צילום ארכיון: אפי שריר

החופש הגדול מתחיל ביום ראשון הקרוב ומתברר כי לא מעט ילדים לא יכולים להירשם לקייטנות במחצית הראשונה של חודש יולי בגלל שהעירייה לא מאפשרת להם לעשות זאת.

"העירייה לא מאפשרת לנו להירשם לקייטנות בהתאם לחוק ולצו הפיקוח של משרד הפנים", טוענים ההורים.

עבור רבים ההרשמה נעשתה כאילוץ, שכן על אף החוק וצו הפיקוח של משרד הפנים, משך תקופת פעילות הקייטנה ארוכה יותר ובהתאם גם יקרה יותר. עבור הורים שידם אינה משגת או לחילופין כאלה המעוניינים לצאת לנופש משפחתי מדובר בבעיה של ממש, שכן האופציה של 15 ימי פעילות, כלל אינה מונחת על השולחן.

על פי חוק הקייטנות והצו בנושא של משרד הפנים, נקבע כי קייטנה מפוקחת תפעל 15 ימים במהלך חודש יולי (לא כולל ימי שישי), החל מהשעה 7:30 ועד השעה 13:00 או עד 16:00 כולל צהרון והמחירים יהיו לפי 15 ימים בלבד ולא לחודש שלם או מעבר לכך. עלות קייטנה הכוללת צהרון תעמוד על 977 ש"ח בלבד.

עם זאת, בראש העין מוצעת קייטנה של החברה העירונית "מקום בלב" למשך כל חודש יולי (ללא ימי שישי ותשעה באב) ובה שני מסלולים: מסלול בוקר עד השעה 13:00 שעלותו 1,100 ש"ח ומסלול של יום שלם עד השעה 17:00 שעלותו 1,630 ש"ח.

אם לילדת גן, תושבת העיר, מסבירה את בעייתיות הדבר: "מהעירייה בכלל לא הציעו את המסלול המפוקח על פי משרד הפנים של  15 ימי פעילות עד השעה 16:00 לכל המאוחר. המשמעות היא שאם אני רוצה רק 15 ימי קייטנה אין לי את האפשרות הזו בכלל ואני מחוייבת להרשם ולשלם על מלוא התקופה, מה- 1 ועד ה31 ביולי כמו גם על שעה נוספת עד 17:00".

בנוסף, על פי צו הפיקוח של משרד הפנים "הקייטנות המפוקחות יחולו על ילדי גיל 3 ויסודי כאשר מינימום מספר הילדים בגילאי גן החל מ 28 עד 35 ילדים בקבוצה ובבתי הספר בכיתות א' עד ו' החל מ 66 ילדים בקייטנה". עם זאת בעיריית ראש העין מתעקשים שהגיל המקסימלי לקייטנות המפוקחות הוא עד כיתה ג' בלבד.

מהחברה העירונית "מקום בלב" נמסר בתגובה: "כמו בכל שנה, החברה העירונית 'מקום בלב' מציעה קייטנות בחודשים יולי ומחצית חודש אוגוסט. הקייטנה המוצעת נכללת במסגרת צו פיקוח על הקייטנות.

הקייטנה מציעה שני מסלולים: מסלול בוקר - משעה 13:00-7:30 כולל ארוחת בוקר (כריך וירק); מסלול יום שלם - 7:30 -17:00 כולל ארוחת בוקר (כריך וירק), ארוחת צהרים חמה וארוחת מנחה; מחירי הקייטנה מפוקחים על ידי משרד הפנים ונגבים בהתאם להנחייתם.

"הקייטנה מציעה תוכנית פדגוגית עשירה, מגוונת ושלל פעילויות. בהתייחסות לקייטנות לכיתות ד'- ו', החברה מפעילה קייטנת "כיף כייף" בימים א'-ה' בין השעות 8:00- 17:00במקום בלב – לב שבזי.

ילדי הקייטנה זוכרים לארוחת בוקר (כריך ושתייה), ארוחת צהרים חמה וארוחת מנחה. כמו כן, נהנים בפעילויות עשירות ומגוונות, יציאות לאטרקציות חיצוניות. כל ילדי הקייטנות של מקום בלב זוכרים לצוות חינוכי מקצועי, שלל פעילויות וצוברים חוויות מהנות. בנוסף, ישנה הנחה לאחים של 10% על הילד השני על הסכום הנמוך".