ישי אדוארד. צילום: סיוון פרג'

ישי אדוארד הוא דמות שלא כל כך מוכרת במערכת הציבורית, אבל עם רפרטואר של מפקד בית הספר לצניחה והקמת משרד עורכי דין לאחר הפרישה מצה"ל, הוא מאמין שהוא האיש הנכון בזמן הנכון להנהיג את ראש העין.

אדוארד בן ה-49, נשוי פלוס 4, נולד ומתגורר בראש העין מאז ומתמיד. "התחנכתי והתעצבתי בעיר", הוא מספר. הוא שירת בצה"ל 25 שנים, כאשר תפקידו האחרון היה מפקד בית הספר לצניחה. הוא השתחרר לפני 6 שנים בדרגת סגן אלוף והתחיל לימודי תואר ראשון במשפטים וכעת הוא מנהל משרד עורכי דין בתל אביב בו הוא שותף עם עוד שלושה עורכי דין.

על ההחלטה לרוץ הוא אומר כי אלה היו חבריו ומכריו ששכנעו אותו: "לפני כשנתיים עלו כל מיני סוגיות עם חברים ומכרים מראש העין שההנהגה חורקת והדברים והתוצאות לא באים לידי ביטוי בצורה חיובית. אז אנשים התחילו להריץ אותי והתחלתי לבדוק את הנושא. בחנתי את הדברים הבעייתיים בראש העין שהם חינוך, תרבות, תחבורה, תכנון ובנייה ושירות לתושב וראיתי שהפתרונות פשוטים".

מה הפתרונות?

"בדקתי מול משרדי ממשלה ואנשי מקצוע והבנתי שלכל הבעיות שהגעתי אליהן יש פתרונות טובים ורק צריך להיות עם הנהגה חזקה ולעבוד מתוך מקצוענות. טענתי היא שההנהגה בראש העין ובראשה ראש העירייה לא עשתה את המוטל עליה באופן ניהולי ומקצועי טוב. היום יש לנו בעירייה מאות עובדים מסורים ואיכותיים, אבל צריך גם ניהול מקצועי טוב ותרבות עבודה טובה ומקצועית וזה לא קורה".

איך מתמקצעים?

"צריך לבוא ולבחון את המבנה הארגוני הקיים בעירייה בכל מחלקה ומחלקה, אגף ואגף. איוש התפקידים הבכירים וההנהלה הבכירה וריענון השורות היכן שנדרש, ביצוע סדנאות והכשרות והשתלמויות לעובדים בנושא מתן שירות. למען טיוב המשאב האנושי שהם העובדים והם טובים ויוביל לשירות טוב יותר".

מה אתה חושב על ראש העירייה?

"ראש העיר הוא בן אדם טוב. הוא לא מושחת לטעמי והוא הפגין יושר וניקיון כפיים, אבל האנשים שסביבו והכוורת שסביבו אינה עושה את רצונו להערכתי וכך אנחנו מוצאים רפיון מנהיגותי באופן שאינו משתמע לשני פנים".

מה אתה חושב על המתמודדים מולך?

"יש 7 מתמודדים שזה הרבה מאוד וזה מקשה על התושבים. ישנם מועמדים שראויים וישנם כאלה שפחות, אבל בסוף כשאתה מסתכל אז אתה בוחן איך אתה יכול להתחבר. הבעיה נוצרת כשאתה מגיע לשיח של מי יהיה מספר 1 ומי 2 ושם אף אחד לא מוכן להתפשר למרות שלכולם יש מטרה אחת וזה להחליף את ההנהגה".

יהיו שיתופי פעולה?

"אני בשיחות עם לפחות 3 מועמדים אחרים לחבור לרשימה אחת. חבל שנגיע ל-26 לחודש והרשימות יסגרו מבחינת משרד הפנים וועדת הבחירות ואולי נמצא את עצמנו עם אותה הנהגה במקרה ולא נדע להתחבר בצורה מושכלת".

מה עם הרשימה שלך?

"יש לי נכון לרגע זה מספר 2 ויש לי שיח עם מועמדים נוספים לרשימה ובשבוע הקרוב זה ייסגר".

איך התגובות ברחוב?

"אני חש אווירה מאוד חמה ברחוב אני חש אהדה רחבה. אנשים לא הכירו אותי לפני, אבל אני הכרזתי על מועמדותי כבר לפני כשנה ועדיין לא הגעתי לכל שכבות האוכלוסייה. לאיפה שהגעתי אנשים במרביתם תומכים בי כי הם צמאים להנהגה חדשה ושינוי".

ישי אדוארד. צילום: סיוון פרג'

"אצלי תהיה שקיפות"

לטענת אדוארד העירייה הנוכחית כשלה בפתרון הבעיות המהותיות של ראש העין: "פועלים על פי כיבוי שריפות ולא חושבים קדימה".

