ה"אפטר פארטי" של תלמידי התיכון. צילום: גיל מגלד

תלמידים משכבה י“ב בתיכון בגין בראש העין, חלקם ממארגני המסיבה, מבקשים לספר את גרסתם לאירועי אותו לילה בו התקיימה מסיבת ה“אפטר פארטי“ שפוצצה על ידי המשטרה בשבוע שעבר.

לדבריהם, אמנם היה אלכוהול במסיבה, אך לא היו שם סמים או בנות ערומות. "דאגנו אישית שכל מי שרצה להכניס גראס למסיבה - לא יעשה זאת", סיפר אחד המארגנים. "סמים אחרים בכלל לא היו שם. גם לא היו בנות ערומות, אלא תלמידים בנים שהורידו חולצות כי היה להם חם".

לגבי האלכוהול, המשיך הנער, "הוא אכן נכח שם, כמו בכל מסיבה של בני נוער, אך לא בכמות שעולה על הרף. כנראה בגלל שהמקום היה די קטן אז היה נראה שיש כמות גדולה של אלכוהול והתקהלות. מה נעשה ש-400 בני נוער שמרביתם מעל גיל 18 רוצים קצת לחגוג וליהנות מסיום התיכון? זה לגיטימי בכל שכבה".

תלמידה נוספת התייחסה לציטוט בעמוד הפייסבוק של השיטור העירוני בראש העין, לפיו "במהלך סיור שגרתי באיזור התעשיה הישן בעיר, הבחין צוות השיטור העירוני במסיבה הנערכת בחניון של מכון הטסטים, ללא אישור או היתר. במקום נכחו בני נוער רבים והתבצעה מכירת אלכוהול לקטינים. אחד מהם אף פונה לבית החולים עקב הרעלת אלכוהול. מארגן המסיבה עוכב לחקירה".

התלמידה ציינה כי המסיבה נערכה בלופט פרטי אשר הושכר על ידי תלמידי השכבה. "אנו לא צריכים לקבל אישור לאירוע, כשאנו משכירים מאדם פרטי את המקום", אמרה. ”בנוסף, הם משקרים, משום שלא היה שום שיטור עירוני אשר עשה ’סיור שגרתי‘. היתה ניידת משטרה שבאה ישירות למקום ולאחר מכן הופיעו עוד שלוש ניידות ורק אז שיטור עירוני הגיע למקום“.

התלמידה גם מתייחסת להלך הרוח של השוטרים שהגיעו למסיבה. ”השוטרים יצאו מן הניידות זועמים כאילו אנחנו פושעים נמלטים“, המשיכה. ”אנחנו בסך הכל נערים. הם נכנסו אל מקום האירוע בצורה קשה מאוד וחיכו גם בחוץ. ראיתי שוטרים שהפעילו כוח בלתי רצוי על הנערים. צריך לזכור שהנערים היו שיכורים ולכן לא היו מודעים למה שקורה. ראינו את השוטרים מדברים עם כמה נערים שיכורים וממש מלחיצים אותם.

”לא היו שום סמים, שום אקסטזי ושום בנות ערומות לא התרוצצו וצרחו ברחובות. המקסימום זה כמה בנים שפתחו כפתור או שניים בחולצה שלהם כי היה חם. שום נערה לא הורידה פיסה אחת מבגדיה, גם לנו יש קו אדום“.

לתלמידים חשוב להבהיר כי לא מדובר בנוער שוליים, אלא בבני נוער איכותיים שבסך הכל רצו לחגוג את סיום לימודיהם בתיכון. ”אנחנו נערים בני 18 שבחודש הבא יגנו על המדינה ועל ביטחון האזרחים“, אמרה תלמידה אחרת. ”אמנם קצת ’הלכנו רחוק‘ אבל זה לא אומר שאנחנו שונים מכם, גם אתם הייתם ככה, ואפילו קצת יותר גרוע. אנחנו דור העתיד ואף אחד לא יסכן את המוניטין שלנו“.

בנוסף, מוחים התלמידים על כך שבעקבות המסיבה ועד ההורים מסרב לשתף עמם פעולה ולכן בוטל טקס ה“רונדו“ המסורתי שהיה אמור להתקיים ביום רביעי. ”80% מתלמידי השכבה מעל גיל 18 וכל השאר רחוקים מכך בחודש-חודשיים“, ציינה תלמידה נוספת. ”זו היתה אמורה להיות מסיבה של סוף השנה, מסיבה רק של השכבה שכולם נהנים בה, ועקב ה‘סיור השגרתי‘ של השוטרים היא נגמרה. אני לא מאשימה את השוטרים בכלל, היו שם דברים שלא היו אמורים לקרות, אבל זה ממש לא הגיע לסמים ולדברים אחרים, אלא הסתכם באלכוהול“.

