בית ספר אפק בראש העין. צילום: גיל לרנר

הורי התלמידים שסיימו את כיתה ד' בבית הספר אפק בראש העין מודאגים: "עומדים לצמצם לנו את השכבה ולדחוס כ-40 תלמידים בכיתה אחת".

צמצום הכיתות צפוי להתרחש כבר בשנת הלימודים הקרובה, וזאת לאחר שמספר תלמידים בשכבה עזבו את בית הספר. אלא שכעת ההורים מודאגים כיוון שמשמעות הדבר היא שבכל כיתה יהיו כ-40 תלמידים. "בימינו עם כל הפרעות הקשב, הילדים יחזרו הביתה בלי ללמוד כלום, כשעיקר מה שיקרה בכיתה הוא מורה אחת מסכנה שתלחם ברעש ובבלגן" אומרת אם לילד בשכבה "הבן שלי הרבה פעמים חוזר ואומר שקשה לו להתרכז בלימודים. מספיק שאחד הילדים כועס או מתעצבן, והמורה לא מצליחה להשתלט".

מבדיקה שעשו הורים בשכבה, בשנת הלימודים הקרובה, יחסרו בדיוק שני ילדים כדי לשמור על איזון של 80 ילדים בשכבה. במצב כזה במקום להיות בערך 26 ילדים בכיתה, בשכבה של שלוש כיתות, ידחסו בבית הספר קרוב ל-40 ילדים בשתי כיתות בלבד.

"מנסים לחסוך על חשבוננו", אומרת אם מהשכבה. "אנחנו כל כך כועסים. פנינו, דיברנו, שלחנו מכתבים לכל מי שרק יכול לעזור. בעירייה יכולים לעזור לנו, אם רק ירצו. התשובה שקיבלנו עד כה היתה שניתן לחלק את התלמידים לכיתות קטנות רק במקצועות הליבה. אבל אז עולה השאלה כמה שעות רוחב כאלה יתנו? לצורך העניין חמש שעות רוחב שבועיות זה ממש מעט, והמשמעות היא שבכל יתר הזמן הם ילמדו כ- 40 תלמידים בכיתה. אז הם אמנם ידעו מדע, שפה וחשבון, אבל מה עם יתר המקצועות? הם יידחסו כמו סרדינים".

ההורים אף ניסו לארגן מחאה גדולה וגילו מוועדים בערים שכנות שהשלב הבא הוא רק התערבות של העירייה או משרד החינוך וכעת מנסים לברר כיצד אלה יוכלו לסייע למצבם.

ממחוז מרכז במשרד החינוך נמסר בתגובה: "לא ניתן לאשר כיתה שלא עומדת בתקן, יחד עם זאת מפקחת בית הספר יידעה את ההורים כי נבחנת אפשרות לפיצול השכבה לקבוצות למידה במקצועות שפה אנגלית וחשבון".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "כחלק מהיערכות לשנת הלימודים הקרובה, אגף החינוך בשיתוף משרד החינוך, הפיקוח והנהלת בתי הספר בונים את הרכבי הכיתות בהתאם לרישום התלמידים.  במספר בתי ספר יסודיים בעיר, חלו שינויים בהרכבי הכיתות לאור שינויים דמוגרפיים, הכוללים אכלוס מתקדם ברובעים החדשים ומעבר משפחות לשכונות אלה.

מנהלי בתי הספר יעשו הכל לתת מענה הולם לתלמידים על אף איחוד הכיתות. בתי הספר יקבלו ליווי והדרכה של משרד החינוך לשיבוץ מורים ושילובם בחלק מן השעות לעבודה בקבוצות קטנות ולמתן מענה פרטני.

מספר התלמידים בכיתות נקבע ע"י משרד החינוך. תוכנית הפעולה וההיערכות תוצג להורים ע"י המנהלים של בתי הספר. המפקחים של בתי הספר ילוו את הצוות החינוכי בכל עניין. אנו פועלים על מנת לבנות את הכיתות באופן המיטבי ביותר לטובת התלמידים".