דיין (מימין) ובר טל. צילום: דוברות "מכבי"

תושבת העיר (40), שהגיעה בשבוע שעבר למרפאת קופת החולים "מכבי" כדי לקבל עירוי תרופתי, כמעט ומצאה את מותה. מתברר כי היא פיתחה אלרגיה לעירוי. הודות לתושיית האחות נילי בר טל מראש העין יחד עם חברתה רונית דיין והרופאים במקום שפעלו במיומנות ובזריזות, ניצלו חייה. "הרגשתי חוסר אונים מוחלט", משחזרת האישה.

לפני כשלושה שבועות הגיעה האישה לאשפוז יום במרפאת מכבי בעיר לאחר שסבלה מדלקת מעי חריפה ומתסמינים קשים של כאבי בטן וחולשה. במטרה להקל על מצבה היא הופנתה לקבלת תרופה ביולוגית מיוחדת הניתנת בעירוי, וכשסיימה את הטיפול כעבור ארבע שעות ותחושתה השתפרה, היא שוחררה לביתה להתאוששות.

שבוע לאחר מכן חזרה האישה להמשך טיפול, קיבלה את העירוי פעם נוספת ושוב שוחררה לביתה. בשבוע שעבר היא הגיעה למרפאה בפעם השלישית, קיבלה את התרופה ונדמה היה תחילה כי הכל כשורה. אלא ששבע דקות בלבד מרגע התחלת הטיפול היא חשה כי דרכי הנשימה שלה חסומות ופניה החלו להתנפח במהירות.

בכוחות חלושים היא הצליחה לסמן לאמה, שישבה לצידה, כי היא נחנקת. הצוות הרפואי שהיה במקום זינק לעברה והחל בטיפול דחוף ומיידי.

רופאת המשפחה הזריקה לה אדרנלין לטיפול בתגובה האלרגית החריפה, וצוות האחיות נילי בר טל מראש העין ורונית דיין חיברו מסכת חמצן לפניה כדי לסייע לה בנשימה. במקביל, הוזרקו לגופה חומרים המטפלים בתגובת הגוף לאלרגיה. 

כעבור כמה דקות החל מצבה להתייצב, היא חזרה לנשום באופן עצמאי והנפיחות בפניה ותחושת המחנק נעלמו. "זה היה מאוד מלחיץ", מספרת האישה. "עוצמת ההתקף והכאבים היו מבעיתים".

בר טל מספרת כי "היו כמה רגעים מאוד מתוחים ודרמטיים. התגובה האלרגית של האישה לתרופה התפרצה בבת אחת והיתה מאוד חריפה. לכן נדרשנו לתת טיפול מדויק, מקצועי ובעיקר מהיר כדי לעצור את ההידרדרות ולשפר את מצבה".

התגובה האלרגית, שפיתחה האישה לתרופה רק בפעם השלישית של הטיפול נחשבת לנדירה במיוחד ומכונה בשם "אנפילקסיס". מדובר במצב מסכן חיים שיכול להתפתח תוך זמן קצר מאוד מרגע חשיפה לתרופה, עקיצה או אפילו חומרי מזון. לעתים מפתח האדם אלרגיה רק לאחר מספר חשיפות, כפי שקרה במקרה הנוכחי.

"לא ניתן היה לצפות את התגובה כי כל אדם מגיב אחרת, ולא היו שום תסמינים או היסטוריה רפואית שמעידה על אלרגיה לאחד מהחומרים מהם מורכבת התרופה", מסבירה דיין. "טוב שהאישה היתה תחת השגחת צוות רפואי מיומן שידע לתת טיפול מהיר ומציל חיים. התקפי אלרגיה נחשבים לקטלניים בגלל קצב ההידרדרות המהיר והתסמינים הקשים, ולכן הזמן הוא גורם קריטי במקרים כאלה".

בינתיים, חזרה האישה לביתה להתאוששות והחלמה, ובימים אלו היא מתייעצת עם רופאיה לגבי תרופה חלופית שתוכל לסייע לה בתסמיני הדלקת. "מזל גדול שהייתי בסביבה של צוות כל כך מקצועי שידע בדיוק מה צריך לעשות והציל את חיי", מסכמת האישה. "האווירה והטיפול המסור של הצוות הוכיחו את עצמם פעם נוספת".