נעם אוהל שלום ראש העין. צילום: באדיבות ההורים

הורי כתה א'2 בביה"ס הממ"ד "נעם אוהל שלום"  בראש העין השביתו את הלימודים ביום שישי שעבר, צעד שגובה על ידי הוועד המוסדי של בית הספר. לטענת ההורים ההחלטה על השביתה התקבלה לאחר שנה לא פשוטה, במהלכה למדו בכיתה 38 תלמידים בתנאים לא קלים.

"העומס בכיתה הוביל למצבים בלתי אפשריים ולאורך השנה מצאנו את עצמנו כל הזמן מכבים שריפות", אומר גורם בוועד הכיתה. "הילדים סיפרו לא אחת על סיטואציות קשות ביותר, שלא ניתן להשאר אליהן אדישים".

לדברי אותו גורם, העומס בכיתה מקשה על הלמידה ועל המענה הפרטני לילדים. 

כיצד בית הספר הגיב לבעייתיות?

"לאור המצב, ניסו בבית הספר לפצל חלק משעות הלימוד כך שהכתה תפוצל לשתי קבוצות, בעיקר בשעורי הליבה, אך הדבר לא צלח ושעות הפיצול שימשו בעיקרן להשגחה פרטנית על מספר ילדים קטן מהכיתה, וזאת מבלי ששיתפו אותנו ההורים".

ההורים מצרים על כך שלא התעקשו כבר בתחילת השנה על פיצול מוחלט של הכיתה לשתי כיתות, שכן ייתכן והמצבים הקיצוניים היו נמנעים. "במצב של שתי כיתות נפרדות, כל התלמידים יוכלו להיראות, להישמע ולקבל טיפול נכון, אך אין לבכות על חלב שנשפך. ידוע לנו כי התקן לפיצול הוא 40 ילדים בכיתה. אך הילדים שלנו חשובים יותר מכל תקן או נוהל כזה או אחר. בשנה הבאה מנהלת בית הספר לא יכולה להבטיח אפילו שעת פיצול אחת, אז מה יהיה? איך נשרוד כך עד סיום בית הספר היסודי? המאבק שלנו הוא תוצר של תסכול שהתהווה במהלך השנה כולה ובעיקר מאבק על שנה הבאה".

לאחר השביתה שהתקיימה בשישי האחרון, פעלה הנהלת ביה"ס להשיב את פיצול השעות וכבר ביום ראשון למדו תלמידי הכיתה בחלק מהשעות בשתי כיתות נפרדות. "אנו מקווים ומצפים להמשך שיתוף פעולה מצד ההנהלה לקראת השנה הבאה", הוסיף הגורם בועד הכיתה. בד בבד, נפגשו ההורים בראשית השבוע עם מחזיק תיק החינוך הממ"ד עדי אביני. "בפגישה סוכם כי עדי  אביני יסייע לכיתה בהקצאת שעות ממשרד החינוך ומינהל החמ"ד לטובת השנה הבאה", סיכם.

מעירייץ ראש העין נמסר בתגובה: "אנו מודעים לסוגיית מספר הילדים בכיתה והנושא מוכר גם למשרד החינוך. אנו נפנה למשרד החינוך בבקשה חוזרת לתוספת משאבים כדי לאפשר את פיצול הכיתה לשתי קבוצות למידה במקצועות הליבה ואנו מקווים כי משרד החינוך ייעתר לבקשה".