צילום: אילן בדני

בעקבות שורה של מעשי ונדליזם בבית העלמין בראש העין, שכוללים ניתוץ של מצבות וגניבה של אביזרים שונים, דורשות משפחות שכולות מהעיר להציב מצלמות אבטחה.

בתקופה האחרונה אירעו מספר מקרי ונדליזם חמורים, אך בגלל שאין בבית העלמין מצלמות לא ניתן לדעת מי האחראים למעשה.

פליקס פלדמן הגיע לבית העלמין בראש העין לאזכרה לסבו ונדהם לגלות ביחד עם הרב של בית העלמין כדים מפורקים, שבורים וזרוקים מכל עבר, כדים שהיו שייכים ועמדו על מצבות. "הגענו לאזכרה וקלטנו את זה מעבר לגדר הברזל, כדים ופרחים זרוקים ושבורים, אלה כדים שהיו מודבקים על מצבות, כל כך חבל. אני מאמין שזאת לא הפעם האחרונה שנראה מראות כאלה"

הגשתם תלונה למשטרה?

"אני לא הגשתי. עד שלא יהיו מצלמות או פיקוח המצב הזה הולך להישאר. אין כבוד למתים, זה פשוט ביזיון. שמו את הכל בתוך פחים".

כדים שנעקרו ממצבה והושלכו לפח. צילום: פליקס פלדמן

מקרה נוסף אירע ביום שישי שעבר. אילן בדני, תושב נווה אפק, הגיע לקבר של אבא שלו בבית העלמין בראש העין ונדהם לגלות כי המצבה נותצה יחד עם אחרות. "אני מצפה שימצאו פתרון לוונדליזם הזה היות שמדובר באירוע חוזר. לא יכול להיות מצב שיחללו את כבוד המתים בראש העין".

לפני כחודש נגנבו הפנסים הסולארים מהמצבה הטריה של צאלי שני ז"ל, שנפטר במהלך רכיבה על אופניים. אשתו רחלי הזדעזעה מהמקרה ודרשה גם היא לפעול למניעת מעשי הוונדליזם בבית העלמין.

בדני כתב מכתב ושלח אותו לראש העירייה שלום בן משה: "לאחר מפח הנפש שהייתי נתון בו חשבתי על פתרונות למניעת המקרה הבא: תגבור האבטחה, התקנת מצלמות אבטחה להתרעה, גידור בית העלמין וחומותיו כך שאין יוצא ואין נכנס ללא נוכחות ואישור נציג המועצה הדתית. בהתחשב בכלל שיקולי עלות-תועלת אני רואה לנכון שרק מצלמות אבטחה ושילוט אזהרה ירתיעו את המפגע מביצוע נזק ויסייעו בשמירת השליטה והסדר".

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "הנושא מוכר ומטופל ע"י הגורמים המקצועיים והמועצה הדתית. אנו בוחנים תוכנית לשיפור האבטחה בבית העלמין ובתוכה שימוש באמצעים טכנולוגיים כדי שמקרים מסוג זה לא ישנו בעתיד".