רון ואלכס טושלר. צילום: פרטי

”אני לא מוכן שהבן שלי ימות בגלל אזלת היד של המדינה“, מסביר אלכס טושלר, אשר בנו רון (7) לומד כיום בכיתה א‘ בבית הספר נופים בראש העין. רון סובל מאלרגיה מסכנת חיים לשומשום, בוטנים, אגוזים, ודגים. 

לאחרונה נודע להורים לילדים אלרגניים כי בכוונת משרד הבריאות לבטל, החל משנת הלימודים הקרובה, את התקן לסייעות רפואיות צמודות לילדים עם אלרגיה מסכנת חיים בכיתות א‘ ו-ב‘. משמעות הדבר היא, לדברי הורים לילדים כאלה, היא שילדיהם לא יוכלו לפקוד את בית הספר אחרת יהיו בסכנת חיים יומיומית. 

על פי ההערכות, בראש העין חיים כיום עשרות ילדים בגילאי גן עד כיתה ג‘, אשר יש להם אלרגיה מסכנת חיים, בעיקר למזון. לפי נתוני משרד הבריאות, המזונות האלרגיים השכיחים ביותר הם: חלבון ביצה, חלב פרה, ביצים, שומשום, בוטנים, אגוזים, דגים ומאכלי ים. 

שכיחות האלרגיה למזון נמצאת בעליה מתמדת ברחבי העולם, כאשר השכיחות המשוערת בקרב פעוטות וילדי הגן נעה בין 3-5% ובקרב ילדי בית הספר בין 1-2%. ילדים ומבוגרים אשר יש להם אלרגיה למזון עלולים לפתח תסמינים מסכני חיים לאחר חשיפה לכמות מזערית למזון אליו הם אלרגיים.

”אם לא תהיה לו סייעת רפואית - הוא יהיה בבית וילמד כאן“, המשיך אלכס. ”חשוב לי שהוא יילך לבית הספר אבל לא במחיר החיים שלו. אף אחד לא לוקח כאן אחריות. כיום הצוות בבית הספר אומר שאין ביטוח ולכן הם לא יכולים להזריק לו אדרנלין במקרה של התקף“.

לדבריו, סייעת רפואית היא לא הדבר החשוב ביותר במקרה של ילדים הסובלים מאלרגיה. ”זה פלסטר“, הסביר. ”באיזשהו שלב הילד צריך ללמוד להסתדר בלי סייעת. אבל אני חושב שהצוות בבית הספר צריך לקבל הדרכה בנושא, וכיום אף אחד לא מדריך אותם. החליטו להוריד את התקן לסייעות אבל אין פתרון אחר. כל עוד המערכת בלי פתרון. אני לא יכול להפקיר את החיים של הבן שלי“.

למרות שצוות החטיבה הצעירה בה לומד רון ומנהלת בית הספר מקפידים מאוד על הימנעות מגורמים מסוכנים ומעלה את המודעות לנושא, רון אינו יכול ללכת לצהרון עירוני, אלא רק לצהרון פרטי. זאת משום שרק שם הסכימו להימנע מהכנסת מזונות אליהם הוא אלרגי. בנוסף, נאלצים הוריו ללוותו לחוגים, למסיבות ולפעילויות אחר הצהרים, מחשש שייחשף למזונות מסכני חיים עבורו.

”הילדים האלה בסכנת חיים ואין להם פתרון“, המשיך אלכס. ”זה לא צריך להיות ככה במדינה מתוקנת. הרשויות לא נותנות אופציה חלופית. מגבילים אותנו מכל הכיוונים ואומרים לנו ’תתמודדו‘. לילדים עם קושי בלימודים יש סייעת צמודה עד כיתה י‘, ופה יש סכנת חיים ונותנים סייעת רק עד כיתה ב‘, והחל משנה הבאה רק בגיל הגן. אני לא רוצה שמישהו יתעורר בדיעבד ויהיו ועדות חקירה על הילד שלי“.

ממשרד הבריאות נמסר: ”לאחר בחינה משותפת ודיונים שנערכו בין משרדי החינוך והבריאות, ובהתייעצות עם איגוד רופאי האלרגיה ונציגי חולים, סוכם כי החל משנת הלימודים הבאה לא יהיו סייעות לילדים אלרגניים במערכת החינוך. המענה לתלמידים עם אלרגיה למזון יהיה מענה סביבתי למניעת החשיפה לפי חוזר מנכ"ל משרד החינוך ואשר גם מתייחס למענה במקרה חירום“.