צילום: באדיבות תושבים

איפה הילדים יהיו? בימים האחרונים קיבלו כמה פעוטונים פרטיים בראש העין צווי סגירה בעקבות חוסר בהיתר, מה שהביא למצוקה אצל ההורים על כך שילדיהם ישארו ללא מסגרת, בעקבות תפוסה מלאה של הפעוטונים באזור.

הורים בראש העין, שהפעוטונים שלהם קיבלו צו סגירה מיידי, מוצאים את עצמם חסרי אונים וללא אופק אופטימי בעניין השמת ילדיהם הקטנים במסגרת, כמו ברוב הבתים בישראל.

"אני כבר יודע על ארבעה פעוטונים שנסגרים כולל אותנו, באותה צורה מהיום להיום", סיפר אחד ההורים לילד בגן בפסגות אפק והמשיך: "אני מקווה שהשבוע נתאגד כל ההורים מהגנים שקיבלו צו סגירה ונגיע לפחות ל-150 ילדים, איפה נשים אותם? אנשים רושמים עוברים!".

הסיבה, כפי שטוענים ההורים לסגירת הגנים, אינה ההיתרים או החוסר בהם, אלא השכנים ברחובות בהם נמצאים הפעוטונים. "זה עניין של קטנוניות" אומרת אמא לילדה מגן בשכונת גבעת טל. "אנחנו חונים באפור כמו כל אורח ואנחנו לא נשארים, רק לוקחים או שמים את הילדים בגן. אם תגיעו בצהריים, בשעות הפעילות אין איזו מוזיקה או רעש מהותי, החצר מאוד מבודדת". יתרה מזאת, ההורים טוענים שחלק מהשכנים ברחובות הגנים פועלים באופן שפל, מצלמים את הילדים (הקטינים) והוריהם בדרך אל ו-מהגן, עושים רעש בזדון בשעות הצהריים וכו'.

גם הסיפור שזעזע את המדינה על הגננת המתעללת כרמל מעודה מראש העין לא עשה שירות טוב למצב הספציפי שבו נמצאים ההורים לילדים מחוסרי הגן. ב-1.9, בתחילת "שנת הלימודים", ייכנסו לתוקף תקנות חדשות במסגרת "חוק הפיקוח על מעונות יום". ההורים המיואשים מבינים את חשיבות החוק והתקנות ואת העובדה שהדבר בא להגן על ילדיהם. אך מרגישים שהחוק, במצב הנוכחי מקשה אפילו יותר על מציאת פתרון לבעיה ממנה הם סובלים.

הבעיה מסתעפת, כאשר נראה שלהורים "אין עם מי לדבר". לטענתם פניות לרשויות כמו משרד החינוך והרווחה מתקבלות באמירה שאת האצבע המאשימה יש להפנות כלפי העירייה, אך זו לא מתייחסת בכלל. גם דעת הקהל מעורבת כאשר מצד אחד ניתן למצוא אנשים שתומכים בהורים לילדים מחוסרי הגן ומצד שני ישנם קולות אשר תוהים למה ההורים שלחו/לא בדקו בנידון את ילדיהם לפעוטון ללא היתר?

ניתן להתווכח בעניין הפרעת הגנים למגורים בשכונה, מתקיימים דיונים ומוגשים ערעורים בימים אלה בכל הקשור להטלת דופי בתקינות ובעמידה בתקנים של הגנים. לסיפור הנ"ל יש גרסאות שונות והוא בעל צדדים רבים אך במידה ולא יהיה הסדר כלשהו או שינוי במצב הנוכחי – עשרות הורים לעשרות ילדים עד גיל שלוש יצטרכו לקחת חופשים וימי מחלה בעבודתם או יותר גרוע מכך.

תגובה העירייה: "כתבי אישום הוגשו כנגד מפעילי הגנים בגין שימוש חורג מהיתר ומתוכנית. הגנים פעלו ללא היתר לשימוש חורג וביהמ"ש הורה על סגירתם החל מיום 30.8.19. אנו מודעים לבעיות ההורים, קשובים להם ואנו בוחנים פתיחת מעונות יום נוספים בעיר."

תגובת הבעלים: "מזה כשלוש שנים הגן במתקפות בלתי פוסקות מצד דיירי השכונה ששמו להם מטרה להביא לסגירת גני ילדים בכל דרך אפשרית חבל שקומץ שכנים מונע הפעלת גן ילדים אשר מהווה מסגרת חינוכית לילדי העיר והשכונה. אנו תקווה שעיריית ראש העין תפעל במהרה להסדרת גני הילדים בבתים פרטיים לטובת ילדי העיר מגיל 0 עד 3.

לטעמי, גני ילדים המוכוונים לילדים בגילאים 0-3 משרתים מטרות חברתיות חשובות. כך למשל, הם מאפשרים לשני ההורים לשוב למעגל העבודה סמוך לאחר הלידה, ואף לעבוד יום עבודה מלא. בכך נמנעת יציאת אחד מההורים ממעגל העבודה, יציאה אשר במקרים רבים אינה מאפשרת חזרה אליו. כמו כן ילדים המבקרים בגני הילדים רוכשים חינוך כללי ויכולות חיברות ותפקוד חברתי כבר בגילאים הרכים, וכן מתחברים לתכני וגווני החברה הישראלית כבר בגיל צעיר. אלו הן מטרות ותכליות מבורכות, אשר יש לעודדן ואין לדכאן.

"אמנם נכון כי מטבע הדברים, פתיחתו של גן ילדים פוגעת בשקט ובשלוות החיים שאליהם הורגלו המתגוררים בסמוך לו, וכך הם גם פני הדברים גם כאן. לעש המאפיין את פעילותם של הילדים נלווית בדרך כלל תנועת מכוניות ערה בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחר הצהריים של הוריהם (והורי הוריהם) המביאים את הילדים אל הגן ואוספים אותם. ואולם, בכך בלבד אין כדי להוות עילה לאסור על הפעלתו של הגן. זה בלבד – אינו מהווה בהכרח מטרד במובן המשפטי. טיעונים מסוג זה – הינם טיעונים מסוג  (Not In My Back Yard) NIMBY, היינו טיעון אשר מכיר בחשיבות המוסד, ואולם "שולח" אותו למקום אחר. איני סבור כי טיעונים אלה לכשעצמם, הנוגעים לפגיעה מסוימת באיכות החיים של השכנים, מהווים בסיס לתביעת מטרד. בעיני, הפעלת גן ילדים בשכונת מגורים הינו צורך ציבורי. על דיירי השכונה כמו גם בעלי הנכסים הגובלים בו להכילו, כאשר האיזון הראוי בין הצורך הציבורי והחברתי בקיומו של גן ילדים לבין האינטרס הפרטי של בעלי הנכסים הגובלים, צריך שייעשה ויוסדר על ידי הרשות המוסמכת".