תלמידה אחרת הוסיפה: ”למה להסתכל על הדברים בזווית ראייה כל כך עקומה? למה לא לראות את זה כתושייה ועשייה למען הנאה של שכבה שלמה? רקדנו והיה כיף לכולם. היינו שיכורים. אז מה? אנחנו ב-2018. תתעוררו בני נוער שותים אלכוהול. אקסטות מעולם לא היה שם. בנות ערומות מעולם לא היה שם, זה שגברים הורידו את החולצות המכופתרות כי היה להם חם - זה לגיטימי בעיני.

"המשטרה נכנסה אל השטח בכזאת ברוטאליות, כאילו ממש ניסו להפחיד את כולם. אחד השוטרים התחיל לצלם מה שהולך שם בסלולארי שלו. הם לקחו את אחד הנערים לתחנת המשטרה ב-2:00 בלילה כשהוא שיכור ולא יכול לדבר באופן צלול. זה לא הוגן. חוץ מזה שלנער הזה היו רק כוונות טובות. הוא רצה לעשות שמח אז לקחת אותו ולהפחיד אותו, זה מה שמגיע לו? היה נורא כיף עד שהשוטרים הגיעו לפוצץ הכל".

הורה לאחד מתלמידי השכבה, שגם חבר בסיירת ההורים העירונית, לא נכח במסיבה, אך סיפר לאחר מכן כי המשטרה ידעה מראש על הכוונה לקיים את המסיבה ועודכנה על המיקום בו היא תתקיים. 

"לאחר פיצוץ המסיבה הבן שלי העיר אותי והיה מאוד נסער", ציין. "הוא סיפר שכוח משטרתי גדול פרץ למסיבה, עצר את אחד התלמידים שעמד ליד עמדת ה-D.J, החרים את הקונסולה של ה-D.J, חקר והזמין לחקירה נוספת את ה-D.J ואת הצלם ופיזר את המסיבה.  

”הבן שלי סיפר שהמשטרה טוענת שהוגש אלכוהול לקטינים ושלמועדון אין רישיון עסק. כעסתי שלא היה תיאום מראש בין המשטרה, הנהגת הורים, סיירת הורים והבוגרים ועל כך שהמשטרה לא הזהירה את הבוגרים בעניין הגשת אלכוהול לקטינים אלא בחרה להתמקד באי קיום המסיבה בחוץ.  

”לא היתה פה כל כוונה פלילית וזאת בטח לא סיבה לעצור ילדים ולפגוע ברקע הנקי שלהם לפני שהם מתגייסים והולכים להגן על כולנו. אני מאוד מתוסכל. ההתנפלות הזאת של המשטרה היתה לא במקום“.

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה: "בעקבות קבלת דיווח על מסיבה שמתקיימת באזור התעשייה ברחוב העבודה בראש העין, הגיעו שוטרים והבחינו כי המסיבה מתקיימת במוסך שהוסב לאולם אירועים וזאת ללא רישיון ובניגוד לחוק.

"המסיבה הכילה כ-200 בני נוער, ברובם קטינים, והשוטרים הבחינו כי במקום כמות גדולה של אלכוהול ומסוגים שונים וגם זה בניגוד גמור לחוק. ראוי לציין כי יממה קודם מארגני המסיבה (קטינים) הוזמנו לתחנה ביחד עם הוריהם והוסברו להם תנאי קיום מסיבה מסוג זה וכן איסור מכירת אלכוהול לקטינים.

"השוטרים נאלצו להפסיק את המסיבה בשל סכנה שנוצרה לביטחון הנפש והוכחה לכך ניתן למצוא גם בעובדה כי מהמקום פונה קטין לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, ככל הנראה, בשל צריכה מופרזת של אלכוהול.

"מארגני המסיבה נחקרו והמקום נסגר למשך 15 ימים. בהמשך יועבר התיק לתובע רישוי לבחינת הגשת כתב אישום בגין ניהול עסק ללא רישיון וכן הועבר דיווח לרשויות המס. משטרת ישראל רואה בחומרה ארגון מסיבה לבני נוער במקום שאינו מותאם לקיום אירועים וללא רישיון, תוך מכירת אלכוהול בכמות גדולה ומסוגים שונים. המשטרה תמשיך בפעילות אכיפה יזומה ואינטנסיבית, למניעת פגיעה בציבור בני הנוער".