גונן טל. צילום: מתוך הפייסבוק

גונן טל (42) הוא תושב ראש העין, הלום קרב שלאחרונה קיבל תעודה המקנה לו את הזכות להיכנס למקומות ציבוריים עם כלב שירות. לדבריו, הוא נתקל לאחרונה בסירוב של מספר חנויות בראש העין להכניס את הכלב לחנות.

יצויין כי על פי התקנות לשוויון זכויות לבעלי מוגבלויות, מותרת הכנסת חיות שירות למרחב הציבורי. "אני לא יכול לצאת פה לשום מקום", אומר טל. "אומרים לי שהכלב לא יכול להיכנס, איך אני יכול להשאיר אותו בחוץ?".

לדבריו של טל, הכלב תומך בו והוא זקוק לכלב כדי לצאת מהבית: "הוא יודע לזהות התקפים ויודע להביא לי מה שאני צריך. הוא תמיכה מאה אחוז, אני לא יכול לצאת בלעדיו, במיוחד בשעות הערב".

כמה זמן אתה מחזיק בתעודה?

"לפני בערך חודש וחצי קיבלתי את התעודה לאחר שהכלב עבר הכשרה ומבחנים על ידי dog school המרכז לכלבנות מתקדמת".

ספר על מה שעברת.

"הלכתי לסניף של רשת סופר פארם בגבעת טל בראש העין וגם שם בהתחלה לא נתנו לי להיכנס עם הכלב. אני מוציא את התעודה עוד לפני שאני נכנס לחנות כדי למנוע את ה'תאקל' הראשוני. בגלל שאני הלום קרב אני רואה סרטים, האדם מולי נראה לי כמו מחבל. יש מקומות שנותנים לי להיכנס ויודעים לעזור לי ולתת לי את הזמן אבל יש הרבה מקומות שלא מסכימים להכניס אותו", הוא מספר.

לדברי גונן, לאחר שהציג את התעודה הוא הורשה להיכנס לסניף ולאחר ויכוח של מספר דקות הרוקח אמר לו לקחת את התרופות וללכת והם יבדקו האם אכן יש לו אישור להיכנס לחנות עם הכלב. "המנהל אמר שיטפל בעניין אך לא לקח פרטים ולא יצר קשר".

כלב הנחייה. צילום: באדיבות גונן טל

לדברי גונן, גם בשני בתי עסק נוספים בראש העין לא נתנו לו להיכנס עם הכלב. באחד מהם נטען כי הבעלים לא נמצאים ולכן הכלב לא יכול להיכנס.

יש משהו שאתה רוצה להגיד כדי להעלות את המודעות לאנשים עם כלבי נחייה?

"העובדים צריכים לדעת את הכללים. אם רואים אדם עם כלב, שיתנו לי לעשות מה שאני רוצה, אני לא גונב, אני משלם על הכל והכלב לא נוגע בכלום, הוא מאולף מאה אחוז".

מרשת סופר פארם נמסר בתגובה: "סופר-פארם מייחסת חשיבות רבה להנגשת סניפיה לבעלי מוגבלויות. כבר בשעות הבוקר התלונה נבדקה והתבהר כי הרוקח לא הבחין כי מדובר בכלב נחייה. ברגע שהלקוח הציג התעודה, הוא קיבל שירות וכן מנהלת הסניף התנצלה בפניו. צר לנו אם הלקוח נפגע משגגה שנעשתה בתום לב ונדאג כי מקרה שכזה לא יחזור על עצמו".