מה הכוונה?

"תסתכל לדוגמא על נושא החינוך בראש העין, שעומד מלכת ללא שום ראיה עתידית. אם היום בונים בית ספר על יסודי בשכונות החדשות הם בכלל לא יודעים מה שיטת הלימוד תהיה באותו בית ספר והאם יהיה טכנולוגי, עיוני, למידה במרחב. קודם בונים ואז חושבים".

מה הבעיות הגדולות של ראש העין?

"הדברים המשמעותיים והבעייתיים בראש העין זה תכנון ובניה. זה ידוע שההנהגה חתמה על הסכם גג לפני 4 שנים, הסכם שערכו הוא 2 מיליארד שקלים ועשתה את זה בתהליך כושל שלא בחנו בו לא את הפן המשפטי, לא הכלכלי ולא התכנוני. הסכם הגג לצערי מוביל אותנו למצב שבעוד כ3-4 שנים אנחנו נפסיד כסף.  חסרים אזורי תעשיה ומסחר שיגיעו מהם מסים וארנונה".

ואיך תטפל בזה?

"אני הולך לטפל בזה ולבנות אזורי תעשיה ומסחר. לעצור את מתן ההיתרים ל-8500 יחידות. צריך להוסיף ולשפר תשתיות בכל השכונות. בנושא התחבורה הציבורית אני הולך לממש את הדו"ח של משרד התחבורה שקבע שהעיר תקועה ולבנות את אותם 13 תשתיות שהוא כתב בדוח כמו הפעלת רכבת דרום, גשר שיחבר בין ראש העין לרכבת דרום, מסופי תחבורה ציבורית, ביצוע נת"צים ולעשות תכנית אב לכל נושא התחבורה בעיר. חידוש רחובות ישנים כמו שבזי ורחובות נוספים מהוותיקה. להתאים את התחבורה לעיר המתפתחת שלנו".

מה בעניין הויכוח על האופי של העיר, חילונית או דתית?

"מדי פעם מתלהמים בנושא פתיחת עסקים בשבת וכו'. אני אאפשר שמירת סטטוס קוו. לא יהיו פתיחות עסקים בשבת לא בשכונות המגורים של הוותיקה ולא בשכונות המגורים של החדשה. בכל דבר שנרצה לפתח בנושא, זה יהיה מתוך הידברות בין האוכלוסייה הדתית לאוכלוסייה החילונית שנשב ונקבע את העתיד של העיר שלנו בכדי לא לדרוך על רגישותם של האחרים".

מה אתה חושב על השיח ברשתות החברתיות?

"היום השיח ברשתות החברתיות מתחיל להיות לוהט יותר. אני מבקש מאנשיי שינהגו באיפוק גם אם יש התלהמות כזו או אחרת מצדם של רשימות אחרות ומועמדים אחרים. אני לא מתכוון להתלהם מעל רשתות המדיה. צריך לתת יחס הוגן אחד לשני כי בסוף אנחנו כולנו נשב באותו שלחן במועצת העיר ונכבד אחד את השני. יוזרים פיקטיביים זה לא שווה. רמה נמוכה , אפס אמינות".

מה אתה הכי אוהב בראש העין?

"אני הכי אוהב בראש העין את האנשים ואת הקהילה, אני חושב שזו החוזקה שלנו וערכתי כבר עשרות חוגי בית בכל השכונות ובכל המקומות בעיר וכולם סוברים שהקהילה שלנו היא אחת הקהילות החזקות והמתורבתות, אחת מרמות הפשיעה הכי נמוכות בארץ וזה נותן את הכיף והתקווה להישאר".

יש דיבורים שאתה מקורב לאנשי עסקים.

"אני לא מקורב לשום איש עסקים. לשמחתי הרבה הצבתי לעצמי שבקמפיין שלי תהיה שקיפות ואני מממן את הקמפיין שלי באופן אישי ואף אחד לא עוזר לי. הכול פתוח אצלי, הספרים פתוחים. מי שירצה יוכל לראות. גם כשרצו לתרום לי אמרתי שאני לא מעוניין, אני מעוניין לשרת את התושבים והם אלה שיקבעו עבורי את סדר היום ורמת השירות ולא יזמים כאלה ואחרים כמו שמתבצע היום או כפי שמועמדים אחרים תלויים בהם".

אתה תנצח?

"כולי אמונה שאני אנצח את הבחירות ואני מתכוון לרוץ עד הסוף. אני חושב שאני אחד שמסוגל לספק את כל הצרכים לכל סוגי האוכלוסיות מבלי לדרוך על רגישותו של האחר כיוון שאני מכיר את כל הצרכים וכל שכבות האוכלוסייה בעיר. אין עוד מועמד שמסוגל לתת מענה כמוני עם רזומה כמו שלי בהתחככות עם כל שכבות האוכלוסייה בראש העין".