת פשוט נבזות לחשוב על דבר כזה, לא שמעתי על דבר כזה אף פעם".

האם יש טעם אחרי כל כך הרבה שנים להמשיך ולחפש את ילדי תימן שנעלמו? אולי פשוט צריך להמשיך הלאה בחיים?

"אני רוצה לדעת מה קרה לאחותי, איך יכול להיות דבר כזה שהיא נעלמה? תושבים רבים שאני פוגש בראש העין אומרים לי שגם אצלם יש סיפורים על ילד שנעלם. יש מאות מקרים כאלה בראש העין. הורים שלחו את הילד לבית ילדים ולמחרת הילד נעלם בלי הסבר. אם האימוץ נעשה בהסכמה זה בסדר, אבל אם האמא לא יודעת היכן נמצא הילד זה מחדל".

למה אתה מחכה עכשיו?

"אנחנו מחכים שתהיה ועדה פרלמנטרית בראשות ח"כ נורית קורן, יו"ר השדולה למען חקר האמת בפרשת ילדי תימן החטופים, אשר תרכז את כל העדויות החדשות ותתן מענה לאלפי המשפחות שחיות בחוסר ודאות עד אשר כל סימני השאלה יתבהרו. אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להגיע לחקר האמת ולא נפסיק להילחם אף פעם".

מה אתה מצפה מהמדינה שתעשה עכשיו בפרשת "ילדי תימן החטופים"?

"שיפסיקו לשטות בנו, שהמדינה תיקח אחריות זה מה שחשוב. המדינה צריכה לקחת אחריות לכל מה שהיה שם ולהגיע עם מובילי המאבק להסכמות איך למלא את האחריות הזאת".