צילום המחשה: shutterstock

הורים לילדי גנים עירוניים בראש העין טוענים כי אחת הסייעות הפחידה לכאורה את הפעוטות. לטענתם, לא מדובר במקרה חריג או יחיד, שכן בעבר התריעו הורים מגנים אחרים על אותה הסייעת. בעקבות כך, הסייעת הוצאה מהגן, אך היא המשיכה לדבריהם בעבודתה בגן אחר.

אם לילדה מספרת: "באותה תקופה הבת שלי חזרה להיות יותר תינוקית ופחדה להיות לבד. עד שיום אחד הגננת ביקשה את עזרתי הדחופה וסיפרה לי שיש לה בעיה עם הסייעת בצהרון. פתאום עשיתי אחד ועוד אחד והבנתי למה הבת שלי לא ישנה לבד. למה היא אומרת לי שהיא מפחדת שאמא ואבא ימותו ועוד כל מיני דברים, שבכלל שייכתי לעובדה שאביה הרבה בנסיעות עבודה.

"עם הזמן צפו ועלו תלונות נוספות של הורים בגן לגבי אותה סייעת. הילדים סיפרו שהסייעת היתה אומרת להם שהם 'ילדים רעים', ואיימה שאלוהים יהרוג אותם או את ההורים שלהם כעונש. בנוסף סיפרה שיש מכשפה שהורגת 'ילדים רעים' ועוד כל מיני סיפורי מעשיות איומים והפחדות".

מה עשיתם?

"התלוננו ואף עירבנו את השירות הפסיכולוגי. לבסוף הוציאו את הסייעת מהגן בטענת שווא מוזרה, אך לאחרונה גיליתי שפשוט הציבו אותה בגן אחר בעיר".

מוניק טרייגר סנדו, יו״ר הנהגת הגנים מסרה בתגובה: "בשבוע האחרון נפגשנו עם מנהלת מחלקת גנים בעירייה, לקראת שנת הלימודים הבאה, בפגישה שכללה גם את ראש העיר, וועד ההורים היישובי ובכירי 'מקום בלב'. כולנו פה אחד הסכמנו שתהיה אפס סובלנות לאלימות. ראש העירייה ביקש רשימה שמית של כל הגנים בהן עבדו סייעות אלימות במהלך השנה, כדי לטפל בנושא ולוודא שאותן נשות צוות לא ימשיכו במערכת החינוך. בנוסף, התייעצנו עם פסיכולוגים ועורכי דין והסברנו להורים מה עליהם לעשות ולאן לפנות, בין היתר על כך שכעת עליהם להתלונן במשטרה, כדי שנוכל להמשיך לטפל ולעזור. אנחנו כאן למען הילדים וההורים ולא נקבל אלימות והתעללות בכלל בשום דרך".

מהחברה העירונית "מקום בלב" נמסר בתגובה: "מקום בלב מודע ומטפל בכל תלונה או טענה שמגיעה לגבי התנהלות הצוות. החברה לא קיבלה ולא תקבל לעולם שום הפרה של כללי התנהגות הצוות מול ילדים. כל מקרה נבדק לגופו ובמידת הצורך, נעשה טיפול ביד קשה. בנוגע למקרה המדובר, לא הוגשה תלונה למקום בלב על התעללות נפשית או כל איום אחר כלפי הילדים ולכן גם לא נערך בירור בנושא זה. מפאת צנעת הפרט, לא נתייחס לזהות העובדת ופרטים נוספים. נציין כי העובדת התפטרה מעבודתה".