בית כנסת. צילום המחשה: shutterstock. למצולמים ולבית הכנסת אין קשר לכתבה

צמד אחים ירשו מאביהם כסא מכובדים בבית הכנסת, אלא שבעקבות הירושה המיוחדת נוצרה ביניהם מחלוקת, כאשר כל אחד דורש את זכותו לשבת בו ביום כיפור.

עורכת הדין זהר רון ערכה בין השניים הליך בוררות בתקווה למצוא פתרון המקובל על שניהם: "בסופו של דבר האחים הסכימו לערוך ביניהם הגרלה לשנה זו, כאשר מכאן ואילך תהיה רוטציה".

צמד אחים מהאזור ירשו מאביהם המנוח כסא של כבוד בבית הכנסת הנחשב בו נהג להתפלל. במשך שנים נהג אחד האחים לפקוד את בית הכנסת, בעוד האח השני לא. אלא שהשנה החליטו שניהם להגיע להתפלל בבית הכנסת ביום הכיפורים ונוצרה מחלוקת בין השניים, מאחר והאח השני הודיע כי הוא מעוניין להשתמש בכסא של האב.

לאחר שלא הצליחו להגיע לפתרון בינם לבין עצמם, ניגשו השניים אל עורכת הדין זהר רון, כדי שתערוך ביניהם הליך של בוררות וימצא פתרון שיהיה מקובל על שניהם. "מדובר בסכסוך בין אחים על רקע ירושה לא רגילה של מקום כבוד בבית הכנסת", מסבירה עורכת הדין רון. "הירושה התקבלה מהאב שתרם רבות לבית הכנסת וקיבל כסא מכובדים במקום נחשב".

למה בכלל לריב בגלל כסא?

"האחים הסבירו לי את חשיבותו של הכסא. לדבריהם מדובר בכסא של מכובדי בית הכנסת, וכן כי מדובר בבית כנסת מאוד נחשב באזור. בחייו תרם האב לשיפוץ בית הכנסת ולכן קיבל מקום של כבוד הנושא את שמו, ובמותו הוריש את המקום לשניהם. האחים הוסיפו וציינו כי הכסא הזה, בדומה לנוספים שניתנו בזמנו, הם מקומות שניתנו לכל החיים ו'לדורי דורות', אך כיום המקומות הללו נמכרים לשנה בלבד.

"הסתבר לי שמדובר בתופעה שמתרחשת בבתי כנסת רבים בארץ, בדומה למתרחש בחלק מהתאטראות. עם זאת, מדובר בתופעה שמתרחשת אך ורק בבתי הכנסת ה'נחשבים' ביותר ומכאן גם היוקרה שבכסא זה".

עורכת הדין זהר רון. צילום: באדיבות עו"ד רון

האחים, בשנות ה-40 לחייהם, גרים במרחק הליכה מבית הכנסת שהינו "שם דבר" בקרב הקהילה המקומית ואחד מהם כאמור, נוהג לפקוד אותו מדי שנה במהלך חגי תשרי. "האחים הסבירו לי שזה ה-מקום לראות ולהראות", מוסיפה עורכת הדין. "עד היום האחים הצליחו להסתדר ביניהם איכשהו, כיוון שאחד מהם לא נהג להגיע לבית הכנסת, אך השנה החליטו שניהם לפקוד את בית הכנסת ביום הכיפורים ונוצרה מחלוקת בנוגע לכסא עם שם האב.

"בדומה למשחק הכסאות, גם כאן כסא אחד אמור לשמש רק אחד משני האחים. השנה שני האחים רוצים להשתמש בכסא המכובד בבית הכנסת במהלך תפילות החג, אך רק אחד מהם יוכל לשבת עליו. בסופו של דבר הם הגיעו אליי כדי שאערוך ביניהם הליך של בוררות, בתקווה למצוא פתרון".

איזה פתרון הצעת לאחים?

"הצעתי שאם הם לא יודעים להתחלק בכסא, נערוך ביניהם הגרלה. וכן שמההגרלה ואילך ההתנהלות תתבצע לפי 'תורות'. האח שמגיע כל שנה לא הסכים בשום אופן שהאח השני יהיה הראשון לשבת בכסא, אבל לבסוף התרצה וערכנו הגרלה".

מי זכה?

"באופן מפתיע זכה דווקא האח שהחליט לפקוד את בית הכנסת לראשונה השנה, אחיו הציע לקנות ממנו את הזכות למקום, אך נענה בשלילה. מבחינת האח זה כבר היה עניין עקרוני. במקביל האחים קנו כיסא נוסף במקום פחות 'מכובד' בו יוכל האח שלא עלה בהגרלה לשבת. בנוסף, נקבע כי מעתה והלאה בכל חג תהיה רוטציה בין האחים, כאשר אח אחד יזכה לשבת על הכסא הנחשב ולאח השני תהיה הזכות לרכוש בכסף מהאח הזוכה את המקום, ובתנאי שיסכים לכך".