בית העלמין בראש העין

האם נמצא פתרון למצוקת הקבורה החריפה בגוש דן? ביום שלישי השבוע החליט קבינט הדיור על אישור תכנית שר הפנים דרעי ושר הדתות אזולאי להקמת בית העלמין חדש במרכז הארץ.

בית העלמין, אשר ישתרע על פני 120 דונם, יוקם בצומת קסם סמוך לראש העין, ויספק פתרונות "קבורת שדה" לכ-60,000 נפטרים מהאזור. העבודה על הקמת בית העלמין החדש תתחיל באופן מיידי.

קבינט הדיור אישר את התכנית הגדולה שיזם שר הפנים הרב אריה דרעי וצוות משרדו, בשיתוף השר לשירותי דת הרב דוד אזולאי ומנכ"ל משרדו, לפתרון מערכתי למצוקת קבורת שדה במרכז הארץ. מדובר בהקמת בית קברות חדש במרכז הארץ לקבורת עשרות אלפי נפטרים במסורת הנהוגה "קבורת שדה".

תהליך זה, שהתנהל חודשים ארוכים ללא סיקור תקשורתי, הבשיל באישור הממשלה לאחר שהושגו הבנות והסכמות בין מנהל התכנון למשרד לשירותי דת, לטובת קידום התהליך ובהסכמה מלאה של ראש העירייה שלום בן משה.

במשרד הדתות מבהירים כי: "בניגוד למידע שפורסם עד כה, בית העלמין לא יתן מענה ל-50 השנים הבאות, מאחר שמדובר בשטח של 120 דונם ובו 60 אלף מקומות קבורה בלבד. עם זאת, מדובר בפתרון משמעותי ומיידי לאזור גוש דן, אשר יעשה סוף לקבורה בקומות ובכוכים וימנע הבדלי מעמדות".

כידוע, קיימת מצוקה קשה של מחסור בקבורת שדה במרכז הארץ, הבאה לידי ביטוי בעלות גבוהה מאוד של המבקשים להביא את יקיריהם לקבר ישראל במסורת הנהוגה "קבורת שדה" שמחיריה מאמירים לסכומי עתק. בתי הקברות הקיימים במרכז כמו ת"א ירקון ופ"ת ירקון הגיעו למלוא ניצול קיבולת הקברים המקסימאלית ומכאן נובעת המצוקה הקשה והמחירים הגבוהים.

בשנים האחרונות הוביל שר הפנים הרב אריה דרעי בשיתוף עם השר אזולאי את תכנית בית העלמין "אפק" כבית עלמין פוטנציאלי להפוך לבית עלמין אזורי באזור גוש דן. מדובר בקרקע המשתרעת על 120 דונם בצומת קסם, בין כביש 5 לכביש 6 ונמצאת בשטחה המוניציפלי של עיריית ראש העין. הקרקע תיועד כבית עלמין אזורי שישרת את ראש העין והיישובים בסביבתה, כגון: פתח תקוה, אורנית, שערי תקווה ונוספים.

מעיריית ראש העין נמסר בתגובה: "קבינט הדיור הארצי אישר אמש את הקמת בית העלמין האזורי 'אפק' שמיקומו בחטיבת קרקע בצפון מזרח העיר בין כביש 5 לכפר קאסם, ויאפשר המשך קבורה בתחומי העיר עם נגישות קלה ומהירה לתושבי העיר. ראוי לציין כי בית העלמין המקומי הולך ומתמלא ובתוך מספר שנים, עלול להיווצר מצב של קבורת נפטרים תושבי העיר מחוץ לעיר. מיקום בית העלמין רחוק מאוד משכונות המגורים והגישה אליו תהיה דרך מחלף בן גוריון עם כביש 5. בשלב זה, מתבצעת תוכנית מתאר ארצית שאישורה יאפשר את הקמת בית העלמין האזורי. פיתוח המקום ותפעולו יהיה באמצעות המועצה הדתית או במימון גורמים אחרים ולא על ידי העירייה".

בקבינט הדיור שהתקיים בירך השר דרעי על אישור התכנית ואמר: "מדובר בנושא בעל חשיבות גדולה מאד. יש מצוקה גדולה של מקומית קבורה במרכז הארץ המביא מידי יום פניות של משפחות שרוצים לקבור את יקיריהם אך אין להן מקום. הצלחנו להביא הסכמה של הרשות בראש ראש העין וכן מול קק"ל. עשינו מאמץ אדיר בתקופה די קצרה וסיכמנו את זה. קבינט הדיור עוסק בבעיות של החיים, אך הסדרת מקומות קבורה חשובה מאד. אני רוצה לציין לשבח את שר הדתות, דוד אזולאי ומנכ״ל משרד הדתות, עודד פלוס, שעשו עבודה טובה מאד כדי להסדיר במהירות את השטח לקבורה״.

שר הדתות אזולאי אמר: ״מדובר במהלך דרמטי של ממש, שהינו חלק ממחויבות בהסכם הקואליציוני למציאת פתרון למצוקת קבורת השדה. משמעות המהלך הינה יצירת אלפי מקומות קבורת שדה במרכז הארץ בעלות אפסית שתשולם על ידי הביטוח הלאומי, ואף רכישת חלקות מחיים תהיה בתעריף מוזל ומפוקח על ידי המשרד ותתן מענה מכובד לעשרות שנים לכמיליון תושבי מרכז הארץ והשפלה".