שפן סלע שצולם השבוע בשכונת נוה אפק. צילום: אילן פורת

מדוע ראש עיריית ראש העין, שלום בן משה, נעדר אתמול (שני) מכנס סביבתי בנושא בנושא השריפות הפיראטיות ושפני הסלע? בן משה אישר את השתתפותו בכנס, אך בסוף לא הגיע ולא הודיע על כך מראש.

מדובר בכנס בו לקחו חלק ראש מועצת אורנית, שלומי לנגר, ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, ראש מועצת כוכב יאיר, שימי אליאל, ראש מועצת קרני שומרון, יגאל להב, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל  דנציגר, מנהל מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה, גידי מזור, מנהלת מחוז מרכז במחלקה לבריאות הסביבה במשרד הבריאות, אתי בורלא, בכירים במשרד להגנת הסביבה, ועוד.

למרות השפעתם הישירה של שני הנושאים הללו על איכות החיים של תושבי ראש העין, לא הגיע ראש העירייה לדיון ונציג העירייה שנשלח במקומו היה מנהל מינהל שפ"ע, שלא העלה את הבעיות הקיימות בעיר בפני נציגי המשרד להגנת הסביבה.

”אני חושב שבמסגרת המאבקים הרבים שיש לעיר ובכלל זה נושאים סביבתיים כמו ההתנגדות להקמת תחנת הכוח במחלף קסם והעתקת קווי המתח, כך גם בעניין הטיפול במפגע שפני הסלע ומחלת הלישמניה, מעורבותו של ראש הרשות היא קריטית והיעדרותו מוציאה לתושבים הרבים המעורבים את הרוח מהמפרשים“, אמר המועמד לראשות העירייה, רז שגיא.

הכנס. בן משה נעדר. צילום: רויטל הירש ואליה אילוז

במהלך הדיון התייחס מנכ“ל המשרד להגנת הסביבה למפגעים הללו. ”אנו מדברים פה על בעיות חמורות אשר בסופו של דבר פוגע בבריאות התושבים“, אמר. ”אנחנו לא יכולים לשתוק עד שנביא פתרון“. בנוסף, הוא הסביר מה המשרד עשה בנושאים אלה עד כה וכיצד הרשויות המקומיות והתושבים יכולים לסייע במאבק: ”תפקידנו להשיג עוד כסף ותפקידכם לדרוש מאיתנו ומשרדי הבריאות והאוצר, כדי להגדיל תקציבים לנושא“.

לנגר אמר כי הוא מתכוון להמשיך להוביל את המאבק בנושא, כולל הסלמתו למאבק אקטיבי יחד עם ראשי רשויות נוספים מהאזור שיצטרפו אליו. ”מאבק אקטיבי משמעותו הפגנות מול הכנסת ומשרדי השרים, חסימת כביש 5, משלוח מיילים ופסקים למקבלי ההחלטות ועוד“, סיכם.

מדוברות העירייה נמסר: "ראש העירייה נבצר מלהגיע למפגש בשל אילוצים של לוחות זמנים. מנהל אגף שפ"ע העוסק בנושא באופן שוטף השתתף במפגש וייצג את העירייה.ללא קשר למפגש, ראש העירייה ועובדיה פועלים לקידום הנושאים האמורים. העירייה הקצתה כחצי מיליון ש"ח לטיפול בנושא שפני הסלע ופעולות הנדסיות כגון סגירת מאורות. בנושא השריפות, ראש העירייה נפגש פעמיים עם ראש עיריית כפר קאסם, שם מתרחשות השריפות לטיפול בנושא והנושא אף עלה באחד הדיונים בכנסת".