אוטובוס אפיקים ראש העין. צילום: ניצן ינקו

עיצומים ביום הראשון של החופש הגדול: במחאה על תנאי ההעסקה שלהם, מתכוונים ביום ראשון הקרוב (1.7) 1,400 נהגי חברת אפיקים להשבית את הקווים של החברה בכל רחבי הארץ, גם בפתח תקוה ובראש העין, בין השעות 5:00-10:00 ביום ראשון בבוקר. באזור פתח תקוה וראש העין עובדים בחברת כ-500 עובדים.

הנהגים מתכוונים להגיע לעבודה אך לא לנהוג באוטובוסים כאות מחאה: "העיצומים מגיעים כחלק ממהלך אחרון של ועד העובדים מול ההנהלה, שמסרבת להוסיף לעובדים עוד 5 שקלים לשעה כמו בחברות אחרות כמו אגד, דן, קוים ומטרופולין", מספר אחד הנהגים בקו 472 מראש העין לתל אביב. בנוסף, הנהגים ישבתו גם כאות מחאה נגד מקרי האלימות נגד נהגי אוטובוס שאירעו בתקופה האחרונה.

עובדי חברת אפיקים משתכרים כעת 39 שקלים לשעה לעומת 44 שקלים לשעה  שהם דורשים. נוסף על כך, טוענים בוועד כי בראש העין התקבלה בקשה לקווים נוספים ולהגברת הקווים הקיימים אך לא תוגברה כמות הנהגים, דבר שיעמיס עליהם עוד יותר.

אוטובוס אפיקים פתח תקוה. צילום: ריאן

ניסים כברה (58) חבר הועד, תושב ראש העין ונהג של חברת אפיקים מספר למיינט על העיצומים הקרבים: "נהגים עובדים 12 שעות ביום ומגיעים ל-240 שעות בחודש. התוספת הזאת יכולה להגיע להבדל של עוד 1000-1500 שקל בחודש שזה משמעותי. אנחנו רוצים להביא כסף הביתה. יש נהגים שעובדים גם 280 שעות".

על תוספת הקווים מספר כברה כי מדובר בתוספת לא הגיונית ולא אנושית: "ביקשו עוד תוספת לקווים ועוד קווים אבל לא הביאו נהגים חדשים. זה גורם לכך שכל נהג יעבוד יותר ולא יהיו לא הפסקות. לכל אחד מגיע ללכת לשירותים, לאכול, לשתות ,לנוח. אי אפשר ישר להגיע לנקודת סיום ומיד לצאת לעוד נסיעה. זה גורם למרמור. אי אפשר לשבת כל היום.  אחרי זה מתפלאים שיש תאונות. בן אדם שלא נח לא יתפקד כמו שצריך".

יש דיונים עם החברה?

"בהנהלה אומרים שבעל הבית אומר שהוא מפסיד ולא מסוגל לתת ומחכה שיגיע כסף ממשרד התחבורה שיוכל לממן את זה וזה כרגע תקוע. בחברות אחרות כבר קיבלו הודעות שיקבלו העלאה והכול בסדר".

מה אתם מתכננים לעשות?

"מתכוונים להשבית את כל אפיקים בכל האזורים – אריאל, ראש העין, פתח תקוה, אשדוד, יבנה, בני ברק".

ציבור הנוסעים הולך לכעוס עליכם

"אני יודע. ציבור הנוסעים יקבל את זה מאוד קשה אבל אין לנו ברירה. אנחנו מעדיפים לקבל את התוספת ולעבוד ולא רוצים לגרום לעוול לנוסעים ובגלל זה עושים את זה מ5 בבוקר עד 10. אלה השעות הכי קשות ומתחיל החופש הגדול וכולם  באותו יום משלמים חופשי חודשי אבל מה נעשה".

מחברת אפיקים טרם התקבלה תגובה.

אוטובוס בפתח תקוה. צילום: ריאן